Ostrava - Odbory kritizují dosavadní způsob prodeje ostravské huti ArcelorMittal Ostrava (AMO). Majitel, skupina ArcelorMittal, prý nepostupuje vůči zaměstnancům transparentně. Odbory zároveň žádají záruky budoucího fungování podniku.
Skupina ArcelorMittal kupuje italskou huť Ilva a kvůli zachování hospodářské soutěže se musí zbavit několika podniků v Evropě včetně huti v Ostravě. Předsedkyně ZO OS KOVO Energetika Sobolová uvedla, že odbory chtějí být písemně seznámeny s názvy všech firem, které podaly závazné nabídky na koupi.
Odbory chtějí i záruky zaměstnanosti či objemu výroby, který by měl být minimálně 2,2 milionu tun ročně. Aktivně by se podle nich měl zapojit stát. "Skupina ArcelorMittal požadavky ostravských odborů obdržela a po prostudování na ně bude reagovat," uvedla mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková.
Deník Právo dnes napsal, že zájemci o AMO jsou dva, britská British Steel a indická Liberty Steel. "Britská firma se zástupci odborářů jako jediná jednala, u indické společnosti jde o neoficiální informace," uvedl předseda odborů AMO Vítězslav Prak.
ArcelorMittal je největším producentem oceli na světě. Působí ve více než 60 zemích světa. Je předním dodavatelem ocelových výrobků automobilovému průmyslu, stavebnictví, pro výrobu domácích spotřebičů nebo obalů. Akciová společnost ArcelorMittal Ostrava patří do skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí více než dva miliony tun oceli pro stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají téměř 7000 zaměstnanců.
Související

Budoucnost Liberty Ostrava? Majitelé hutě podepsali dohodu s odbory

Ostravská huť po změně vlastníka snižuje produkci. Bude se propouštět? Vláda je ve střehu
ArcelorMittal Ostrava , Odbory , Ostrava , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou
před 1 hodinou

Další problém pro Feriho. Policie ho po zásahu Ústavního soudu znovu obvinila
před 2 hodinami

220 let od narození Hanse Christiana Andersena. Život jako z pohádky neměl
před 3 hodinami

Nehoda vlaku ochromila provoz v Ostravě. Výše škody jde do milionů korun
před 3 hodinami

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami
před 3 hodinami

Nervozita stoupá. Podle ekonomů může Trump odpálit největší eskalaci za sto let. Hrozí katastrofa, varují prodejci
před 4 hodinami

Zdravotnictví už nebude pro každého? Kennedy jr. je pohromou pro americké lékaře
před 5 hodinami

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv
před 6 hodinami

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření
před 7 hodinami

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině
před 8 hodinami

Jak svět zareaguje na Den osvobození? Nezačali jsme si, ale bránit se budeme, zní od lídrů
před 9 hodinami

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce
před 10 hodinami

Izrael oznámil rozšíření vojenské operace v Gaze, nařídil evakuaci civilistů
před 10 hodinami

Svět čeká na Trumpovo oznámení cel. Bílý dům oznámil, v kolik hodin k němu dojde
před 11 hodinami

Rusko poprvé přiznalo, že jednání jsou na mrtvém bodě. Už mě frustrují obě strany, stěžuje si Trump
před 11 hodinami

Konec ekonomické globalizace. Trump dnes může změnit způsob, jakým funguje světový obchod
před 12 hodinami

Zemřel populární herec Alois Švehlík
před 12 hodinami

Trumpův „Den osvobození“ je tady. Co přinesou nová cla a jaké otázky si klade celý svět?
před 12 hodinami

Zemřel slavný americký herec Val Kilmer
před 13 hodinami
Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let
V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem.
Zdroj: Jan Hrabě