Praha - Průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla reálně o 1,4 %. Po očištění o sezónní vlivy vzrostla v porovnání s předchozím měsícem o 2,9 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 9,5 %. Stavební produkce v květnu 2018 reálně meziročně vzrostla o 10,1 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 6,0 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 10,8 %. Meziročně bylo zahájeno o 17,3 % bytů více. Dokončeno bylo o 53,3 % bytů více. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
K meziročnímu posílení průmyslové produkce podle ČSÚ pomohla hlavně výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, která vzrostla o 3,8 procenta. K růstu přispěla také třeba výroba počítačů a další elektroniky zvýšením produkce o 9,4 procenta. Klesly naopak produkce motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 1,3 procenta nebo výroba základních farmaceutických produktů o 9,2 procenta.
Ačkoli celkový meziroční růst průmyslové výroby zpomalil, v květnu do výsledků nezasáhly na rozdíl od dubna sezonní vlivy. Letošní květen měl totiž stejný počet pracovních dnů jako květen 2017. V dubnu sice růst výroby činil 5,5 procenta, ale protože měl letošní duben vyšší počet pracovních dní než loňský, zaznamenal průmysl po očištění od sezonních vlivů v dubnu pokles o 0,2 procenta.
Statistici zaznamenali v květnu také růst hodnoty nových zakázek ve vybraných odvětvích ve srovnání s loňskem o 9,5 procenta.
"Průmyslu se v květnu poměrně slušně dařilo. Meziroční růst sice na první pohled není nijak ohromující, avšak po zohlednění silné statistické základny z loňského roku je květnový výsledek průmyslu nutno vnímat v lepším světle," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
"Výroba motorových vozidel se podruhé v letošním roce meziročně snížila a za prvních pět měsíců roku vykazuje v porovnání s celkovou produkcí podprůměrný růst," upozornil analytik UniCredit Patrik Rožumberský. Produkce aut tak letos přestala plnit úlohu klíčového tahouna českého průmyslu. Nadále očekává v českém průmyslu ochlazení, které však bude jen pozvolné.
Průměrný počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v květnu 2018 meziročně zvýšil o 1,6 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v květnu 2018 meziročně vzrostla o 8,5 % a činila 35 751 Kč, informuje czso.cz.
Stavební výroba v Česku v květnu zrychlila meziroční růst na 10,1 procenta z dubnového růstu o 7,7 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 12 procent, v inženýrském se zvýšila o pět procent.
"Mimořádně se dařilo bytové výstavbě. Počet zahájených bytů byl nejvyšší od září 2009, dokončené byty dohnaly dubnový výpadek a jejich počet byl o více jak polovinu vyšší než loni," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Počet zahájených bytů v květnu meziročně vzrostl o 17,3 procenta na 3816 bytů. Počet dokončených bytů byl vyšší o 53,3 procenta, dostavělo se jich 3487. "V rodinných domech došlo k růstu o 24,8 procenta, v bytových domech vzrostl počet dokončených bytů více než dvojnásobně," uvedli statistici.
Průměrný počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v květnu meziročně snížil o 1,7 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňskému květnu meziročně vzrostla o 6,7 procenta na 35.983 Kč.
Související
Nová naděje pro planetu: Emise oxidu uhličitého v Číně začaly překvapivě klesat
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Průmysl , Stavebnictví , čsú , Byty , Ekonomika , automobilový průmysl
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě