Praha - Čínská skupina China Energy Finance Corporation (CEFC), která je největším čínským investorem v ČR, jedná o prodeji svého majetku v Česku čínskému státnímu konglomerátu CITIC Group za celkem 6,7 miliardy jüanů (21,8 miliardy Kč). To je o 44 procent méně, než činila účetní hodnota majetku v květnu, kdy dosáhla 1,5 miliardy eur (38,6 miliardy Kč). Napsal to na svých internetových stránkách South China Morning Post s odvoláním na dva informované zdroje.
"Celá transakce se finalizuje. Uvedená cena však nezahrnuje všechna česká aktiva CEFC, ale pouze aktiva přímo ve vlastnictví CEFC Europe," řekl ČTK zdroj z CEFC Group (Europe) Company. Nezahrnuje tak podle něj aktiva dceřiných společností CEFC, tedy podíly ve společnostech, jako je třeba Travel Service, Pivovary Lobkowicz Group či Empresa Media.
Pokud se informace South China Morning Post potvrdí, znamená to, že majetek CEFC v ČR přechází de facto do úplného vlastnictví Číny, konkrétně čínského ministerstva financí, které konglomerát CITIC ovládá, uvedl analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Nyní očekává dva možné scénáře. Buď se CITIC většiny majetku CEFC zbaví, protože kumulace tak různorodého majetku 'pod jednou střechou' nedává valný ekonomický smysl. Ve druhé variantě si CITIC ponechá veškerý majetek a bude dál akvizicemi a investicemi v ČR rozšiřovat svoji zdejší působnost. I tehdy ale Kovanda čeká zásadní změnu investiční a akviziční strategie.
CEFC založil v roce 2002 čínský oligarcha Jie Ťien-ming. Za několik málo let se CEFC přeměnila z malého obchodníka s pohonnými hmotami v rychle rostoucí ropný a finanční konglomerát s majetkem po celém světě a s ambicí stát se jedním z čínských energetických gigantů. Podobně jako jiné čínské konglomeráty se však kvůli tomu společnost masivně zadlužila.
Vysoké zadlužení čínských firem začalo vyvolávat obavy ekonomů i politiků a čínská vláda se rozhodla zasáhnout proti nadměrnému půjčování a neprůhlednému sektoru stínového bankovnictví. Prezident Si Ťin-pching dokonce učinil z kontroly finančních rizik jednu z nejvyšších priorit země na příští roky. To mělo negativní dopad na řadu firem, včetně CEFC, které se dostaly do problémů se splácením svých závazků.
Nákup majetku neměl žádné zřejmé strategické zdůvodnění, řekl listu ředitel čínské soukromé investiční společnosti Kaiyuan Capital Brock Silvers. "To je zřejmě důvod, proč Peking musel nuceně zasáhnout, nejen čistě z ekonomických důvodů, ale také z politických," dodal.
CEFC není jediným konglomerátem, na který se v posledních třech letech čínští regulátoři zaměřili v obavách z jejich vysokého zadlužení. Dalšími jsou Anbang Group a HNA Group. Je však první firmou z této trojice, která je nucena v rámci své záchrany prodat majetek výrazně pod cenou, upozornil South China Morning Post.
CEFC vlastní podíly v několika českých firmách. Patří mezi ně Pivovary Lobkowicz, pražská fotbalová Slavie, aerolinie Travel Service, cestovní agentura Invia.cz či strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou. Je také vlastníkem budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Do Česka ji přivedl bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Čínská mateřská společnost si Česko vybrala jako místo pro expanzi do Evropy.
CITIC Group byla založena v roce 1979 jako první čínská investiční společnost s cílem přilákat zahraniční kapitál, představit moderní technologie a zavádět nejnovější mezinárodní postupy do fungování a řízení podniků. Je hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy a své aktivity rozvíjí ve více než stovce zemí světa.
28. listopadu 2023 13:26
Související

Čína a její značný vliv v Evropě: Je třeba se ponaučit, aby se podobná situace už neopakovala, zní ze Sinopsis

Bigamie a úplatky. Bývalý ředitel čínské státní firmy Huarong dostal trest smrt
CEFC , CITIC Group , Česká republika , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Extrémní počasí řádilo v USA. Tornáda připravila o život i dítě
před 1 hodinou

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková
před 1 hodinou

Předpověď počasí na příští víkend. Pod nulu neklesnou teploty ani v noci
Aktualizováno včera

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková
včera

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI
včera

Čaputová po smutečním obřadu řekla, co Schwarzenberg ukázal Slovensku
včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů
včera

Lyžař na Šumavě utrhl lavinu, zasahovala horská služba
Aktualizováno včera

Česko dalo sbohem Karlu Schwarzenbergovi. Odešla velká osobnost moderních dějin, řekl Pavel
včera

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc
včera

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let
včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan
včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu
včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami
včera

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu
včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu
včera

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka
včera

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda
včera

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW
včera
Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy
Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.
Zdroj: Lucie Žáková