Kde splašit zaměstnance? Špičková česká firma hledá až v Nepálu

Fulnek - Společnost Nordic Steel z Fulneku na Novojičínsku, která se zabývá zpracováním plechu a souvisejícími oblastmi strojírenské výroby, se během tří let dostala z červených čísel a roste. Loni měla obrat 245 milionů korun a letos předpokládá 280 milionů. Firma dokončuje zatím nejrozsáhlejší projekt, výstavbu haly za 60 milionů korun a chce nabrat 60 zaměstnanců. Protože se jí nedaří najít lidi na tuzemském trhu ani mezi pracovníky z blízké ciziny, hledá nové zaměstnance až v dalekém Nepálu. ČTK to řekl jednatel společnosti Petr Klimek.

Firma má 150 zaměstnanců a sehnat další je prý nyní obrovský problém. "Práci bychom měli, ale kapacitně už nejsme schopni to zvládnout. Máme už pět agenturních zaměstnanců z Ukrajiny a teď bychom chtěli získat zaměstnance z Nepálu. Na Nepálce máme dobré reference, co se týče jejich kvalifikace," řekl Klimek s tím, že Nepálci hodně pracují na Blízkém východě.

Nyní společnost řeší administrativní záležitosti s nepálskou ambasádou v Berlíně. Firma potřebuje hlavně svářeče a pracovníky na CNC stroje a zaměstnanci těchto profesí například z Bulharska, Rumunska nebo Ukrajiny už podle Klimka na trhu nejsou. "Znám náturu Nepálců, protože jsem jich v životě při cestách pár potkal, takže si myslím, že to budou bezproblémoví, velmi pracovití, poctiví lidé. Je i výhoda, že mají dobrou znalost angličtiny," řekl Klimek.

Nejprve chce vyzkoušet deset lidí. Pokud vše bude fungovat, má firma kapacitu pro 60 nových zaměstnanců. "Máme přímo v areálu objekt, kde můžeme tyto zaměstnance i ubytovat ve velmi pěkných podmínkách," řekl jednatel. Nepálci by ve Fulneku pracovali dva roky, na tuto dobu se vydává pracovní povolení. Firma by jim hradila i ubytování a stravu, a kdyby odpracovali celé dva roky, tak i letenky.

Nordic Steel 95 procent produkce vyváží, partnery má ve Velké Británii, Nizozemsku, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku. Nemá vlastní produkt, vyrábí na zakázku na základě objednávek zákazníků. Její produkty směřují do zdravotního nebo stavebního průmyslu, dělá komponenty pro nákladní vozidla a od letoška třeba i součásti dobíjecích stanic na elektromobily.

Firma chce ale i vymyslet vlastní produkt, aby nebyla závislá jen na zakázkové výrobě. "Nejsilnější stránkou firmy jsou lidé. Naši konstruktéři, technologové jsou opravdu velmi schopní a myslím si, že by bylo dobré to, co umíme, čemu rozumíme, spojit s něčím s přidanou hodnotou jako vlastní výrobek," řekl jednatel.

Na vývoji chce firma pracovat s vysokou školou, spolupracuje už s Moravskoslezským inovačním centrem v Ostravě. "To, co dneska děláme, tak za 20 let bez nějaké inovace nemá šanci na přežití. Musíme se dívat dlouhodobě dopředu. Úplně ideálně by to měl být výrobek, který bude vyrobitelný technologiemi, které máme u nás, a spojený s nějakou inovací," řekl Klimek.

Firma sídlí v areálu, kde v minulosti působil výrobce praček Romo Fulnek. V posledních dvou letech investovala přes 100 milionů korun. Nyní dokončuje stavbu nové haly, díky níž rozšíří výrobní i skladovací prostory. "Naše vize je, že když se přiveze plech, tak se naskladní pod střechu a finální výrobek bude taky expedován zpod střechy, což tady předtím nebylo," řekl jednatel. Společnost si pořizuje i svařovacího robota, zatím se v ní všechno svařuje ručně.

Nordic Steel firmy nepál Ekonomika zaměstnání

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy