Kolik stojí lidský život? Úřady mají jasno, částka je překvapivá

Říká se, že zdravý člověk má tisíce přání, nemocný jen jedno. Existují totiž na světě věci, jejichž hodnotu nejde vyčíslit. Zdraví a život mezi ně bezpochyby patří. Nebo že by to nebyla tak úplně pravda?

Otázka jakou má lidský život cenu čas od času zazní v různém kontextu. Musejí ji řešit zákonodárci, soudci nebo zástupci pojišťoven. Je to ale velmi ošemetná debata. Má totiž velmi významnou etickou rovinu. Lze lidský život přepočítat na něco tak povrchního jako jsou peníze?

Tato otázka může mít různé podoby. Mají mít všechny zapalovače dětskou pojistku, i když budou dražší? Měly by být obaly v nichž se uchovává jídlo kvalitnější? Mají mít všechna letadla mnohem přísnější bezpečnostní opatření i za cenu, že společnosti stoupnou náklady?

Například některé americké úřady mají o hodnotě lidského života celkem jasno. Federální instituce nedávno přišly s výpočty, na jejichž základě stanovily cenu jednoho lidského bytí mezi sedmi a devíti miliony dolarů. Suma je sice přibližná, byť vzhledem k okolnostem dosti konkrétní.

Jak k tomuto číslu američtí úředníci dospěli? Výpočet zohledňoval mnoho proměnných, jako například návyky daného člověka. Při výpočtu bylo bráno v potaz zda dotyčný například kouří, jaké jí jídlo, či zda vykonává riskantní povolání.

Pozorování jenž byla při výpočtech provedena zabíhala do pozoruhodných detailů. Zkoumalo se například, zda si dotyčný koupil helmu a kolik za ní případně zaplatil. Utracená částka mu byla připočítána k dobru. Nebo zda při řízení automobilu porušuje předpisy o maximální povolené rychlosti a případně o kolik.

V roce 1987 umožnila americká vláda jednotlivým státům, aby zvedly rychlostní limity z 55 mil za hodinu na 65. Některé státy to udělaly a lidé tak ušetřili čas na dopravě z práce a do práce, o což mohli pracovat více.

Zároveň ale stoupl počet smrtelných nehod o jednu třetinu. Na základě těchto údajů statistici vypočítali, že státy které zvýšily rychlostní limit si váží lidského života na 1,5 miliónu dolarů.

Máme zde také rozhodnutí různých jiných úřadů, které musely řešit otázku kolik stojí lidský život. Tak například americká Agentura pro ochranu životního prostředí tvrdí, že lidský život má hodnotu 9,7 miliónu dolarů. Americké ministerstvo dopravy ale oproti tomu dospělo jen k částce 6 miliónů.

Související

Více souvisejících

zdraví život peníze Lidé Životní pojištění

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy