Česko zasáhla recese! Co nás čeká?

Praha - Zveřejněná čísla k předběžnému odhadu čtvrtletního HDP jsou podle analytiků velkým překvapením, ve srovnání s výsledky okolních zemí se podle nich české ekonomice daří nejhůře. Předběžná data HDP vydal Český statistický úřad (ČSÚ) ve středu.

„HDP v čtvrtém čtvrtletí roku 2011 dle předběžného odhadu ČSÚ poklesl o 0,3 procenta mezikvartálně, když trh předpokládal stagnaci a naše očekávání byla dokonce na růst o 0,2 procenta. Reálná data z domácí ekonomiky se vyvíjela v posledních měsících loňského roku velmi dobře (průmysl, stavebnictví, zahraniční obchod), zveřejněná čísla o HDP jsou tak velkým překvapením,“ okomentoval data Jiří Škop, analytik Komerční banky.

„Vysvětlení se nám ovšem dostane až 9. března, kdy statistický úřad zveřejní upřesněné údaje včetně struktury. A bude zajímavé, zda tento předběžný odhad bude revidován nahoru či nikoliv.“ Dynamika v průmyslu či stavebnictví byla ve čtvrtém kvartálu podle Škopa do velké míry tažena dočasnými faktory – v průmyslu byly dokončeny velké jednorázové dlouhodobé objednávky ve strojírenství, stavebnictví pak podpořilo teplé počasí a chystaná změna DPH. „Očekávané zvýšení spotřební daně na cigarety v letošním roce pak mělo vzhledem k možnosti předzásobení také pozitivní vliv na HDP. Očekáváme, že v prvním čtvrtletí letošního roku by ekonomika měla poklesnout o 0,2 procenta mezikvartálně, ve druhém čtvrtletí pak stagnovat,“ dodal.

„Ekonomika eurozóny se již od čtvrtého čtvrtletí 2011 nachází v recesi, německé tovární objednávky poklesly mezi červencem a listopadem kumulativně přes osm procent, klesající trend je ovšem patrný i u registrací nových aut v eurozóně. Vnější prostředí tak stojí za slabým výkonem domácí ekonomiky. Za celý letošní rok očekáváme, že HDP vzroste pouze o 0,1 procenta po loňských 1,7 procenta,“ shrnul Škop.

„Hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku klesl o 0,3 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Jde již o druhý pokles v řadě a byla tak naplněna technická definice recese. Ve srovnání s výsledky okolních zemí se české ekonomice daří nejhůře,“ sdělil David Marek, hlavní ekonom Patria Finance. Letošní rok podle něj přinese ještě pomalejší růst. „Ve světě nicméně pozvolna přibývá příznivých známek ekonomického vývoje.“

Porovnání vývoje HDP v ČR a ostatních evropských zemích nevyznívá podle Marka příznivě. „V sousedním Slovensku se HDP mezikvartálně zvýšil o 0,9 procenta, v Maďarsku stoupl o 0,3 procenta. Výkon rakouské ekonomiky klesl o 0,1 procenta, v Německu se HDP snížil o 0,2 procenta.“ „Dvě čtvrtletí klesajícího HDP znovu otevřely mezeru výstupu, tj. rozdíl mezi aktuálním výkonem ekonomiky a jejím dlouhodobě udržitelným potenciálem. Aktuálně mezery výstupu dosahuje 0,5 procenta. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 1,7 procenta. V roce 2010 ekonomika rostla o 2,6 procenta. Tyto dva roky růstu ekonomiky ale nestačily vyrovnat pokles o 4,5 procenta v roce 2009 a HDP stále ještě nedosáhl úrovně z roku 2008,“ vysvětlil Marek.

Podařit se to podle něj nemusí ani letos. „Naplní-li se naše prognóza, že HDP poroste jen o 0,3 procenta. V první polovině roku bude HDP pokračovat v poklesu nebo stagnovat, oživení by mohlo přijít v druhé půli. Nicméně ze světa přichází v posledních týdnech celá řada pozitivních signálů. Přestože ještě dobíhá vlna snižování prognóz pro vývoj české ekonomiky, nelze vyloučit, že bychom v následujících týdnech naopak naši prognózu neposunuli mírně výše. Podmínkou je ovšem zvládnutí současného napětí kolem v souvislosti s Řeckem,“ doplnil.

HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy vzrostl ve 4. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 0,5 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 procenta klesl, v roce 2011 vzrostl o 1,7. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Související

Ilustrační foto

Česká ekonomika se ponořila do recese, teď je to oficiální

Tuzemská ekonomika se loni ve druhém pololetí pomořila do recese. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle nich se loni v posledních třech měsících roku propadla v porovnání s obdobím července až září o 0,3 procenta. Vzhledem k tomu, že mezičtvrtletní pokles zaznamenala už právě ve druhém loňském čtvrtletí, je tak nyní splněna definice recese. Tedy mezičtvrtletní pokles výkonu ekonomiky alespoň ve dvou po sobě následujících čtvrtletích. Informuje ekonom Kovanda.
CZK

Recese české ekonomiky: Máme se bát růstu nezaměstnanosti či stále vyšších cen?

Technická recese, recese, zpomalení ekonomiky, oslabení poptávky, propouštění, nižší HDP… a tak by se dalo pokračovat. Pojmy z posledních dní konce roku 2022 naznačují, že se česká ekonomika vlivem soukolí nejen domácích, ale i globálních událostí necítí dobře. Všichni vidí, že hodnota inflace dosahuje rekordních hodnot, ceny energií, potravin, ale i všeho ostatního rostou doslova před očima a navíc, na co upozorňují někteří tuzemští ekonomové, vysoké je i tzv. inflační očekávání. To totiž může - bez ohledu na skutečnou hodnotu inflace - výrazně ovlivnit nejen spotřebitelské chování, ale i rozhodování byznysmenů a firem, které pak ekonomiku mohou ještě více oslabit. Co to ale vlastně znamená být v recesi?

Více souvisejících

Recese Ekonomika

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy