Koruna je nečekaně slabá. Zvýší ČNB úrokové sazby? Toto říkají analytici

Bankovní rada České národní banky na svém jednání 20. prosince nechá úrokové sazby zřejmě beze změny. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Ke zvýšení sazeb i přes slabší kurz koruny podle nich rada přistoupí až na únorovém zasedání.

"Pro prosincové zvýšení sazeb sice hovoří silné domácí faktory a slabší kurz koruny, avšak současný politicko-ekonomický vývoj v eurozóně a rychlý růst domácích sazeb v předchozích měsících jsou silnými argumenty k tomu, aby centrální bankéři vyčkali s dalším zvýšením až do prvního čtvrtletí příštího roku," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Jediným členem bankovní rady, který bude 20. prosince velmi pravděpodobně hlasovat pro zvýšení sazeb, je podle Nováka člen bankovní rady Vojtěch Benda. Ten totiž zůstal po odchodu Mojmíra Hampla v bankovní radě největším zastáncem rychlé normalizace měnové politiky.

Benda tento týden uvedl, že nečekaně slabý kurz koruny je důvodem pro diskusi o dalším možném zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání rady. Koruna je slabší proti odhadům ČNB i přesto, že centrální banka letos již pětkrát zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba je nyní na 1,75 procenta.

Nečekaně slabý kurz koruny je důvodem pro diskusi o dalším možném zvýšení úrokových sazeb na prosincovém měnovém zasedání České národní banky, uvedl člen bankovní rady Vojtěch Benda v rozhovoru pro Reuters. https://t.co/BUlmpbEtMH #CNB_cz

— Česká národní banka (@CNB_cz) 12. prosince 2018

Naopak guvernér ČNB Jiří Rusnok se kloní k názoru, že není kam spěchat a že lepší je počkat na začátek příštího roku. Jako důvod uvádí mimo jiné efekty na kurz koruny spojené s koncem roku. "Koruna je ke konci roku ovlivněna určitými technickými vlivy, zejména odváděním poplatků bank do nového resolučního fondu. Výše poplatků se odvíjí od závazků bank ke konci roku, bankovní sektor proto nechce přes konec roku přijímat korunovou likviditu," vysvětlil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

I podle něj ČNB ve čtvrtek ponechá sazby na stávající úrovni a zvýší je až na svém jednání 7. února. "Vzhledem k současnému vývoji domácí ekonomiky však bude Česká národní banka dle našeho názoru považovat za žádoucí měnové podmínky dále zpřísnit. Koruna však bude posilovat pomaleji, než očekává ČNB ve své poslední prognóze, a zpřísňování měnové politiky tak bude probíhat prostřednictvím zvyšování sazeb. V příštím roce proto čekáme celkem trojí zvýšení sazeb, a základní sazba ČNB se tak dostane k 2,5 procenta," uvedl.

I hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek se domnívá, že ČNB udělá ve zvyšování sazeb v prosinci přestávku. "Měnit sazby v prosinci nebývá zvykem, protože má taková změna kvůli nižší aktivitě na finančních trzích menší účinek než jindy. Do módu utahování měnové politiky se nicméně ČNB nejspíš vrátí v únoru, ledaže by mezitím došlo k prudkému posílení koruny, což nepředpokládám," uvedl. Navíc upozornil, že inflace v listopadu klesla na dvě procenta.

Rada ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na zasedání 1. listopadu. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 1,75 procenta. Šlo tak o čtvrté zvýšení sazeb v řadě a celkově páté v letošním roce.

Jednání bankovní rady se ve čtvrtek zúčastní všech sedm jejich členů. Pro Aleše Michla a Tomáše Holuba to bude jejich první měnověpolitické jednání rady. Funkce členů bankovní rady se totiž ujali 1. prosince.

Tato skutečnost je podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy i jedním z dalších důvodů, že bankovní rada nechá sazby beze změny. "Radu opustil největší jestřáb posledních měsíců a čtvrtletí Mojmír Hampl. Noví bankovní radní, Tomáš Holub a Aleš Michl, se zatím rozkoukávají a nebudou hned při svém prvním rozhodování o sazbách zastávat extrémní postoje, spíše se povezou s většinovým názorem. Tím by právě i vzhledem k pomalejší než předpokládané inflaci mělo být ponechání sazeb na stávajících úrovních," uvedl.

Související

Více souvisejících

ČNB Ekonomika Jiří Rusnok (guvernér ČNB) Česká republika CZK

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy