Pražský groš? "Středověká koruna" dobyla Evropu. Co jste si za ni mohli koupit?

Kdo by neznal pražský groš – například z učebnice dějepisu. Stříbrná mince s obrazem královské koruny a českého lva je poměrně známá. O jejím velkém významu, který pronikl až za hranice Českého království, však už mnozí nevědí.

Pražský groš se v Českém království razil od roku 1300, kdy za vlády krále Václava II. vešel v platnost nový horní zákoník s názvem „Ius regale montanorum“, což by se dalo přeložit jako „ Královské horní právo“. Tento zákoník v sobě zahrnoval horní a mincovní reformu. Je celkem obsáhlý – tvoří ho čtyři knihy, tematicky orientované.

Na jeho tvorbě se podíleli italští právníci, zejména pak Gozzius z Orvieta. V dané době se jednalo v podstatě o moderní dílo, které se inspirovalo starými zákoníky, římským právem i novými právními postupy. Některé novinky se v tomto zákoníku objevují vůbec poprvé a později je převzaly i jiné země. Dílo bylo původně psáno latinsky, ovšem později se objevila celá řada různojazyčných překladů.

Zákoník platil v některých oblastech prakticky až do 19. století! Zahrnuty v něm jsou například podmínky pro těžbu stříbra, jeho následné zpracování, dále se pak zákoník věnuje bezpečnosti práce, výplatám mezd nebo stanovuje pracovní dobu. A také se zde objevuje zpráva o ražbě nové mince – pražského groše.

Jedná se o stříbrnou minci, která byla velká a těžká – vážila zhruba tři a půl gramu. Vyznačovala se také velkou ryzostí – našli byste v ní více než 90 procent ryzího stříbra. Takto kvalitní mince byla proto platidlem velmi váženým nejenom u nás, ale také v zahraničí.

Razit se začala ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře. Vzorem jí byl tzv. tourský groš, tedy francouzský groš Ludvíka IX. z roku 1266. Pražský groš byl dále dělen na 12 tzv. parvů, menších dílů mince, halířů. Vzhled mince je dodnes poměrně známý. Na lícní straně se nacházela česká koruna s opisem DEI GRATIA BOHEMIE (tedy „Z Boží milosti král český“). Na rubu mince byl umístěn český heraldický lev s opisem „GROSSI PRAGENSES“ („Groše pražské“).

Václav II. se tehdy domníval, že jeho mince bude věčná, tedy s věčnou platností. K tomu však nedošlo. Jedním z důvodů bylo postupné snižování zásob stříbrné rudy, kvůli čemuž se postupem času začaly razit mince s nižším obsahem stříbra. O návrat ke starým normám se pokusil Karel IV., ovšem zřejmě neúspěšně.

Další velkou ránu pro pražský groš představovaly husitské války, kdy došlo hned dvakrát k vypálení Kutné Hory. Pro město i ražbu mincí to představovalo velkou ránu. Teprve roku 1469 znovuzavedl ražbu pražského groše král Jiří z Poděbrad. Dalším zlatým věkem stříbrné mince byla však až vláda dynastie Jagellonců, kdy se stal pražský groš znovu hlavní mincí království. Příčinou toho byl jistě také technologický pokrok, který umožňoval lepší těžbu stříbra.

Stále však pokračovalo snižování obsahu stříbra v groších. Mince tak postupně ztrácely svou hodnotu. Spolu s objevem nových ložisek stříbrné rudy u Jáchymova se ražba pražského groše začala pomalu chýlit ke konci. Tehdy se začalo s ražbou mincí nových – tolarů. Definitivní konec pro pražský groš znamenalo začlenění českých zemí do Habsburské monarchie, kdy se začal formovat jednotný systém měny pro celý státní útvar.

V roce 1547 se s ražbou pražského groše skončilo, roku 1644 byla mince definitivně stažena z oběhu. Představa krále Václava II. se tedy nenaplnila, ovšem ražba pražského groše je mezi numismatiky pokládána za velmi důležitou událost (nejen) našich zemí.

A co byste si mohli ve 14. století za pražský groš pořídit? Dva parvy (tedy dva haléře) stálo jedno vejce. Za jeden groš byste si tehdy koupili kus sýra, másla nebo třeba nůž. Za tři groše byly k dostání boty nebo sekera. Padesát grošů stál pluh. Nejvíce ceny kolísaly u zvířat. Za prase byste zaplatili 5 až 29 grošů, za slepici 2 až 3 haléře a za krávu 22 až 55 grošů. Co se týče tehdejších příjmů, tesař si za týden vydělal 16 až 20 grošů, nádeník jenom 4 až 6 grošů.

pražský groš mince

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 54 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy