Ostravská huť po změně vlastníka snižuje produkci. Bude se propouštět? Vláda je ve střehu

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) byl v pondělí ujištěn generálním ředitelem ostravské huti, že dočasné snížení výroby oceli není v důsledku změny vlastníka. Na dotaz ČTK to napsal premiér Andrej Babiš (ANO), následně to potvrdil i Havlíček. Do Ostravy v pátek pojede náměstkyně ministra průmyslu Silvana Jirotková, následně i Havlíček. Řízení podniku 1. července převzala skupina Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty.

Firma dočasný pokles výroby zdůvodňuje růstem cen surovin i emisních povolenek a také dovozem oceli ze zemí mimo Evropskou unii, který považuje za neférový. Šéf huti Ašók Patil Havlíčkovi potvrdil, že důvodem je to, že evropští producenti ztrácí dech vůči asijské konkurenci, která neřeší problematiku spojenou se snižováním oxidu uhličitého či povolenkami. "Situaci řešíme s odbory, kteří potvrzují názor Liberty," napsal ČTK Havlíček.

Pokles produkce neovlivní podle mluvčí huti Barbory Černé Dvořákové zaměstnanost, ale pracovníci budou ve větší míře čerpat dovolené nebo budou přesouváni na jiné činnosti. Snížení firma dosáhne zpomalením tempa výroby, odstavení výrobních zařízení nechystá.

"V každém případě hned v pátek jede do Ostravy za tímto účelem náměstkyně ministra průmyslu Jirotková a následně jede do Liberty do Ostravy i ministr Havlíček. Součástí návštěvy bude i podpis memoranda mezi ministerstvem průmyslu a Liberty o dalším investičním rozvoji společnosti, ministerstvo průmyslu by mělo mít i svého zástupce v dozorčí radě společnosti," uvedl Babiš. "Já do Ostravy pojedu na celodenní jednání 31. 7., do té doby bude vše připraveno," doplnil Havlíček.

Ostravská huť má i s dceřinými společnostmi 6300 zaměstnanců. Vyrábí ocel pro stavebnictví, strojírenství i petrochemický průmysl, je českým lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí.

Skupina Liberty Steel převzala řízení podniku počátkem července, kdy byl dokončen prodej huti původně vlastněné skupinou ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Proces prodeje podniku byl složitý a odbory vůči němu měly výhrady. Odboráři se obávali toho, že prodej může huť trvale poškodit. Při převzetí huti novým vlastníkem ale uvedli, že jejich obavy jsou menší než na začátku prodeje. Kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli, v současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun.

Také Babiš v minulosti vyjádřil obavy ohledně prodeje. V květnu Hospodářským novinám řekl, že Liberty House není transparentní firma a že stát chce hutě koupit za korunu. Oslovení analytici tehdy Babišův nápad označili za populismus, odbory uvedly, že by převzetí hutí státem pravděpodobně přivítaly. Začátkem června předseda vlády při interpelacích ve Sněmovně mluvil o možném zástupci státu v dozorčí radě a memorandu.

"Situaci na Ostravsku sledujeme na denní bázi, angažujeme pro region zmocněnce ministra, nic nechceme podcenit, řešíme současně i vliv na region. Chystáme širší podporu podnikatelského prostředí, spojenou s rekvalifikacemi, zakládáním nových firem a pracujeme na změně hospodářské struktury celého regionu, podpoře malých a středních podnikatelů ad.," napsal dnes Havlíček.

Související

firmy

Budoucnost Liberty Ostrava? Majitelé hutě podepsali dohodu s odbory

Zástupci majitele a vedení huti Liberty Ostrava podepsali dohodu s odbory o budoucnosti firmy. Dohoda se týká budoucích investic, výroby a zaměstnanosti, ale také prodlužuje platnou kolektivní smlouvu až do roku 2023. ČTK to dnes sdělila mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková. Huť má od letošního 1. července nového majitele, skupina Liberty Steel ji koupila od skupiny ArcelorMittal.
Průmysl

ArcelorMittal Ostrava má nového vlastníka. Čekají hutě radikální změny?

Ostravské hutě po změně majitele nečekají výrazné změny, výroba by měla pokračovat v současném rozsahu. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Mluvčí huti Barbora Černá Dvořáková dnes uvedla, že skupina ArcelorMittal dokončila její prodej skupině Liberty Steel. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová řekla, že pro stát je klíčové, aby výroba v Moravskoslezském kraji zůstala zachována.

Více souvisejících

ArcelorMittal Ostrava Liberty Steel Karel Havlíček Ostrava Ekonomika Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy