Kde se ztrácí české peníze? Politici o ně vedou žabomyší války, uvedl pro EZ známý ekonom

ROZHOVOR - Aktuální problémy týkající se státního rozpočtu a rozpočtové politiky české vlády okomentoval pro EuroZprávy.cz hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček, který zároveň přednáší na VŠE v Praze. Odborník vysvětlil největší problémy české politiky ve vztahu k veřejným financím.

V médiích jsme pravidelně svědky vládní tahanice o miliardy, zosobněnou sporem mezi ministryněmi Maláčovou a Schillerovou. Jednou se hledají peníze na rodičovské příspěvky a podruhé na sociální služby. Jde jen o politický boj nebo se věc týká nedostatku státního rozpočtu?

 Jsou to takové žabomyší války, ve kterých zpravidla nejde o podstatu věci, ale o to ukázat voličům, že pro ně ta či ona ministryně dělá víc. Státní rozpočet hospodaří s historicky nejvyšším objemem prostředků, takže stěžovat si na nedostatek peněz není opodstatněné. Hospodaření je vždy otázkou priorit. To, že nikdy nebude dost peněz na všechno, je jedním ze základních předpokladů ekonomie. Žijeme ve světě vzácných zdrojů a podle toho s nimi musíme hospodařit. Vláda by proto měla s penězi nakládat efektivněji a neměla by jen neustále brát lidem víc a víc peněz na daních a odvodech.

 Vláda připravuje větší zdanění alkoholu, aby získala další prostředky, jedná se o efektivní řešení?

 Češi jsou národem milovníků alkoholu a v mnohých případech to zachází do krajností. Mnoho lidí je společensky únosným způsobem závislých na alkoholu a svůj život si bez pití nedokážou představit. Vláda s tím chce alespoň naoko bojovat. Proti tomu nejde nic namítat. Růst daní u alkoholu by však měl být kompenzován poklesem jiných daní. To však v této souvislosti vláda neplánuje, proto je zřejmé, že jde spíše o získání dalších peněz do státní kasy než o boj proti nadměrnému pití.

Jak se na daňovou zátěž v Česku dívat? Názory se různí, podle některých jsou daně vysoké podle jiných zase nízké...

 Oproti zemím v západní Evropě je daňové zatížení v České republice relativně nízké. Například majetkové daně jsou zcela zanedbatelné, přitom jejich vybírání například podle záznamů na Katastrálním úřadu je velmi efektivní. Výše odvodů na zdravotní pojištění je vzhledem ke kvalitě poskytovaných služeb v naší zemi velmi příznivá. Problémem však spočívá ve vysokých odvodech na systém sociálního zabezpečení. Zde hledejme příčinu, proč se čisté výdělky zaměstnanců tak výrazně liší od nákladů zaměstnavatelů.

Vládě se v současnosti nedaří očekávaný výběr daní. Jedná se o obvyklý jev nebo skutečně dochází k problémům s veřejným rozpočtem?

 Po pěti měsících letošního roku dosahuje plnění daňových příjmů bez zahrnutí odvodů výše 35,8 procenta. Ve stejném období loňského roku to bylo 36,1 procenta. I když současná čísla lehce zaostávají za očekáváním, nejedná se o nic dramatického. Jestliže však naši ekonomiku zpomalí vývoj v Německu, obchodní války či brexit, může se plnění veřejných rozpočtů zadrhnout. V takovém případě by hrozilo nedodržení plánovaného schodku státního rozpočtu.

Menší z vládních partnerů ČSSD prohlašuje, že by ráda zdanila bankovní domy a připomíná zahraničí, kde se takovéto daně vybírají. Mohla by takováto daň pomoci tuzemskému rozpočtu?

 Velikost negativních dopadů sektorové daně na banky by převýšila pozitivní dopady na státní rozpočet. Sociální demokraté by se měli chovat více jako národohospodáři a navrhovat opatření, která prospějí celé ekonomice. Naopak by se měli přestat chovat jako účetní, kteří pro pár třísek nevidí celý les. Navrhovaná opatření je třeba promýšlet nejen s ohledem na státní rozpočet, ale v daleko širším kontextu.

Související

Josef Středula

Vláda by měla využít zákona a regulovat ceny potravin, míní Středula

Vláda by podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly měla kvůli vysokým cenám potravin využít zákon o cenách. Řekl to v dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News. Uvedl, že zákon dává vládě nástroje, jak ceny usměrňovat. Podle něho je již 11 procent cen v Česku zákonem určováno a nezpůsobilo to žádné selhání na trhu. Podle Středuly se regulují například ceny léků nebo vody. 
Štěpán Křeček - hlavní ekonom BH Securities

Vláda by mohla zavést karenci, připustil Fialův poradce. Odbory jsou proti

Jedno z opatření, které se v Česku může kvůli snížení zadlužování zavést, je karenční doba. Až se vláda dohodne, rozhodnutí o případném neplacení náhrady výdělku v prvních dnech nemoci představí. V dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News to řekl premiérův poradce, ekonom Štěpán Křeček. Daně z příjmu by se podle něj zaměstnancům zvedat neměly. Proti obnovení karence se staví odbory. 

Více souvisejících

Štěpán Křeček Ekonomika Vláda ČR sociální politika politika

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy