Česko bude muset kvůli bezpečnosti odstavit Dukovany

Praha - Ministerstvo zahraničí se obává rizika, že Česko bude muset kvůli mezinárodnímu tlaku během zhruba pěti let uzavřít jadernou elektrárnu v Dukovanech. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

Evropská komise sice nemůže přikázat odstavení bloků, ale mohla by v atmosféře po fukušimské havárii nastavit tak přísná pravidla pro prodloužení jejich životnosti, že elektrárna ztratí ekonomický smysl. Vyplývá to z mezirezortních připomínek k návrhu aktualizované energetické koncepce z pera ministerstva průmyslu, které se podařilo deníku E15 získat.

Diplomaté v této souvislosti uvádějí, že úřad Martina Kuby nezohledňuje rizika plánů masivního rozvoje jaderných zdrojů, který právě ministerstvo průmyslu v návrhu koncepce prosazuje. Také z dalších úřadů zaznívá, že bombastické a nerealistické plány Kubova úřadu, podle nichž by měl podíl jádra na výrobě elektřiny vyrůst v příštích desetiletích až k devadesáti procentům, budou nakonec kontraproduktivní.

„Jakkoli se ztotožňujeme s premisou zachování a soustavného rozvoje české jaderné energetiky, vnímáme předloženou koncepci bohužel zejména jako vážnou diskreditaci tohoto cíle, ba jeho ohrožení,“ uvedl Úřad pro zahraniční styky a informace. Rozvědka upozorňuje na rostoucí negativní ohlas českého jaderného programu v zahraničí a také na zvýšený zájem cizích zpravodajských služeb o tuto oblast. „Základním a nejaktuálnějším rizikem je možnost nutnosti uzavření jaderné elektrárny Dukovany po konci současné licenční životnosti jejích bloků (2015–2017),“ uvedlo ve svých materiálech ministerstvo zahraničí.

A bez Dukovan bude podle Černínského paláce velmi obtížné rozvíjet a financovat výstavbu nových jaderných bloků. Maximum finančních prostředků, průmyslových kapacit i lidských zdrojů bude vázat dostavba Temelína. Evropská komise navíc může ovlivnit rozvoj atomové energie tím, jak nastaví pravidla pro pojištění jaderných elektráren. Ministerstvo průmyslu také uvažuje o výstavbě jaderných bloků v dalších třech lokalitách, kromě Temelína a Dukovan.

Podle dostupných zdrojů úřad zvolil „válcovací taktiku“ a budoucí podíl jaderné energie na celkové výrobě úmyslně nadsazuje. V oficiálních reakcích na připomínky se ministerstvo průmyslu a obchodu obecně odvolává na to, že rozvoj jaderné energetiky je důležitý pro posílení energetické bezpečnosti a mezinárodní konkurenceschopnosti České republiky. Upozorňuje také na docházející zásoby tuzemských fosilních paliv a limitované možnosti pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Na výtky ohledně kontraproduktivních plánů však úřad Martina Kuby nereaguje. O to právě ale podle rozvědky jde.

„Česká republika potřebuje seriózní analýzu své energetické situace i obhajitelný program dalšího rozvoje své energetiky včetně využívání jaderných elektráren. Předložený materiál však tento zásadní účel míjí a spíše nás při nutné argumentaci diskvalifikuje,“ uvedl Úřad pro zahraniční styky a informace.

Související

Větrný rukáv

Výstraha se vyplnila: Na Sněžce řádil orkán, po celém Česku padají stromy a větve

Výstraha meteorologů na silný vítr se na řadě míst republiky vyplnila. Nejvíce foukalo dnes ráno na Sněžce, v poryvech dosáhl vítr na nejvyšší české hoře až 130 kilometrů v hodině. V nížinách naměřili nejsilnější vítr v Dukovanech a v Náměšti nad Oslavou v Kraji Vysočina, a to shodně téměř 94 kilometrů za hodinu, řekli dnes pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Více souvisejících

dukovany Česká republika

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy