Praha - Čínská skupina China Energy Finance Corporation (CEFC), která je největším čínským investorem v ČR, jedná o prodeji svého majetku v Česku čínskému státnímu konglomerátu CITIC Group za celkem 6,7 miliardy jüanů (21,8 miliardy Kč). To je o 44 procent méně, než činila účetní hodnota majetku v květnu, kdy dosáhla 1,5 miliardy eur (38,6 miliardy Kč). Napsal to na svých internetových stránkách South China Morning Post s odvoláním na dva informované zdroje.
"Celá transakce se finalizuje. Uvedená cena však nezahrnuje všechna česká aktiva CEFC, ale pouze aktiva přímo ve vlastnictví CEFC Europe," řekl ČTK zdroj z CEFC Group (Europe) Company. Nezahrnuje tak podle něj aktiva dceřiných společností CEFC, tedy podíly ve společnostech, jako je třeba Travel Service, Pivovary Lobkowicz Group či Empresa Media.
Pokud se informace South China Morning Post potvrdí, znamená to, že majetek CEFC v ČR přechází de facto do úplného vlastnictví Číny, konkrétně čínského ministerstva financí, které konglomerát CITIC ovládá, uvedl analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Nyní očekává dva možné scénáře. Buď se CITIC většiny majetku CEFC zbaví, protože kumulace tak různorodého majetku 'pod jednou střechou' nedává valný ekonomický smysl. Ve druhé variantě si CITIC ponechá veškerý majetek a bude dál akvizicemi a investicemi v ČR rozšiřovat svoji zdejší působnost. I tehdy ale Kovanda čeká zásadní změnu investiční a akviziční strategie.
CEFC založil v roce 2002 čínský oligarcha Jie Ťien-ming. Za několik málo let se CEFC přeměnila z malého obchodníka s pohonnými hmotami v rychle rostoucí ropný a finanční konglomerát s majetkem po celém světě a s ambicí stát se jedním z čínských energetických gigantů. Podobně jako jiné čínské konglomeráty se však kvůli tomu společnost masivně zadlužila.
Vysoké zadlužení čínských firem začalo vyvolávat obavy ekonomů i politiků a čínská vláda se rozhodla zasáhnout proti nadměrnému půjčování a neprůhlednému sektoru stínového bankovnictví. Prezident Si Ťin-pching dokonce učinil z kontroly finančních rizik jednu z nejvyšších priorit země na příští roky. To mělo negativní dopad na řadu firem, včetně CEFC, které se dostaly do problémů se splácením svých závazků.
Nákup majetku neměl žádné zřejmé strategické zdůvodnění, řekl listu ředitel čínské soukromé investiční společnosti Kaiyuan Capital Brock Silvers. "To je zřejmě důvod, proč Peking musel nuceně zasáhnout, nejen čistě z ekonomických důvodů, ale také z politických," dodal.
CEFC není jediným konglomerátem, na který se v posledních třech letech čínští regulátoři zaměřili v obavách z jejich vysokého zadlužení. Dalšími jsou Anbang Group a HNA Group. Je však první firmou z této trojice, která je nucena v rámci své záchrany prodat majetek výrazně pod cenou, upozornil South China Morning Post.
CEFC vlastní podíly v několika českých firmách. Patří mezi ně Pivovary Lobkowicz, pražská fotbalová Slavie, aerolinie Travel Service, cestovní agentura Invia.cz či strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou. Je také vlastníkem budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Do Česka ji přivedl bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Čínská mateřská společnost si Česko vybrala jako místo pro expanzi do Evropy.
CITIC Group byla založena v roce 1979 jako první čínská investiční společnost s cílem přilákat zahraniční kapitál, představit moderní technologie a zavádět nejnovější mezinárodní postupy do fungování a řízení podniků. Je hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy a své aktivity rozvíjí ve více než stovce zemí světa.
4. července 2025 16:19
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Související

Čína a její značný vliv v Evropě: Je třeba se ponaučit, aby se podobná situace už neopakovala, zní ze Sinopsis

Bigamie a úplatky. Bývalý ředitel čínské státní firmy Huarong dostal trest smrt
CEFC , CITIC Group , Česká republika , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
včera

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
včera

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
včera

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
včera

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
včera

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
včera

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
včera

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
včera

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
včera

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
včera

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
včera
Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul
Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní.
Zdroj: Tereza Marešová