Mlsní Češi? V případě čokolády rádi experimentujeme. Toto jsou nové trendy

Praha - Češi v poslední době podle obchodníků stále více preferují hořké čokolády s větším podílem kakaa. Roste zájem i o nové příchutě. Celkově ale čeští spotřebitelé mají nejraději mléčnou čokoládu, poté následuje hořká a oříšková. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky u příležitosti čtvrtečního mezinárodního dne čokolády. Ročně se v Česku prodá zhruba sedm kilogramů čokolády a výrobků z kakaových bobů na hlavu.

"U našich zákazníků roste obliba hořkých čokolád s větším podílem kakaa, oblíbené jsou také bílé čokolády. Kromě tradičních komerčních značek se u nás výborně prodávají faitrade a bio čokolády," řekl ČTK zakladatel e-shopu s potravinami Rohlik.cz Tomáš Čupr.

Také podle údajů obchodů Albert zákazníci čím dál více upřednostňují nákup prémiových čokolád a čokoládových výrobků s vysokým obsahem kakaa. Nejoblíbenější jsou ale stále mléčná a oříšková čokoláda. "Ročně si u nás zákazníci koupí více než dva tisíce tun klasických tabulkových čokolád," uvedla Barbora Vanko z obchodů Albert. Lidé také rádi zkouší nové a netradiční chutě či speciální veganské čokolády. "Z limitovaných edic je u zákazníků oblíbená například čokoláda se zázvorem, grapefruitem, ale i nevšední kombinace karotky či tymiánu," dodala Vanko.

"Spotřebitelé také rádi ochutnají zajímavé kombinace chutí v prémiových čokoládách jako například koření a ovoce v hořké čokoládě," dodal mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček.

Podle obchodníků se daří také prodeji fairtradové čokolády. Obecně v ČR prodej fairtradových výrobků v Česku vůbec výrazně roste. Množství prodaného kakaa se loni proti předchozímu roku zvedlo o 132 procent, celkem se prodalo 579 tun kakaových bobů, uvedla dnes nezisková organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

V Česku bylo podle údajů ČSÚ v roce 2016 spotřebováno celých 6,9 kg čokolády a výrobků z kakaových bobů na hlavu, údaj se dlouhodobě příliš nemění. Nejvíce čokolády se prodá během Vánoc. Velké množství čokoládových výrobků se prodává i v období Velikonoc a na Valentýna.

Čokoládové boby původně fungovaly jako platidlo, následně se z nich začal vyrábět hořký nápoj a čokoláda se konzumovala v tekuté formě. První čokoláda v tuhé formě vznikla až v 17. století. V průběhu 19. století byla vytvořena čokoláda s ořechy a čokoláda slazená cukrem. Ve 20. století pak byla čokoláda dokonce součástí válečných přídělů vojáků a stala se nejznámější cukrovinkou po celém světě. Nejvíce kakaových bobů se pěstuje na Pobřeží slonoviny, v Ghaně, Indonésii, Nigérii, Kamerunu a zemích Latinské Ameriky.

Související

Čokoláda

Čokoládu měla ráda už Magdalena Dobromila Rettigová

Mezinárodní den čokolády je právě dnes, 13. září. Čokoláda byla po dlouhou dobu považována za velmi luxusní záležitost nebo dokonce lék a nemohl si ji dovolit zdaleka každý. Teprve v 19. století si tuto pochoutku oblíbily širší vrstvy společnosti a v kuchyni ji tehdy často využívala i slavná kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová. Co z ní připravovala?

Více souvisejících

Čokoláda češi Obchody Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy