Kde končí odpadky českých domácností? Desítky tisíc aut je denně sváží na tato místa

Česko a Německo jsou jediné dvě evropské země, které v roce 2016 recyklovaly více než polovinu plastových obalů. Vyplývá to ze zprávy Sdružení výrobců umělých hmot PlasticsEurope. Česká republika tak předloni v recyklaci plastových obalů předběhla i Německo, Nizozemsko a Švédsko. Problémem ovšem stále zůstává fakt, že přes polovinu vytříděného odpadu skončí ve spalovnách nebo na skládkách.

V celé republice třídí plastové obaly asi 72 procent obyvatel. Podle statistik společnosti Ekom-Ekom, která má na starosti celorepublikový systém zajišťující recyklaci, třídění a využití obalového odpadu, vytřídí každý občan skoro 45 kilogramů papíru, skla a nápojových kartonů.

V EU, Norsku a Švýcarsku se podíl recyklovaných plastových obalů pohybuje kolem 40, 8 procent. V Evropě se přitom z 16,7 milionů tun vytříděných obalů recyklovaly přes dvě pětiny. 

Pokud se ovšem počítají všechny plasty, pak Českou republiku v recyklaci předeženou Norsko, Švédsko i Německo.

Kde ovšem tento plast vytřídění v českých domácnostech vlastně končí? „Problém je, že jenom 50 procent z toho vytříděného plastu se zrecykluje a nějak využije. A část ještě z těch 50 procent dokonce končí ve spalovnách, ten granulát už vytříděný, vlastně zrecyklovaný, jde do spaloven,” uvedl v polovině letošního ledna Novinkám člen hnutí Duha Jan Piňos.

Jen pro představu. Plastového odpadu, který je vyprodukován, odváží 23 600 popelářských aut. Asi čtyřicet procent z toho končí ve spalovnách, či na skládkách. Podle statisticky ministerstva životního prostředí bylo v roce 2016 využito asi 80 procent všech obalů (včetně těch kartonových) a 75 procent z toho bylo recyklováno.

Recyklace plastových obalů byla tedy v roce 2016 na úrovni 60 procent, energetické využití bylo asi 13 procent, zbytek byl naskládkován. Na světě se ročně vyrobí stovky milionů tun plastů a právě použité plasty se často mohou stát vážným zdrojem znečištění např. oceánů.

Plastové lahve či pytlíky a kelímky se totiž časem v moři rozpadají na mikročástice, které jsou pro mnoho mořských živočichů často nerozlišitelné od jejich přirozené potravy.

Tyto mikročástice tak ročně zabíjejí až milion ptáků a sto tisíc mořských savců. Polovinu světové produkce plastů obstarává Asie, skoro třetinu Čína. Evropa vyrábí asi pětinu všech umělých hmot.

Související

Francie, Paříž, ilustrační foto

V Paříži končí stávka popelářů, proti penzijní reformě protestuje méně lidí

Pařížští popeláři se dnes vrátí do práce, aby uklidili tuny odpadků, které se za několik týdnů jejich stávky nahromadily v ulicích francouzské metropole. Informovala o tom dnes agentura AP, podle které se zdá, že protesty proti kontroverznímu důchodovému zákonu francouzského prezidenta Emmanuela Marcona se s klesajícím počtem demonstrantů chýlí ke konci.

Více souvisejících

odpad, popelnice Ekologie plasty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy