Praha - Nejslabším místem českého čerpání peněz z unijních fondů je audit, který má na starosti ministerstvo financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Ve čtvrtek to uvedl premiér Petr Nečas (ODS) jako výsledek rozhovoru s evropským komisařem pro regionální politiku Johannesem Hahnem.
"Ukazuje se momentálně, a to je i výsledek mého úterního rozhovoru s panem komisařem Hahnem, že nejslabší místo spatřuje Evropská komise (EK) a Evropský účetní dvůr v systému auditů, které jsou řízené ministerstvem financí," prohlásil Nečas a dodal: "To je v současnosti zřejmě nejkritičtější bod, který budeme muset v dialogu s EK vyřešit.""Myslím si, že bude nezbytné mít velice intenzivní vzájemný dialog. Na druhé straně zase nemůžeme přistoupit úplně automaticky na to, že všechno, co EK říká, je pravda a my se máme jenom jakýmsi způsobem kát. Je potřeba si některé věci i vysvětlit," pokračoval předseda vlády.Stav auditu ministerstva financí je podle Nečase neutěšený od začátku a dlouhodobě, teď je ale situace o to intenzivnější. Česko se totiž snaží přesměrovat peníze mezi jednotlivými operačními programy tak, aby zajistilo jejich vyčerpání. K rošádě musí dát ale povolení Brusel.Česká republika chce převést mezi programy celkem 32 miliard korun. Ubrat by si přála v operačních programech Vzdělávání pro konkurenceschopnost (20 miliard) a Lidské zdroje a zaměstnanost (12 miliard). Posílit chce Česko naopak operační programy Doprava (15 miliard), Podnikání a inovace (12 miliard) a Životní prostředí (pět miliard korun).
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Miroslav Kalousek , audit , dotace
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 2 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
Před sídlem Organizace spojených národů v New Yorku se ve čtvrtek v podvečer zapálil dvaapadesátiletý muž držící tibetskou vlajku. Podle policie šlo o zjevnou formu protestu proti čínské nadvládě nad Tibetem. Policie dorazila na místo kolem půl sedmé večer na základě telefonátu na tísňovou linku a nalezla muže s vážnými popáleninami po celém těle. Zraněný byl okamžitě převezen do nemocnice, kde byl následně prohlášen za mrtvého.
Zdroj: Libor Novák