Levnější potraviny? Ceny v zemědělství klesly, v průmyslu stagnují

Praha - Ceny průmyslových výrobců v dubnu meziročně stagnovaly, přičemž v březnu vzrostly o 0,1 procenta. Naopak ceny v zemědělství v meziročním srovnání po více než roce klesly, a to o 1,9 procenta. Ceny stavebních prací a ceny tržních služeb pro podniky stouply. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který zveřejnil i březnové výsledky zahraničního obchodu. Podle nich ceny vyváženého i dováženého zboží meziročně opět klesly.

Růstu cen v průmyslu brání podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského silnější koruna a dlouhodobý pokles dovozních cen. "Zároveň ceny komodit na světových trzích se nachází na nejnižších úrovních od přelomu milénia," podotkl. Očekává ale, že v následujících měsících bude růst cen průmyslových výrobců i díky nízké srovnávací základně z minulého roku mírně zrychlovat.

V průmyslu vzrostly oproti loňskému dubnu především ceny elektřiny a plynu, kovů a v těžbě. Vyšší byly také ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Levnější byly naopak dopravní prostředky, chemické látky a výrobky i klesly i ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku. "Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce vzrostly ceny energií o 2,4 procenta," uvedli statistici.

Ceny zemědělských výrobců meziročně klesly naposledy loni v únoru, od té doby stoupaly, v březnu to bylo o 1,6 procenta. V dubnu zemědělci meziročně snížili ceny jak v oblasti rostlinné, tak živočišné výroby. Klesly hlavně ceny olejnin a brambor, naopak ceny ovoce a zeleniny vzrostly. V živočišné výrobě se snížily zejména ceny prasat a vajec, zatímco mléko bylo dražší.

Tendence zlevňování cen v zemědělství by podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče měla v dalších měsících pokračovat, což se projeví i v cenách potravin. "Ceny potravin by měly zejména v průběhu letošního druhého pololetí působit jako faktor tlumící celkovou meziroční inflaci v české ekonomice," uvedl. Otázkou ale je, jak se na letošní úrodě negativně projeví stávající sucho, dodal.

Podle Jáče lze konstatovat, že jak ceny průmyslových výrobců, tak výrobní ceny v zemědělství hlásí za duben slabší inflační tlaky, respektive v případě cen v zemědělství výraznější pokles, než s jakým pro letošní druhé čtvrtletí počítá prognóza ČNB. "Statistika cen výrobců je tak pro bankovní radu argumentem, aby se zpřísňováním měnové politiky nespěchala a úroky nechala beze změny i na příštím zasedání koncem června," míní.

Ve stavebnictví se ceny dle odhadů v dubnu meziročně zvýšily o 2,4 procenta, stejně jako v březnu. Ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 1,7 procenta, nejvíce vzrostly ceny za služby v oblasti zaměstnání a za bezpečnostní a pátrací služby. Naopak nižší byly ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě.

Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 0,2 procenta a ceny v zemědělství klesly o 2,4 procenta. Ceny stavebních prací byly oproti březnu vyšší o 0,2 procenta a ceny tržních služeb stouply o 0,6 procenta.

V zahraničním obchodě v březnu v meziročním srovnání pokles cen zpomalil. Vývozní ceny klesly o 4,3 procenta po únorovém poklesu o 4,7 procenta, důvodem bylo zejména posílení koruny vůči euru a dolaru. Zásadní vliv na vývoj celkového meziročního indexu mělo zlevnění strojů a dopravních prostředků, průmyslového zboží a minerálních paliv, zejména uhlí. Také vývoj u dovozních cen, které se snížily o 5,9 procenta po únorovém poklesu o 6,5 procenta, ovlivnilo hlavně zlevnění strojů a dopravních prostředků.

V meziměsíčním srovnání vývozní i dovozní ceny stouply o 0,4 procenta.

Související

Více souvisejících

Průmysl zemědělci Ceny zboží Ekonomika Stavebnictví ceny potravin

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy