Pád Lehman Brothers stáhl ke dnu i Česko. Může se krize opakovat?

Praha - Česko doplatilo na pád velké americké banky Lehman Brothers, který spustil před deseti lety světovou finanční krizi, propadem ekonomiky. Její výkonnost se dostala na předkrizovou úroveň až v roce 2014. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. České hospodářství se kvůli krizi stalo závislejší na ekonomice eurozóny. Tuzemský finanční sektor jí ale přežil bez úhony a je podle nich dále vzorem stability. Světová hospodářská krize naplno vypukla 15. září 2008 bankrotem americké investiční banky Lehman Brothers.

"Pád Lehman Brothers byl zlomovým okamžikem ve vývoji finanční krize. Od tohoto okamžiku bylo jasné, že nejde o lokální americký problém, ale velkou globální finanční krizi, která bude mít výrazné dopady i v reálné ekonomice," řekl ČTK analytik Deloitte David Marek.

Recesi uniklo jen velmi málo zemí. Dopady se rychle a citelně projevily zejména v malých otevřených ekonomikách, tedy i v ČR. Již ve čtvrtém čtvrtletí 2008 propadl český hrubý domácí produkt mezičtvrtletně o 1,7 procenta. V roce 2009 klesla ekonomika o další 4,7 procenta. Své předkrizové výkonnosti dosáhla česká ekonomika až v roce 2014, dodal Marek.

Česko díky zdravému finančnímu sektoru neprožilo finanční krizi, která by "vznikla doma", upozornila analytička Helena Horská. Globální finanční krize ale uhodila zvenčí v podobě propadu zahraniční poptávky a ekonomické důvěry firem a domácností. Přišla táhlá recese ve tvaru písmene W a s sebou přinesla nové kompetence České národní banky v řízení finančního trhu. Současně ale přinesla i kontroverzní opatření centrální banky, tedy intervence proti vlastní měně, připomněla Horská.

Vzhledem ke konzervativnímu přístupu českých bank se v současné době může český finanční sektor pyšnit stabilitou, kterou by mu dnes záviděly nadnárodní banky Evropy, Ameriky i Asie, doplnil ředitel společnosti Starteepo František Bostl. Z pohledu struktury hospodářství to ale už podle něj tak růžové není. Česko je ekonomikou, která na jednu stranu rychle reaguje na krizi, ale zároveň má nyní všechny předpoklady se z této krize dostávat rychleji, než například ekonomiky postavení více na sektoru služeb. Z pohledu finančních krizí se ČR zdá být bezpečným evropským přístavem, dodal.

"Dnešní ČR je na tom v mnoha faktorech lépe než v roce 2007. Má vyrovnaný rozpočet, poměrně nízké zadlužení s rozumnou dobou splatnosti, nejnižší míru nezaměstnanosti v historii a největší množství volných pracovních míst. ČNB má obří devizové rezervy," shrnul portfolio manažer NN Investment Partners Michal Špaček. Finanční systém vypadá stabilní a zadluženost občanů je relativně nízká. Na druhou stranu reakcí české ekonomiky na krizi roku 2008 bylo větší propojení s ekonomikou eurozóny, poznamenal.

Analytik BH Securities Štěpán Křeček varoval před některými riziky, které se v poslední době objevily. Koncem loňského roku praskla bublina ohledně virtuálních měn, začátkem února trhy zaskočilo prudké několikadenní zvýšení rozkolísanosti, která je jedním z nepřímých ukazatelů vnímání rizika na akciových trzích. Kupříkladu kurz nejstarší a nejznámější světové kryptoměny bitcoinu klesl během jediného dne o více než 15 procent. Objevují se rovněž prudké propady a pohyby akciových titulů, jako například propad Facebooku, který ztratil za den až pětinu ceny.

"V posledních týdnech jsme zase svědky prudkých propadů některých měn rozvíjejících se trhů. Turecka lira, argentinské peso a některé další měny oslabily vůči dolaru často až o polovinu. Není však třeba malovat čerta na zeď, podle makrodat se globálnímu hospodářství daří dobře a má pozitivní výhled do budoucna," dodal Křeček.

Související

Divadlo Husa na provázku

Husa na provázku uvede ságu o vzestupu a pádu bankovního impéria

Brno – Po nedávné premiéře skandální hry Alfreda Jarryho o králi Ubu s Miroslavem Donutilem v hlavní roli a pohádky na motivy příběhů o pejskovi a kočičce Josefa Čapka v úpravě Jiřího Jelínka se nyní Divadlo Husa na provázku chystá na další premiéru aktuální sezóny. Tou bude inscenace Dynastie (Lehmann brothers) v režii Michala Dočekala.

Více souvisejících

Lehman Brothers Ekonomika Česká republika Ekonomická krize banky

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 7 minutami

před 17 minutami

před 35 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy