ArcelorMittal Ostrava má nového vlastníka. Čekají hutě radikální změny?

Ostravské hutě po změně majitele nečekají výrazné změny, výroba by měla pokračovat v současném rozsahu. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Mluvčí huti Barbora Černá Dvořáková dnes uvedla, že skupina ArcelorMittal dokončila její prodej skupině Liberty Steel. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová řekla, že pro stát je klíčové, aby výroba v Moravskoslezském kraji zůstala zachována.

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka nelze v první fázi působení nového vlastníka očekávat příliš změn, kromě logické změny jména společnosti. "Co se týče dlouhodobé výroby, ta by měla zůstat zachována. Nový vlastník chce navyšovat produkci. Určitě je možná určitá obměna produktového portfolia, jelikož pro zvýšení ziskovosti se musí společnost zaměřit na výrobky s vysokou přidanou hodnotou," uvedl Tomčiak.

Zdůraznil, že evropský ocelářský průmysl je pod silným konkurenčním tlakem ze strany asijských producentů ocele, Ukrajiny a Ruska. "Nemá smysl konkurovat cenou u levných výrobků. Mnohem lepší je zaměřit se na pokročilé produkty, kde je i vyšší zisková marže," dodal.

V dnešním rozsahu bude minimálně v nejbližší době pokračovat výroba v ostravské huti také podle hlavního ekonoma Natlandu Petra Bartoně. Připomněl, že velký evropský konkurent Liberty - firma British Steel je v likvidaci. "To, že ArcelorMittal byl prodán jako standardní investice mezi dvěma firmami naznačuje mnohem lepší budoucnost, k jakémukoli vládnímu angažmá není důvod," uvedl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve řekl, že Liberty není transparentní firma a navrhoval, aby hutě v Ostravě koupil za korunu český stát.

"Změnu lze hodnotit jako výsostné právo koncernu ArcelorMittal. Skupina Liberty není ve světovém měřítku až tak malá - mimo Indie působí v Británii, USA, Austrálii. Tedy lze očekávat určité zapojení do skupinových obchodů. Spíše mě děsilo, že prezident Miloš Zeman se před rokem snažil propagovat jako správného kupce Třinecké železárny a premiér Babiš kádroval skupinu Liberty," uvedl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Mluvčí MPO Filipová dnes ČTK řekla, že pro stát je nadmíru důležité zachování pracovních míst v regionu. "Jak ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nedávno řekl i na jednání Ocelářské unie, obratem zakládáme ocelářskou pracovní skupinu. Ta by se měla mimo jiné zabývat i ostravskou hutí. Dále také uzavíráme s Liberty memorandum, které podpoří další investiční rozvoj společnosti a udržení pracovních míst. Současně bude mít MPO v dozorčí radě jednoho člena," dodala.

ArcelorMittal Ostrava (budoucí Liberty Ostrava) vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je mimo jiné tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí. Kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli, v současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun. V roce 2017 dosáhla firma čistého zisku 3,2 miliardy korun. I s dceřinými společnostmi má 6300 zaměstnanců.

Související

firmy

Budoucnost Liberty Ostrava? Majitelé hutě podepsali dohodu s odbory

Zástupci majitele a vedení huti Liberty Ostrava podepsali dohodu s odbory o budoucnosti firmy. Dohoda se týká budoucích investic, výroby a zaměstnanosti, ale také prodlužuje platnou kolektivní smlouvu až do roku 2023. ČTK to dnes sdělila mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková. Huť má od letošního 1. července nového majitele, skupina Liberty Steel ji koupila od skupiny ArcelorMittal.
Karel Havlíček

Ostravská huť po změně vlastníka snižuje produkci. Bude se propouštět? Vláda je ve střehu

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) byl v pondělí ujištěn generálním ředitelem ostravské huti, že dočasné snížení výroby oceli není v důsledku změny vlastníka. Na dotaz ČTK to napsal premiér Andrej Babiš (ANO), následně to potvrdil i Havlíček. Do Ostravy v pátek pojede náměstkyně ministra průmyslu Silvana Jirotková, následně i Havlíček. Řízení podniku 1. července převzala skupina Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty.

Více souvisejících

ArcelorMittal Ostrava Liberty House Ostrava Ekonomika

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 43 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 1 hodinou

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy