Ekonomická diplomacie ČR? Rýsuje se velký plán, mají se zapojit další ministerstva

Praha - Do společných projektů ekonomické diplomacie by se mohla zapojit i ministerstva dopravy, zdravotnictví nebo životního prostředí, řekl dnes na poradě ekonomických diplomatů náměstek ministra zahraničí Miloslav Stašek. Rozpočet fondu na tyto projekty, které mají podpořit kontakty českých a zahraničních firem a otevírání obchodních příležitostí, se pro letošní rok zvýšil na 60 milionů korun. Loni jich resorty ve spolupráci s ambasádami připravily kolem tří set.

"Společný finanční rámec projektů ekonomické diplomacie se stal nosnou páteří podpory exportu," uvedl Stašek. Do fondu společně přispívají ministerstva zahraničí, průmyslu, obrany, zemědělství, vnitra a pro místní rozvoj a úřad vlády. "Je tu i zájem dalších resortů jako zdravotnictví, životního prostředí nebo dopravy. Je tu potenciál rozšířit projekty na podporu vodního hospodářství, dopravy nebo i v oblasti zdravotnické techniky," doplnil.

Loni do společného fondu pro podporu ekonomické diplomacie resorty přislíbily 53 milionů korun. Ve spolupráci s ambasádami z něj šly peníze na 300 projektů ve 100 zemích. Obvykle jde o podnikatelské mise, semináře, nebo účast na veletrzích. Pro rok 2018 je podle Staška rozpočet 60 milionů korun a zatím je schváleno kolem 230 projektů.

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) podpořil plánovanou fúzi státních agentur CzechTrade a CzechInvest. "Je třeba vnímat, že CzechInvest, a doufejme, že s novou paní ředitelkou Silvanou Jirotkovou se to povede, bude muset nabrat výrazně jiný směr, než tomu bylo dosud. Možná se zase jednou, v době, kdy nám bude ouvej, vrátíme k lákání investorů a investic, nechci říct skoro za každou cenu. Nyní ale musíme přizpůsobit organizaci, strukturu a také počet lidí stávající době," uvedl.

Podotkl, že se nyní Česko naopak díky hospodářskému růstu potýká s problémy spíše opačnými, kdy má problém rychle získat kvalifikovanou i nekvalifikovanou pracovní sílu z jiných zemí. V takové chvíli podle Hünera ztrácí lákání nových investorů bez přidané hodnoty význam.

Rady ekonomických diplomatů se tradičně účastní šéf resortu a premiér. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) svou neúčast omluvil dnes ráno kvůli jednání o nové vládě. Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO) má zdravotní problémy.

Hüner nezasedne v nové vládě, kterou by mělo sestavit hnutí ANO se sociálními demokraty s podporou komunistů. Má ho nahradit prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková (za ANO).

V letošním roce budou otevřeny dva české generální konzuláty, jejichž úkolem bude mimo jiné podpořit český export. Nové zastoupení bude mít ČR v Manchesteru a v Milánu. Kromě toho diplomacie posílí také zastoupení v subsaharské Africe. Na jednotlivé úřady Česko také postupně vysílá ekonomické, rozvojové nebo zemědělské diplomaty.

Související

Donald Trump

Trump nastínil možné řešení neshod s EU, mluvil o clech

Spojené státy by zavedením dodatečných cel na dovoz evropského zboží mohly okamžitě vyřešit své obchodní neshody s Evropskou unií. Uvedl to dnes podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci s italským prezidentem Sergiem Mattarelou. Dodal však, že k takovému kroku teď není připraven.

Více souvisejících

ekonomická diplomacie ministerstvo zahraničí Česká republika Tomáš Hüner ministerstvo průmyslu czechinvest

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy