Nečasův kabinet projedná 90miliardovou půjčku MMF, Suverenita protestuje

Praha - Pozici České republiky k poskytnutí půjčky ve výši zhruba 89 miliard korun pro Mezinárodní měnový fond (MMF) si má ve středu vyjasnit vláda Petra Nečase (ODS). Podle premiéra je tíha rozhodnutí na jeho kabinetu a ne na České národní bance (ČNB), z jejíchž devizových rezerv mají peníze odejít.

"Nepřistoupím na situaci, kdy by byla zodpovědnost shozena na ČNB. Zbavování se odpovědnosti vylučuji. Buď jako vláda rozhodneme, že se nezúčastníme, nebo se zúčastníme – a v tom případě budeme schopni nějakých garancí," prohlásil v úterý Nečas.Premiér přitom zopakoval, že není velkým zastáncem toho, aby Česko prostředky MMF poskytlo. Podle Nečase se totiž ukazuje, že existují rozdílné podmínky pro členy eurozóny a země stojící mimo ní. "To spočívá například v tom, že centrální banky eurozóny si mohou o prostředky požádat Evropskou centrální banku a nesahat tedy do rezerv. Nečlenské státy tuto možnost nemají," vysvětlil premiér.Z vládních stran mají k půjčce jednoznačně negativní postoj Věci veřejné. Naopak TOP 09 je spíš přikloněná k možnosti peníze MMF poskytnout. Zatímco šéf strany Karel Schwarzenberg tuto variantu zmínil bezpodmínečně, podle ministra financí Miroslava Kalouska si Česká republika nemůže dovolit zůstat v unii osamocena. Osobně by byl ale pro menší částku.Obavy z možné izolace České republiky má také opoziční ČSSD. "Česká republika by tu půjčku měla velmi pečlivě zvážit především tehdy, pokud to bude jedna z podmínek, abychom se nedostali do izolace. Jde o věc posouzení našeho národního zájmu," uvedl v úterý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.Vláda si musí ve středu vyjasnit, jestli o poskytnutí záruk rozhodne sama. Alternativně může požádat o souhlas některé parlamentní výbory, případně sněmovnu a Senát jako celek.Trnem v oku je půjčka pro hnutí Suverenita Jany Bobošíkové (SBB). Jeho příznivci ohlásili od 16 hodin před Úřadem vlády protest. "Je naprosto proti zájmům České republiky i proti zdravému rozumu, aby naši občané platili dluhy, které nezpůsobili. To vše v ekonomické situaci, kdy se sama ČR potýká s dluhy, vláda zvyšuje daně a zdražuje sociální a zdravotní služby," uvedla Bobošíková.Členové a příznivci SBB mají před Strakovou akademií zazpívat českou hymnu a připomenout kabinetu, že "státním symbolem naší země je lev, nikoliv bruselské hvězdy"."Suverenita jednoznačně podporuje odmítavé stanovisko prezidenta republiky Václava Klause, který považuje další zadlužování naší země za nebezpečné s tím, že poskytování dalších peněz eurozóně problém jen odsouvá, prodražuje, ale neřeší," zmínilo hnutí ve svém prohlášení. Od 18 hodin chce podpořit obdobnou akci, kterou na nedalekém Klárově pořádají Svobodní Petra Macha.Evropští lídři se na summitu unie dohodli, že země eurozóny a další státy by měly podpořit v rámci bilaterálních půjček MMF finanční injekcí ve výši 200 miliard eur, z toho 150 miliard eur by mělo jít od členských zemí eurozóny. MMF tak má získat další finanční prostředky k posílení svých zdrojů na boj s dluhovou krizí. Do příštího týdne mají země EU včetně Česka odpovědět, zda své záruky poskytnou. Na Českou republiku připadá díl ve výši 3,5 miliardy eur.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR půjčky Suverenita

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy