Nová pravidla měření emisí? Velká část stanic kvůli změně zkrachovala

Praha - Po zavedení nových povinností pro provozovatele měření emisí výrazně ubylo registrovaných i aktivních stanic měření emisí. Zatímco v srpnu 2016 mělo státem vydané povolení 2760 poskytovatelů měření emisí, z toho 1763 aktivních, letos za první čtvrtletí stát registroval už jen 1093 stanic, z nichž aktivních bylo 912. ČTK to sdělilo ministerstvo dopravy. Stanice měření emisí mají od letošního roku povinnost dokumentovat přítomnost kontrolovaných vozidel na prohlídkách.

Skutečnost, že po zapojení stanic měření emisí do informačního systému stanic technické kontroly mnoho provozovatelů ukončilo svůj provoz, potvrdil i předseda Sdružení provozovatelů stanic technické kontroly Michal Cuc. Zavádění nových povinností při měření emisí podle něj znamenaly pro poskytovatele náklady v řádech statisíců.

Nejnákladnější položkou byla pro většinu z nich zejména potřeba nových měřicích přístrojů, jejichž součástí musí být nově i technologie pro diagnostiku. Zařízení navíc musí umožňovat vyhodnotit měření, vytisknout protokol a odeslat data do informačního systému ministerstva dopravy. Vedle toho museli ve stanicích pořídit například i fotoaparáty nebo softwarové programy pro práci s fotografiemi. Některým provozovatelům navíc vzrostly i náklady na zaměstnance.

Velkou část z úbytku stanic tvoří autodílny, kterým se už nevyplatilo měření emisí dále nabízet. Podle prezidenta Svazu prodejců a opravářů motorových vozidel Josefa Lhotáka řadu opraven přiměla k uzavření provozu měření emisí vedle vysokých nákladů i nechuť k novým pravidlům. Ty totiž výrazně prodloužily čas kontroly emisí a ta teď zabere až dvojnásobek původního času. Zpřísněné normy zavedly náročnější metodiku kontroly a práce mechaniků se tak výrazně změnila.

Nové povinnosti navíc přiměly provozovatele stanic ke zdražení, většinou kolem zhruba 20 procent z dosavadních cen. "Je možné, že to není poslední zdražení. Nejde jen o prodloužení časů focením, ale i jiné problémy, které se vyskytují spojením diagnostického zařízení s jednotkou v motoru a s některými závadami, které hlásí diagnostická jednotka. Jde zejména o starší vozidla," dodal Cuc s tím, že další zdražení lze očekávat především u kamionů, u kterých se měření prodloužilo nejvýrazněji.

Podle údajů ministerstva dopravy z počátku dubna byly za první čtvrtletí letošního roku při měření emisí pořízeny více než tři miliony fotografií při celkem 563.669 kontrolách. Provozovatelé stanic musí nově od letošního roku evidovat informace o každé prohlídce, včetně fotografií, do online databáze ministerstva. Povinně se musí fotit poznávací značky, identifikační číslo vozidla, takzvaný VIN kód a stav tachometru. Stejný informační systém využívají i stanice technické kontroly (STK), pro které tato povinnost platí od ledna 2016. Ministerstvo tím chtělo zamezit situacím, kdy některá vozidla získala záznam o úspěšné kontrole emisí, aniž by stanici ve skutečnosti navštívilo.

Související

Doprava v zimě, ilustrační foto

Platnost končících STK automobilů se prodlouží o deset měsíců

Platnost státních technických kontrol (STK) automobilů se kvůli koronavirové krizi prodlouží o deset měsíců. Opatření platné pro celou EU se týká technických kontrol propadlých od loňského září do konce letošního června. Nebude však platit pro už jednou takto prodloužené STK loni. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Už dříve úřady automaticky prodloužily platnost končících řidičských průkazů.
Ilustrační foto

Nemáte STK? Možná už své auto na parkovišti nenajdete

Vlastníci silnic a veřejných parkovišť možná dostanou širší práva odstraňovat z nich odstavené automobily. Vláda na dnešním zasedání podpořila návrh skupiny poslanců ANO, podle kterého by mohli odvézt také vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technikou prohlídku. Nyní je možné podle zákona nechat odtáhnout vrak auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor. O dnešním hlasování kabinetu informoval novináře tiskový odbor úřadu vlády.

Více souvisejících

stk Ekonomika auto

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy