70 procent lidí se zajímá o osud stravenek

Praha - Celkem 70 procent lidí sleduje informace o vládní daňové reformě a osudu stravenek, z toho 30 procent je sleduje se zájmem. Vyplývá to z průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM), zveřejněného v úterý.

Z průzkumu dále vyplynulo, že vůbec tyto informace nesleduje 30 procent občanů. O daňovou reformu stravenek se zajímají podle očekávání nejčastěji občané v produktivním věku, mezi 25 až 59 lety, především lidé ve věku 45 až 59 let. Otázka dalšího osudu stravenek rozdělila vládní koalici. Více než polovina občanů (56 procent) podle svých slov ví, která vládní politická strana v parlamentu spolu s opozicí hlasovala za zachování stravenek. Jen poměrně málo lidí si myslí, že to byla ODS (sedm procent), více je těch, kteří hlasování pro stravenky přisuzují TOP 09 (13 procent). Správnou odpověď, tedy že s opozicí za zachování stravenek hlasovali poslanci Věcí veřejných (VV), uvedlo 36 procent respondentů. S rostoucí úrovní dosaženého vzdělání se snižuje podíl odpovědí „nevím“ a zároveň přibývá odpovědí, že za zachování stravenek hlasovaly Věci veřejné (základní bez vyučení – 27 procent, vyučení – 35 procent, SŠ s maturitou – 40 procent, VŠ – 45 procent). Častěji tuto odpověď uvádějí občané v produktivním věku. Dva z pěti lidí ve věku mezi 25 a 59 lety vědí, že pro stravenky hlasovali s opozicí poslanci VV. Specifické rozdíly v odpovědích na otázku, která vládní strana hlasovala s opozicí za zachování stravenek, výzkum zjistil v závislosti na stranických sympatiích. Přirozeně nejčastěji o hlasování „svých“ poslanců vědí příznivci VV (prakticky tři pětiny z nich), bezmála z poloviny uvádějí správnou odpověď stoupenci opozičních stran, ČSSD a KSČM. Pro sympatizanty ODS a zejména TOP 09 je charakteristické, že na úkor odpovědi „Věci veřejné“ uvádějí, že pro stravenky s opozicí hlasovali poslanci právě „jejich“ strany. Výsledky pocházejí z bleskového výzkumu STEM provedeného pro stranu Věci veřejné na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil 13. až 14. prosince 2011. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 680 respondentů.

Související

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

ÚOHS potrestal stravenkové firmy za kartel. Pokuta činí 280 milionů korun

Antimonoolní úřad potrestal tři stravenkové firmy pokutami v celkové výši 280 milionů korun za kartelovou dohodu. Společnosti Sodexo, Edenred a Up koordinovaly obchodní podmínky pro obchodní řetězce týkající se maximálního počtu stravenek na jeden nákup. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí není pravomocné, firmy proti němu mohou podat rozklad.
Národná rada Slovenskej republiky

Slovensko podobně jako Česko zavede stravenkový paušál

Zaměstnanci na Slovensku si budou moci vybrat, zda jim jejich zaměstnavatel bude přispívat na jídlo nadále formou stravenek, nebo nově peněžním příspěvkem. Změnou zákoníku práce o tom dnes rozhodl slovenský parlament. Stravenkový paušál zavedla na začátku letošního roku také Česká republika, rozhodnutí o poskytování stravenek nebo příspěvku země ponechala na zaměstnavatelích.

Více souvisejících

Stravenky průzkumy

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy