Ořezávání stromů? Vlastníci pozemků zapomínají na jednu povinnost, upozorňuje ČEZ

Energetici vydají ročně stovky milionů korun na úpravu zeleně, která zasahuje do vedení. Vyplývá to z vyjádření distribučních společností. Firmy připomínají, že povinnost odstraňovat větve a další porosty kolem energetické sítě mají primárně vlastníci pozemků. V případě, kdy však lidé nejsou schopni zajistit úpravu vegetace vlastními silami, provedou ořezy na vlastní náklady energetické společnosti. Úprava dřevin se provádí zpravidla v období vegetačního klidu, tj. mezi listopadem a březnem.

"Uvědomujeme si, že často není v silách majitelů pozemku porost udržovat. Jsme proto připraveni zásah provést prostřednictvím našeho odborného dodavatele na naše náklady v dohodnutém termínu," uvedl Petr Nováček ze společnosti E.ON Distribuce. Firma sdělila, že ročně vydá na úpravy zeleně přes 100 milionů korun.

Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová řekla, že energetici před zahájením ořezu v dostatečném předstihu vyzývají vlastníky pozemků k odstranění a okleštění stromů a jiných porostů, které překážejí. "Výzvu zasíláme všem vlastníkům v písemné podobě v dostatečné předstihu minimálně tři měsíce před zahájením prací," uvedla. Úpravy zeleně si vyžádají ročně stovky milionů korun, dodala.

Jiná situace je v Praze, kde je většina elektrické sítě vedena pod povrchem. "Prakticky vše je uloženo v zemi, údržba zeleně nás proto přijde řádově na jednotky milionů korun ročně," uvedl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Ze zkušeností ČEZ i E.ON vyplývá, že lidé se nejčastěji brání ořezu ovocných stromů a živých plotů. Energetici proto doporučují pěstovat v blízkosti elektrického vedení jen takovou zeleň, která dorůstá maximálně do výšky tří metrů. Velmi nebezpečné jsou podle nich popínavé rostliny, které lidé vysazují kolem sloupů elektrického vedení, aby je z estetických důvodů zakryli. "Kombinace vlhkého počasí a nedodržení bezpečné vzdálenosti dřeviny od vodičů může být velice snadno příčinou úrazu elektrickým proudem," upozornil Nováček.

Další až stovky milionů korun ročně pak distributoři vynakládají na opravy škod vedení způsobené přírodními vlivy. "V letních měsících se jedná převážně o silné vichřice, orkány nebo bouřky doprovázeny prudkým deštěm. Nejčastější příčinnou poruch jsou zpravidla následkem silného větru pády větví a stromů do vedení, tím dochází například k poškození izolátorů, přetrhání vodičů či poškození podpěrných bodů vedení. Při bouřkách pak poruchy způsobují například i blesky," uvedla Holingerová.

Připomněla, že v zimním období se k silnému větru zpravidla přidává sněžení. "Problémy nám dělá především silná námraza, mokrý a těžký sníh, který se nabaluje na stromy a větve, které pak padají do vedení. Při oblevě zpravidla kolem nuly pak problémy může způsobit námraza, která se vytváří nejen na stromech, ale také na vedení," doplnila. V důsledku kalamit je podle ní nutné ročně obnovit desítky kilometrů venkovního distribučního vedení.

ČEZ jako největší distributor provozuje v ČR elektrické vedení v délce asi 164.000 kilometrů, E.ON má asi 65.000 kilometrů.

Související

Zástupci ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřeli partnerství za přítomnosti premiéra Fialy. (29.10.2024)

Česko chce být lídrem v jedné oblasti. ČEZ uzavřel klíčové partnerství

Česko chce být lídrem ve vývoji malých modulárních reaktorů. Dnes proto došlo k uzavření partnerství mezi ČEZ a Rolls-Royce SMR. Podle ministerstva průmyslu a obchodu jde o další významný milník v naplňování cílů Fialovy vlády. Malé modulární reaktory mají zajistit energetikou bezpečnost a soběstačnost i budoucím generacím. 
ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Více souvisejících

ČEZ Energetika pozemky Bydlení

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy