Osobní a firemní bankroty v ČR? Počet zkrachovalců je rekordně nízký

V září bylo vyhlášeno 1090 osobních bankrotů, což bylo o 63 více než v srpnu. Zároveň bylo podáno 997 návrhů na osobní bankrot, tedy o 153 méně než v předchozím měsíci a zároveň nejméně od září 2017. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.

"Počet návrhů na osobní bankrot byl v září velmi nízký. Není obvyklé, aby počet vyhlášených bankrotů v jednom měsíci převyšoval počet podaných návrhů na bankrot. Pokud pomineme období od července 2017 do září 2017, kdy byly počty podávaných návrhů na osobní bankrot v souvislosti se začátkem účinnosti novely insolvenčního zákona velmi nízké, jde o nejnižší měsíční počet návrhů na osobní bankrot od září roku 2010," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 12.764 osobních bankrotů, o 11 procent méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 13.613 návrhů na osobní bankrot, což znamenalo pokles o 14 procent.

Od července 2017 nabyla účinnosti novela insolvenčního zákona, která má zamezit praktikám podvodných oddlužovacích společností. Podle ministerstva spravedlnosti zákon zlepšuje ochranu dlužníků, kteří usilují o bankrot.

V září bylo vyhlášeno 34 bankrotů obchodních společností, což je o 16 méně než v srpnu a zároveň nejméně od začátku roku 2008. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 59 méně než v předchozím měsíci. 

"Počet vyhlášených bankrotů obchodních společností byl v září nejnižší za dobu účinnosti stávajícího insolvenčního zákona. Rekordně nízký byl i počet bankrotů obchodních společností během posledních třech měsíců, kdy bylo vyhlášeno celkem 144 bankrotů. V letech 2012 či 2013 jsme byli přitom zvyklí i na 130 firemních bankrotů měsíčně," uvedla Kameníčková.

Počet návrhů na bankrot podnikatelů se meziměsíčně snížil o 65 a byl tak druhý nejnižší od září roku 2012. Nižší počet návrhů na bankrot podnikatelů byl podán rovněž pouze v červenci 2017, kdy se v souvislosti s novelou insolvenčního zákona přechodně skokově snížil počet podávaných návrhů na bankrot podnikatelských subjektů.

V září bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodu (devět), dále v průmyslu (sedm) a v ostatních službách (pět). Žádný bankrotnebyl vyhlášen v zemědělství a dobývání. V dopravě, skladování a činnosti cestovních kanceláří, dále ve stavebnictví, nemovitostech a pronájmu strojů a zařízení byly vyhlášeny shodně dva bankroty.

Nejvíce firemních bankrotů bylo vyhlášeno v Praze (12), dále v Jihomoravském kraji (pět) a ve Středočeském kraji (čtyři). Žádný bankrotnebyl vyhlášen v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v září vyhlášeno ve Středočeském a Ústeckém kraji (shodně 48). Následoval Moravskoslezský (44) a Plzeňský kraj (38). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno na Pardubicku a na Vysočině (13).

Související

Ilustrační foto

V Česku v lednu stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V Česku bylo v lednu vyhlášeno 63 bankrotů společností, což bylo o osm více než v prosinci. Počet bankrotů podnikatelů v minulém měsíci proti prosinci stoupl rovněž o osm na 379. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK.

Více souvisejících

bankrot insolvence podnikatelé firmy Ekonomika

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy