Více než 80 procent českých firem porušilo informační povinnost

Praha - Za rok 2010 svoji informační povinnost, tedy uložení výsledku hospodaření firmy do sbírky listin obchodního rejstříku, doposud nesplnilo přes 80 procent českých společností. Analýzu ve čtvrtek zveřejnila společnost Dun & Bradstreet.

Základní termín přitom vypršel už koncem července.

„Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se informační povinnost českých firem zlepšila o tři procentní body. I když se disciplína firem v oblasti poskytování zákonem stanovených informací v posledních letech kontinuálně zlepšuje, současný stav je stále zcela nevyhovující,“ zhodnotila situaci na trhu ředitelka společnosti D&B Alena Seoud.

„Navíc neplnění informační povinnosti ani ze strany firem, které dodávají své výrobky a služby státu, či se účastní státních veřejných zakázek, jednoznačně podporuje korupční prostředí v České republice,“ varovala ředitelka. „Dokud stát nepřistoupí k důslednému vymáhání práva a bude přehlížet ignorování platných právních předpisů ze strany tuzemských i zahraničních firem podnikajících v České republice, znemožní tak možnost prověřovat si obchodní partnery, a tím může zprostředkovaně zhoršit ekonomickou situaci mnohých společností,“ uzavřela Alena Seoud.

Nejméně disciplinované firmy z pohledu přístupu k plnění informačních povinností v období 2007 - 2010 jsou subjekty se sídlem v Hlavním městě Praze a Středočeském kraji. Za rok 2010 účetní závěrku nezveřejnilo 84,5 procenta firem v Praze a 83,1 procenta ve Středočeském kraji. Jde o jediné dva kraje v České republice, kde se plnění zákonných povinností vyhnulo více než 80 procent společností. Naopak dlouhodobě nejspolehlivěji informační povinnost plní společnosti z Královéhradeckého kraje.

Nejhorší přístup k dodržování platných právních norem mají firmy, které podle Českého statistického úřadu nevykazují tržby, respektive společnosti s ročními tržbami do 10 milionů korun. V těchto kategoriích informační povinnost dlouhodobě neplní 90 procent resp. zhruba 60 procent firem. Nejlepší přístup ke zveřejňování zákonem požadovaných informací mají společnosti s ročními tržbami přesahujícími jednu miliardu korun.

Situace na Slovensku, kde platí obdobná legislativa jako v České republice, je o několik procentních bodů příznivější. V letech 2007 až 2008 finanční výkazy a výroční zprávu do obchodního rejstříku uložila necelá polovina společností, v roce 2009 téměř 40 procent firem.

„Reálná dostupnost finančních výkazů a výročních zpráv o jednotlivých firmách je však v Čechách podstatně snazší než na Slovensku,“ uvedla dále ředitelka D&B s tím, že se na Slovensku připravuje registr účetních závěrek, který dostupnost zlepší.

D&B je poskytovatelem hospodářských a marketingových informací. Databáze D&B obsahuje záznamy o více než 200 milionech firem z celého světa a jejich celosvětových vlastnických propojeních.

 

Přehled neplnění informační povinnosti za období 2007 – 2010 (k 30. 9. 2011)
Právní forma
počet firem 2010 %, které neplní 2010
počet firem 2009 %, které neplní 2009 počet firem 2008 %, které neplní 2008 počet firem 2007 %, které neplní 2007
a.s. 23 726
68,51 22 557 49,84 21 476 44,95 20 191
45,70
s.r.o.
313 325 81,16 290 877 69,44 269 178 66,55
246 667 65,83
celkem 337 051 80,27 313 434 68,03 290 654
64,95 266 858
64,30

Zdroj: Dun & Bradstreet

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

Více souvisejících

firmy obchodní rejstřík

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy