Nový stavební zákon nahrává developerům? Hospodářská komora se ohradila vůči kritice

Nový stavební zákon nenahrává velkým developerům, jak tvrdí někteří jeho kritici. Takzvaná fikce souhlasu, která je v něm obsažena, nedává prostor pro případnou korupci. Vyjádření dotčených orgánů státní správy, jako například hasičů nebo památkářů, nebudou omezena. Na tiskové konferenci Hospodářské komory ČR to dnes řekl její prezident Vladimír Dlouhý. Věcný záměr stavebního zákona, jehož cílem je urychlení a zjednodušení povolování, dnes projedná vláda.

"Vůči konstruktivní kritice se stavím vstřícně, ale vůči té nekonstruktivní se musím jasně vymezit. Není pravda, že zákon nahrává velkým developerům. Dokonce tvrdím, že je to lež. Pomůže celé společnosti, od malých podnikatelů po velké firmy. Dále třeba lidem, kteří si chtějí postavit dům. Nebo státu při výstavbě infrastruktury. Dnešní situace je zoufalá," řekl Dlouhý.

Hospodářská komora pomáhala při přípravě zákona ministerstvu pro místní rozvoj (MMR). Konečnou odpovědnost nese ale podle Dlouhého ministerstvo. "Na přípravě se podílely desítky odborníků na správní s stavební právo z akademické obce, advokacie i justice i experti z oblasti územního plánování, urbanismu, architektury, bezpečnosti, ekologie a přípravy staveb. Kdo se chtěl vyjádřit, měl možnost," doplnil Dlouhý.

Tisková konference Hospodářské komory k rekodifikaci stavebního práva v ČR při příležitosti předložení věcného záměru stavebního zákona na jednání vlády. Na přípravě věcného záměru jsme se podíleli jako odborný partner @mistnirozvoj pic.twitter.com/5abwKGjsdA

— Hospodářská komora (@Hokomora) 24. června 2019

Zákon předpokládá, by se mělo povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na rok. Návrh počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Důležitou součástí je podle MMR i digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací, přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po po elektronický spis stavebních úřadů.

Kromě nového stavebního zákona připravuje MMR novelu stávajícího, která zavádí takzvanou fikci souhlasu. To znamená, že pokud se úřad nevyjádří ve třicetidenní lhůtě (ve složitějších případech 60 dní), bude se žádost považovat za vyřízenou. Někteří kritici v tom vidí prostor pro korupci, protože úředník by podle nich nemusel konat úmyslně.

To Dlouhý odmítl. "Hovoříme o fikci doručení. V případě zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury funguje už rok a osvědčila se. Navíc úředníci budou za svá rozhodnutí odpovědní. Pokud úředníci úmyslně založí spis a nebudou se mu věnovat, bude znamenat, že se z takového jednání budou zodpovídat," uvedl.

Podle asociace ekologických organizací Zelený kruh není návrh v souladu s legislativou EU, nemá vypořádány stovky věcných rozporů a současnou situaci v povolování staveb může ještě zhoršit. Například Český národní komitét Mezinárodní rady pro památky a sídla tvrdí, že návrh protežuje zájmy developerů na úkor ochrany památek. Obávají se, že vyjádření dotčených orgánů státní správy budou omezena.

"Opět to není pravda. Stanoviska všech, kdo dosud stanoviska dával, budou i nadále zahrnuta v rozhodnutí stavebního úřadu. Rozdíl je v tom, že bude vydáváno jen jedno závazné stanovisko, které v sobě bude zahrnovat všechny dotčené subjekty. A bude na stavebním úřadu, aby vypořádal sporné body," řekl Dlouhý. Podle ICOMOS ale Dlouhý zamlčel integraci památkové agendy v ochranných pásmech do rozhodování stavebních úřadů.

"To znamená, že památkáři už nebudou vydávat závazná stanoviska k jejich ochraně, a právě v ochranných pásmech chtějí členové Hospodářské komory stavět své největší projekty. Toto je v příkrém rozporu s pravidly při ochraně památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO," sdělil ČTK Jan Štoll za ICOMOS.

Harmonogram počítá s tím, že paragrafové změní zákona by mělo být vypracováno do konce října letošního roku. Po vypořádání připomínek v meziresortním řízení a projednání návrhu zákona legislativní radou by měla vláda návrh zákona schválit do konce června 2020. Po projednání oběma komorami Parlamentu by ho měl v listopadu 2020 schválit prezident. Platný by měl být od roku 2021. Podle některých odborníků ale není takový plán reálný.

Související

Více souvisejících

Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) hospodářská komora developeři zákony Stavebnictví Ministerstvo pro místní rozvoj

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Jednání o příměří není ztraceno. Hamás se vrátí do Káhiry, dorazí i ředitel CIA

Delegace palestinského militantního hnutí Hamás odešla z jednání o dočasném příměří v Pásmu Gazy, která se koná v egyptském hlavním městě Káhiře, ale vrátí se na další rozhovory v úterý, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy