Majetek CEFC v Česku přechází do úplného vlastnictví Číny? Analytik nastínil dva scénáře

Praha - Čínská skupina China Energy Finance Corporation (CEFC), která je největším čínským investorem v ČR, jedná o prodeji svého majetku v Česku čínskému státnímu konglomerátu CITIC Group za celkem 6,7 miliardy jüanů (21,8 miliardy Kč). To je o 44 procent méně, než činila účetní hodnota majetku v květnu, kdy dosáhla 1,5 miliardy eur (38,6 miliardy Kč). Napsal to na svých internetových stránkách South China Morning Post s odvoláním na dva informované zdroje.

"Celá transakce se finalizuje. Uvedená cena však nezahrnuje všechna česká aktiva CEFC, ale pouze aktiva přímo ve vlastnictví CEFC Europe," řekl ČTK zdroj z CEFC Group (Europe) Company. Nezahrnuje tak podle něj aktiva dceřiných společností CEFC, tedy podíly ve společnostech, jako je třeba Travel Service, Pivovary Lobkowicz Group či Empresa Media.

Pokud se informace South China Morning Post potvrdí, znamená to, že majetek CEFC v ČR přechází de facto do úplného vlastnictví Číny, konkrétně čínského ministerstva financí, které konglomerát CITIC ovládá, uvedl analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Nyní očekává dva možné scénáře. Buď se CITIC většiny majetku CEFC zbaví, protože kumulace tak různorodého majetku 'pod jednou střechou' nedává valný ekonomický smysl. Ve druhé variantě si CITIC ponechá veškerý majetek a bude dál akvizicemi a investicemi v ČR rozšiřovat svoji zdejší působnost. I tehdy ale Kovanda čeká zásadní změnu investiční a akviziční strategie.

CEFC založil v roce 2002 čínský oligarcha Jie Ťien-ming. Za několik málo let se CEFC přeměnila z malého obchodníka s pohonnými hmotami v rychle rostoucí ropný a finanční konglomerát s majetkem po celém světě a s ambicí stát se jedním z čínských energetických gigantů. Podobně jako jiné čínské konglomeráty se však kvůli tomu společnost masivně zadlužila.

Vysoké zadlužení čínských firem začalo vyvolávat obavy ekonomů i politiků a čínská vláda se rozhodla zasáhnout proti nadměrnému půjčování a neprůhlednému sektoru stínového bankovnictví. Prezident Si Ťin-pching dokonce učinil z kontroly finančních rizik jednu z nejvyšších priorit země na příští roky. To mělo negativní dopad na řadu firem, včetně CEFC, které se dostaly do problémů se splácením svých závazků.

Nákup majetku neměl žádné zřejmé strategické zdůvodnění, řekl listu ředitel čínské soukromé investiční společnosti Kaiyuan Capital Brock Silvers. "To je zřejmě důvod, proč Peking musel nuceně zasáhnout, nejen čistě z ekonomických důvodů, ale také z politických," dodal.

CEFC není jediným konglomerátem, na který se v posledních třech letech čínští regulátoři zaměřili v obavách z jejich vysokého zadlužení. Dalšími jsou Anbang Group a HNA Group. Je však první firmou z této trojice, která je nucena v rámci své záchrany prodat majetek výrazně pod cenou, upozornil South China Morning Post.

CEFC vlastní podíly v několika českých firmách. Patří mezi ně Pivovary Lobkowicz, pražská fotbalová Slavie, aerolinie Travel Service, cestovní agentura Invia.cz či strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou. Je také vlastníkem budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Do Česka ji přivedl bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Čínská mateřská společnost si Česko vybrala jako místo pro expanzi do Evropy.

CITIC Group byla založena v roce 1979 jako první čínská investiční společnost s cílem přilákat zahraniční kapitál, představit moderní technologie a zavádět nejnovější mezinárodní postupy do fungování a řízení podniků. Je hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy a své aktivity rozvíjí ve více než stovce zemí světa.

Související

Více souvisejících

CEFC CITIC Group Česká republika Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy