Recese české ekonomiky: Máme se bát růstu nezaměstnanosti či stále vyšších cen?

Technická recese, recese, zpomalení ekonomiky, oslabení poptávky, propouštění, nižší HDP… a tak by se dalo pokračovat. Pojmy z posledních dní konce roku 2022 naznačují, že se česká ekonomika vlivem soukolí nejen domácích, ale i globálních událostí necítí dobře. Všichni vidí, že hodnota inflace dosahuje rekordních hodnot, ceny energií, potravin, ale i všeho ostatního rostou doslova před očima a navíc, na co upozorňují někteří tuzemští ekonomové, vysoké je i tzv. inflační očekávání. To totiž může - bez ohledu na skutečnou hodnotu inflace - výrazně ovlivnit nejen spotřebitelské chování, ale i rozhodování byznysmenů a firem, které pak ekonomiku mohou ještě více oslabit. Co to ale vlastně znamená být v recesi?

Ekonomická definice říká, že jakákoliv země je v recesi tehdy, když zaznamená pokles reálného hrubého domácího produktu (HDP) po dvě nebo více čtvrtletí v roce. Recese ovšem může zahrnovat nejen pokles HDP, ale i souběžný pokles dalších významných ekonomických ukazatelů, jako je zaměstnanost, nebo zisky společností. A tak zatímco podle údajů Českého statistického úřadu se tuzemské HDP za první čtvrtletí roku 2022 zvedlo oproti loňsku o 4,8 procenta, od té doby jdou hodnoty dolů. Každé čtvrtletí jsou sice výkony ekonomiky plusové, ale mezičtvrtletní srovnání vykazují sestupnou tendenci.

Co tedy může ona recese české ekonomice přivodit, máme se bát vyšší nezaměstnanosti či ještě vyšších cen? „Recese bude způsobená poklesem poptávky, tak jak lidem a společnostem dále rostou náklady na všechno, ale především na energie a na úvěry, zůstane domácnostem a firmám méně peněz na spotřebu a investice. Růst nákladů na energie se u některých subjektů ještě plně neprojevil, ale od nového roku už dopadne prakticky na všechny. S poklesem poptávky budou firmy dále šetřit a případně i propouštět,“ odpověděl na zmíněnou otázku serveru EuroZprávy.cz Lukáš Mikeska z poradenské společnosti EY Česká republika, ředitel týmu Korporátní finance a Restrukturalizace v oddělení Strategie a Transakce. 

Faktem je, že ekonomové a analytici nyní často upozorňují na to, že právě v důsledku nižšího objemu zakázek se ještě do konce letošního roku může projevit přibrzdění náboru nových zaměstnanců. Čísla nárůstu nezaměstnanosti na příští rok, ale nejsou zatím nijak dramatická. Z veřejných zdrojů vyplývá, že by se celková nezaměstnanost měla s největší pravděpodobností zvednout vinou výše popsaných procesů „jen“ v řádu několika setin, na údajně maximálně necelá čtyři procenta z dnešních 3,5 procent. O tom, že zaměstnavatele a ukazatel zaměstnanosti v Česku nemusí potkat nějaký dramatický scénář, je přesvědčen i Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. Ten ve vysílání České televize naznačil, že pokud se naplní slibovaná pomoc státu i velkým firmám a ekonomické okolnosti konečně naberou lepší směr, nemusí v nezaměstnanosti dojít, s trochou parafráze, k žádnému výraznému „zemětřesení“.

Na podobné vlně jsou i ukazatele celé Evropské unie. Ta totiž odhaduje, že zatímco celková nezaměstnanost v sedmadvacítce by měla za rok 2022 dosáhnout hodnoty 6,2 procenta, příští rok se má mírně zvýšit na 6,5 procenta a o rok později klesnout na 6,4 %. Agentura Reuters k tomu uvedla, že uvedeným datům odpovídají i další důležité ekonomické parametry. Například ekonomika eurozóny, tedy zemí platících eurem, ke které se od ledna přidává nově i Chorvatsko, poroste v roce 2022 více, než se původně očekávalo, a naopak podle Evropské komise v roce 2023 zpomalí více, než se původně předpokládalo, ale zpomalení ovlivní pracovní místa v eurozóně nebo veřejné finance jen mírně. 

Všichni nyní dobře víme, že hlavním zlem, které nepříznivě ovlivňuje snad všechno ekonomické dění, a tedy i nezaměstnanost, o které se v posledních dnech hodně mluví, a to nejen u nás, je inflace. „Pokud inflace nezačne zásadněji klesat, nedojde v České republice k uvolnění měnové politiky a nelze vyloučit ani nutnost jejího zpřísnění (akutně vyvolanou např. propadem koruny). V takovém případě pochopitelně náklady na současné dluhy budou nadále vysoké a ochota si půjčovat na investice zůstane nízká,“ upřesnil Lukáš Mikeska. „Výrazný nárůst nezaměstnanosti a propad HDP naopak přinese případné dřívější uvolnění monetární politiky. Pokud výrazně nevzroste nezaměstnanost (např. nad úroveň kolem 9 %, jak se stalo v důsledku globální finanční krize po roce 2008), nebudou dopady recese hluboké a dlouhé,“ upozornil pro server EuroZprávy.cz Lukáš Mikeska, ředitel týmu Korporátní finance a Restrukturalizace v oddělení Strategie a Transakce poradenské společnosti EY Česká republika. 

Špatná nálada či přímo skepse kvůli možné ztrátě místa způsobeného ekonomickou recesí není ale podle všeho zcela na místě. Jak třeba uvádí agentura Reuters, má ekonomika nejsilnější části Evropské unie, tedy zemí eurozóny, letos růst o 3,2 %, což je více než 2,7 % předpokládaných ještě v červenci letošního roku. A i když prognózy počítají s tím, že v příštím roce tempo ekonomického růstu prudce zpomalí na 0,3 %, což je výrazně pod červencovou prognózou ve výši 1,4 %, o rok později to má být zase o trošku víc ‒ 1,5 %. Co by mohl tento vývoj znamenat pro domácí firmy není snad potřeba opakovat: Zakázky, práci a třeba víc lidí u strojů.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika HDP ČR HDP Recese Průmysl nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 4 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy