Technická recese, recese, zpomalení ekonomiky, oslabení poptávky, propouštění, nižší HDP… a tak by se dalo pokračovat. Pojmy z posledních dní konce roku 2022 naznačují, že se česká ekonomika vlivem soukolí nejen domácích, ale i globálních událostí necítí dobře. Všichni vidí, že hodnota inflace dosahuje rekordních hodnot, ceny energií, potravin, ale i všeho ostatního rostou doslova před očima a navíc, na co upozorňují někteří tuzemští ekonomové, vysoké je i tzv. inflační očekávání. To totiž může - bez ohledu na skutečnou hodnotu inflace - výrazně ovlivnit nejen spotřebitelské chování, ale i rozhodování byznysmenů a firem, které pak ekonomiku mohou ještě více oslabit. Co to ale vlastně znamená být v recesi?
Ekonomická definice říká, že jakákoliv země je v recesi tehdy, když zaznamená pokles reálného hrubého domácího produktu (HDP) po dvě nebo více čtvrtletí v roce. Recese ovšem může zahrnovat nejen pokles HDP, ale i souběžný pokles dalších významných ekonomických ukazatelů, jako je zaměstnanost, nebo zisky společností. A tak zatímco podle údajů Českého statistického úřadu se tuzemské HDP za první čtvrtletí roku 2022 zvedlo oproti loňsku o 4,8 procenta, od té doby jdou hodnoty dolů. Každé čtvrtletí jsou sice výkony ekonomiky plusové, ale mezičtvrtletní srovnání vykazují sestupnou tendenci.
Co tedy může ona recese české ekonomice přivodit, máme se bát vyšší nezaměstnanosti či ještě vyšších cen? „Recese bude způsobená poklesem poptávky, tak jak lidem a společnostem dále rostou náklady na všechno, ale především na energie a na úvěry, zůstane domácnostem a firmám méně peněz na spotřebu a investice. Růst nákladů na energie se u některých subjektů ještě plně neprojevil, ale od nového roku už dopadne prakticky na všechny. S poklesem poptávky budou firmy dále šetřit a případně i propouštět,“ odpověděl na zmíněnou otázku serveru EuroZprávy.cz Lukáš Mikeska z poradenské společnosti EY Česká republika, ředitel týmu Korporátní finance a Restrukturalizace v oddělení Strategie a Transakce.
Faktem je, že ekonomové a analytici nyní často upozorňují na to, že právě v důsledku nižšího objemu zakázek se ještě do konce letošního roku může projevit přibrzdění náboru nových zaměstnanců. Čísla nárůstu nezaměstnanosti na příští rok, ale nejsou zatím nijak dramatická. Z veřejných zdrojů vyplývá, že by se celková nezaměstnanost měla s největší pravděpodobností zvednout vinou výše popsaných procesů „jen“ v řádu několika setin, na údajně maximálně necelá čtyři procenta z dnešních 3,5 procent. O tom, že zaměstnavatele a ukazatel zaměstnanosti v Česku nemusí potkat nějaký dramatický scénář, je přesvědčen i Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. Ten ve vysílání České televize naznačil, že pokud se naplní slibovaná pomoc státu i velkým firmám a ekonomické okolnosti konečně naberou lepší směr, nemusí v nezaměstnanosti dojít, s trochou parafráze, k žádnému výraznému „zemětřesení“.
Na podobné vlně jsou i ukazatele celé Evropské unie. Ta totiž odhaduje, že zatímco celková nezaměstnanost v sedmadvacítce by měla za rok 2022 dosáhnout hodnoty 6,2 procenta, příští rok se má mírně zvýšit na 6,5 procenta a o rok později klesnout na 6,4 %. Agentura Reuters k tomu uvedla, že uvedeným datům odpovídají i další důležité ekonomické parametry. Například ekonomika eurozóny, tedy zemí platících eurem, ke které se od ledna přidává nově i Chorvatsko, poroste v roce 2022 více, než se původně očekávalo, a naopak podle Evropské komise v roce 2023 zpomalí více, než se původně předpokládalo, ale zpomalení ovlivní pracovní místa v eurozóně nebo veřejné finance jen mírně.
Všichni nyní dobře víme, že hlavním zlem, které nepříznivě ovlivňuje snad všechno ekonomické dění, a tedy i nezaměstnanost, o které se v posledních dnech hodně mluví, a to nejen u nás, je inflace. „Pokud inflace nezačne zásadněji klesat, nedojde v České republice k uvolnění měnové politiky a nelze vyloučit ani nutnost jejího zpřísnění (akutně vyvolanou např. propadem koruny). V takovém případě pochopitelně náklady na současné dluhy budou nadále vysoké a ochota si půjčovat na investice zůstane nízká,“ upřesnil Lukáš Mikeska. „Výrazný nárůst nezaměstnanosti a propad HDP naopak přinese případné dřívější uvolnění monetární politiky. Pokud výrazně nevzroste nezaměstnanost (např. nad úroveň kolem 9 %, jak se stalo v důsledku globální finanční krize po roce 2008), nebudou dopady recese hluboké a dlouhé,“ upozornil pro server EuroZprávy.cz Lukáš Mikeska, ředitel týmu Korporátní finance a Restrukturalizace v oddělení Strategie a Transakce poradenské společnosti EY Česká republika.
Špatná nálada či přímo skepse kvůli možné ztrátě místa způsobeného ekonomickou recesí není ale podle všeho zcela na místě. Jak třeba uvádí agentura Reuters, má ekonomika nejsilnější části Evropské unie, tedy zemí eurozóny, letos růst o 3,2 %, což je více než 2,7 % předpokládaných ještě v červenci letošního roku. A i když prognózy počítají s tím, že v příštím roce tempo ekonomického růstu prudce zpomalí na 0,3 %, což je výrazně pod červencovou prognózou ve výši 1,4 %, o rok později to má být zase o trošku víc ‒ 1,5 %. Co by mohl tento vývoj znamenat pro domácí firmy není snad potřeba opakovat: Zakázky, práci a třeba víc lidí u strojů.
Související
Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného
Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom
Ekonomika , HDP ČR , HDP , Recese , Průmysl , nezaměstnanost / nezaměstnaní
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.
Zdroj: Libor Novák