Stát letos kvůli plánovanému novému jadernému bloku v Dukovanech uzavře s energetickou společností ČEZ dvě smlouvy. První - rámcová - by mohla být připravena k podpisu v létě, druhá - řešící první etapu přípravy stavby bloku včetně tendru - pak do konce roku. V rozhovoru s ČTK to řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.
"Na první - rámcové smlouvě se už pracuje," uvedl. Smlouvy za stát bude podle něj po schválení vládou podepisovat zřejmě ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Při únorové konferenci ve Sněmovně Míl uvedl, že předpokládá, že první etapa přípravy projektu vyvrcholí v roce 2024, kdy vláda dostane výsledky tendru, projekt bude mít povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) k umístění jaderného zařízení a platné územní rozhodnutí.
"Určitě půjdeme cestou výběrového řízení," odmítl pro ČTK možné další formy výběru dodavatele Míl. Zopakoval, že tendr by mohl být zahájen koncem roku 2020, případně v roce 2021, a měl by trvat nejdéle tři roky. Kritériem výběru podle něj zcela jistě nebude pouze cena. Žalob na stát ze strany minoritních akcionářů ČEZ se nebojí, pomoci má právě smluvní dohoda mezi státem a energetickou firmou.
"Je to podle mě nejtransparentnější způsob. Smlouva o výstavbě bude veřejná, bude diskutována a projednávána i v Bruselu. Automaticky zveřejněn bude i jakýkoliv případný dodatek smlouvy. Obě strany budou v podstatě limitovány tím, že tam bude určena cena, za kterou se má ta elektrárna postavit. Budou tam také určeny podmínky, za kterých do projektu vstupuje nebo jej přebírá stát, nebo za kterých investor může projekt prodat státu. To dává podle mě dostatečný komfort i minoritním akcionářům," uvedl Míl. Doplnil, že kvůli stavbě nového bloku se ČEZ nebude dělit ani transformovat, o čemž se dříve uvažovalo.
Míl, který byl v minulosti mimo jiné generálním ředitelem ČEZ nebo prezidentem Svazu průmyslu a dopravy, je vládním jaderným zmocněncem od letošního února. Vláda po jeho nástupu změnila statut výboru. Předsedou výboru se místo ministryně průmyslu a obchodu stal premiér Andrej Babiš (ANO), Míl je jedním z místopředsedů.
Výbor bude mít 22 členů, podle zmocněnce se poprvé sejde na konci března. Členy budou kromě některých ministrů například také generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda dozorčí rady ČEZ Otakar Hora nebo předsedkyně SÚJB Dana Drábová. Sedm míst bylo nabídnuto opozici, podle Míla je totiž podmínkou stavby nového jaderného bloku v ČR široká politická podpora.
Zmocněnec doplnil, že stavba nového bloku je pro Česko potřebná, a to obzvláště ve chvíli, kdy bude v příštích 20 letech nutné nahradit výrobu z odstavených uhelných elektráren a současných dukovanských bloků.
"Ideologická diskuse může být na téma, že máme mít obnovitelné zdroje, a nikoli jaderné elektrárny. To je věc, kterou nerozporuji. Ale jestliže mi bude chybět 35 terawatthodin, jestliže odstavím třikrát větší výkon, než je dnešní výkon Jaderné elektrárny Temelín, tak nahradit 6000 megawattů instalovaného výkonu pouze v obnovitelných zdrojích v ČR neumíme, i když se všichni budeme maximálně snažit. Navíc plynové zdroje jsou emisními zdroji a do programu úspor energií bude ČR investovat více jak 600 miliard korun," uvedl. "Stále platí jednoduchá pravda, že nejdražší elektřina je ta, kterou nemáte," dodal.
Související
Česko chce být lídrem v jedné oblasti. ČEZ uzavřel klíčové partnerství
Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE
ČEZ , Jaroslav Míl (vládní zmocněnec) , Jaderná elektrárna Dukovany , Energetika , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák