Produkce masa v Česku loni stoupla, na odbyt jde hlavně drůbeží a hovězí

Produkce masa loni v Česku stoupla o 2,1 procenta na 447.010 tun. Zvýšila se výroba hovězího a drůbežího. V případě vepřového, které představuje téměř polovinu veškeré produkce masa, stagnovala. Nákup mléka se znovu zvýšil, tentokrát o 1,8 procenta na 2,953 miliardy litrů. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Jatka loni porazila téměř 237 tisíc kusů skotu, což je nárůst o čtyři procenta. Vyrobeno bylo 71.579 tun hovězího, meziročně o 5,7 procenta více. "Nárůst výroby hovězího masa se odvíjel od vyššího počtu býků zařazených do výkrmu v roce 2017 a od mírně vyššího vyřazování krav v roce 2018," uvedli statistici. Přispěla také vyšší hmotnost poražených zvířat, zejména o deset kilogramů na kus u býků.

Ceny výrobců jatečného skotu se meziročně téměř nezměnily. Dovoz hovězího masa vzrostl o 1,8 procenta na 37.987 tun, vývoz pak o 13,8 procenta na 11.500 tun. Dovezené maso pocházelo především z Polska, Nizozemska a Německa, vývozy mířily hlavně na Slovensko, ale také do Nizozemska a Polska.

Loňský produkce vepřového masa zůstala na 210.910 tunách, počet poražených prasat klesl o 1,2 procenta na 2,310 milionu kusů. "Meziročně stejná výroba masa při nižším počtu poražených prasat vycházela z jejich vyšší průměrné hmotnosti, v průměru o 1,5 kg na kus," sdělil ČSÚ.

Ceny jatečných prasat klesly proti roku 2017 o 16,1 procenta. Chovatelé prodávali vykrmená prasata v průměru za 27,27 Kč za kg živé hmotnosti nebo 35,45 Kč za kg v mase. Do ČR bylo loni dovezeno 273.839 tun vepřového, meziročně o 3,7 procenta více. Maso pocházelo hlavně z Německa, Španělska a Polska. Vývoz klesl o 18,5 procenta na 27.533 tun, většina z toho mířila na Slovensko.

Produkce drůbežího masa loni vzrostla o 3,4 procenta na 164.261 tun. Průměrná cena výrobců jatečných kuřat byla nižší o 0,9 procenta, během roku se s malými odchylkami pohybovala kolem 23,03 Kč/kg. Dovoz drůbežího masa se zvýšil o 8,1 procenta na 117.146 tun, nejvíce ho bylo z Polska. Vyvezeno bylo 22.523 tun drůbežího, meziročně o 7,4 procenta méně. Nejvíce masa mířilo na Slovensko, do Německa a Rakouska.

Průměrná cena zemědělských výrobců mléka byla o 2,1 procenta vyšší než v roce 2017 a dosáhla 8,62 Kč za litr. Dovoz mléka a mléčných výrobků loni klesl o 15,6 procenta na 254.500 tun, vývoz stoupl o 5,5 procenta na 1,1 milionu tuny. "Výrazný přebytek zahraničního obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se meziročně zvýšil. Největší podíl na tomto výsledku mělo mléko a smetana společně se sýry a tvarohem," dodali statistici.

Související

Ministerstvo zemědělství

Inspekce oznámila výsledky kontrol u obilí a masa z Ukrajiny

Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) spolu s řediteli Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), Státní veterinární správy (SVS) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Kontroluje se i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.

Více souvisejících

Maso čsú Mléko Ekonomika zemědělci

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy