Poslanci navzdory dlouhé úterní rozpravě nezmírnili protikuřácký zákon, který mnohým podnikatelům i obyčejným lidem dělá vráska. Objevují se proto hlasy, které se ironicky ptají, proč tedy stát nezakáže kouření úplně. Vždyť o tom, že jsou cigarety pro lidské tělo škodlivé, dnes již nikdo nepochybuje.
Masáže lobbistů, které veřejnost v osmdesátých letech přesvědčovaly o tom, jak je kouření "in", byly postupně zregulovány a zakázány. Přesto miliony lidí po celém světě kouří dál, a lékaři z toho nemají velkou radost. Proč tedy není kouření jednoduše zakázáno?
Norští lékaři přišli před dvěma lety s netradičním návrhem. Požadovali, aby vláda zakázala kouření lidem narozeným po roce 2000. Norové narození po roce 2000 by podle deníku The Local nesměli moct kouřit ani po dosažení plnoletosti.
Lékaři si od toho slibovali především nástup nové, čistě nekuřácké generace. Norská lékařská asociace tvrdí, že zákaz by měl být doživotní a měl by fungovat v podobě zákazu prodeje cigaret. Díky tomu se mělo Norsko stát v příštích desetiletích zcela nekuřáckou zemí.
Podle asociace mají lékaři jediný cíl. Chtějí, aby lidé s kouřením vůbec nezačínali. Proto by mělo být zejména pro mladší ročníky obtížné se k cigaretám vůbec dostat.
Lidí narozených před rokem 2000 by se tento návrh neměl dotknout vůbec. Lékaři si i přesto uvědomovali složitost svého požadavku, a jak se nyní ukazuje, zatím neuspěli. Není se však čemu divit, s podobným nápadem by nepochodili ani lékaři jiných rozvinutých zemí.
Důvod, proč státy nezakáží kouření, je prostý. Peníze. Velkou část prodejní ceny krabičky cigaret tvoří daně, a to nejen u nás, ale i v řadě dalších zemí. Ukažme si to na příkladu. Pokud krabička cigaret stojí zhruba 90 korun, je potřeba z ní odvést DPH ve výši 21 %. Dále se odvádí spotřební daň, která se skládá ze součinu procentní části sazby daně a ceny pro konečného spotřebitele vyděleného stem a součinu pevné části sazby daně a počtu kusů.
Ušetříme vás složitého počítání, které navíc není nijak směrodatné, neboť každá krabička cigaret stojí jiné peníze. V našem modelovém příkladu ale dostane stát z každé prodané krabičky zhruba 70 korun. Tedy něco málo nad 76 procent. Stát tak na cigaretách ročně vydělá desítky miliard korun. Stejné peníze ale stojí pojišťovny léčba nemocných kuřáků.
Vzhledem k těmto číslům je logické, že se žádné zemi do zákazu prodeje cigaret nechce. Ostatně takto vysoké zdanění nemáme jen my. V Irsku si stát z ceny krabičky cigaret vezme 87 %, ve Velké Británii 84 %, v Polsku a ve Francii 81 %, na Slovensku 79 % a naopak v USA jen 43 %. Na cigaretách se zkrátka vydělává.
Přesto se najdou i země, které jdou opačným směrem. První zemí na světě, která zcela zakázala užívání tabáku, je Bhútán, vnitrozemský stát v jižní Asii. Je tu nejen zakázán prodej cigaret, ale i kouření jako takové.
Nedávno se k zákazu uchýlila i další země, a sice Turkmenistán. Gurbanguli Berdymuhamedov, diktátor pouštní země, proti kouření vystupuje dlouhodobě a v roce 2014 ho za protikuřácké tažení dokonce ocenila Světová zdravotnická organizace (WHO).
Ve většině ostatních zemích si dle dostupných zdrojů sice s určitými omezeními, ale přesto zapálíte. A když už nic, dotujete tím státní kasu. To je totiž jediný důvod, proč země v dnešní době kuřáky stále tolerují.
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Související
Británie projedná přelomový zákon. Chce zakázat cigarety
EU chystá přísnější zákaz kouření. Chybí přitom řešení e-cigaret
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Rok jazykových modelů končí. Ten příští bude ve znamení umělé inteligence
před 1 hodinou
Putin vládne Rusku čtvrt století. Poslední slova Jelcina jsem vyplnil, tvrdí. Experti si ale myslí opak
před 2 hodinami
Alkohol na Silvestra poteče proudem. Lékařka radí, kolik je toho bezpečné vypít
Aktualizováno před 3 hodinami
Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Přes 176 lidí je po smrti
před 3 hodinami
Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery
před 4 hodinami
Zdravotní péče je v Pásmu Gazy minulostí. Izrael po brutální evakuaci zavřel jednu z posledních nemocnic
před 6 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Dorazí mrazy i citelné oteplení, sníh, déšť i vítr
včera
Rusko na NATO zaútočí přes Pobaltí a Arktidu, tvrdí Anonymous. Finsko už náporu čelí
včera
Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu
včera
Počasí: Nadcházející noci budou pořádně mrazivé
včera
Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce
včera
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
včera
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
včera
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
včera
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
včera
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
včera
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
včera
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
včera
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.
Zdroj: Libor Novák