Česká republika a Slovensko podle slovenského premiéra Petera Pellegriniho zvažují, že by mohly vyřešit společně otázku budoucího hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Při příležitosti dnešního Evropského jaderného fóra (ENEF) v Praze Pellegrini novinářům řekl, že považuje za neefektivní, aby Česko i Slovensko investovaly miliardy do úložišť samostatně.
Rozhovory ČR a SR by podle Pellegriniho mohly být na úrovni ministrů hospodářství, respektive průmyslu. "Je to extrémně technicky náročná a drahá záležitost. Proto se nám to jeví, že bychom měli diskutovat, jestli bychom neměli tuto situaci vyřešit společně. Je neefektivní, aby každá z našich zemí samostatně investovala miliardy," konstatoval.
Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) zatím země v této věci nepokročily. "Jsme na tom úplně stejně jako Slováci, budeme to řešit," uvedl.
"Ideální by bylo, kdybychom měli k dispozici jaderné zdroje menšího výkonu. Neříkám, že to je jediná cesta, ale ve spojení s obnovitelnými zdroji doplněnými v omezené míře o plynové elektrárny se to ukazuje jako optimální," řekl @AndrejBabis na #ENEF19 → https://t.co/NiDAYaQ3Yl pic.twitter.com/RPlFYNsXYG
— Úřad vlády ČR (@strakovka) 30. dubna 2019
Oba premiéři sdělili, že před jaderným fórem měli čas i na bilaterální jednání. Nejkonkrétnějšími projekty, které podle nich země spojují jsou debata o společném podniku ČEZ a slovenské společnosti SPP na trhu energetických úspor, příprava nového jaderného zdroje v Jaslovských Bohunicích a vytvoření určitého bateriového řetězce, při možné těžbě lithia v ČR.
Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti dnes upozornily, že kvůli tomu hrozí reálné riziko, že by v České republice mohlo být umístěno mezinárodní úložiště. Případná dohoda se Slovenskem nebo s dalšími zeměmi o uložení vysoce radioaktivních odpadů by podle platformy znamenala, že by se musela zrušit "pojistka" v atomovém zákoně, kterou je dovoz cizího jaderného odpadu za účelem uložení v ČR zakázán, reagoval dnes v tiskové zprávě mluvčí platformy Martin Schenk.
Výběr možné lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu v ČR se táhne několik let. Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na konci ledna opět nerozhodla o snížení počtu vytipovaných míst pro úložiště z devíti na čtyři. Předseda rady a náměstek ministryně René Neděla tehdy uvedl, že rada chce mimo jiné počkat na geofyzikální data, jež mají být k dispozici příští rok.
Na začátku února končící česká ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) řekla, že resort chce do konce letošního roku předložit věcný návrh zákona o zapojení obcí do výběru lokality pro budoucí úložiště. V polovině února pak odvolala ředitele SÚRAO Jiřího Slováka. Nahradil ho Jan Prachař. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky z Platformy proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 32 obcí a měst a 14 spolků.
Mezi zvažované lokality pro hlubinné úložiště patří Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren - Na Skalním u Dukovan a Janoch u Temelína.
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.
Související

Babišovo odborářské chucpe. O bundu nejde, mnohem horší je něco jiného

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš
Andrej Babiš , Peter Pellegrini , Správa úložišť radioaktivních odpadů , Česká republika , Slovensko
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Ukrajinský duchovní obviněný z ospravedlňování ruské invaze je v domácím vězení
před 4 minutami

Tragédie v Německu: Těžká dopravní nehoda v Durynsku si vyžádala sedm životů
před 8 minutami

V jaderném komplexu KLDR je podle satelitních snímků vysoká aktivita
před 57 minutami

Velikonoční předpověď počasí. Co slibují meteorologové za týden?
včera

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization
Aktualizováno včera

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj
Aktualizováno včera

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl
Aktualizováno včera

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo
včera

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích
Aktualizováno včera

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku
včera

Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona
včera

Morawiecki potvrdil, že si Ukrajina od Polska objednala stovku bojových vozidel
včera

Z Trumpa si lidé utahují kvůli obvinění. Připomínají mu roli v Sám doma
včera

Musk nechce platit odškodné, žádá konec sporu kvůli dogecoinu
včera

V Česku včera padl Eurojackpot. Vítěz získá téměř 235 milionů korun
včera

V Norsku kvůli lavinám evakuovali oblast na severu země
včera

Tržby majitele TikToku loni stouply o více než 30 procent
včera

Konečně svoboda. Kosatka z akvária v Miami po 50 letech opustí zajetí
včera

Záchranáři ošetřili při půlmaratonu v Praze desítky lidí, jeden byl v bezvědomí
včera
Muž napadl policisty u mešity Al-Aksá, ti jej zastřelili
Izraelská policie dnes časně ráno zastřelila muže, který se údajně pokusil vytrhnout policistovi zbraň u vchodu do mešity Al-Aksá, uvedla agentura AP. Incident podle ní vyvolal obavy z dalších násilností v době zvýšeného napětí.
Zdroj: ČTK