Praha - V otázce Řecka se zde šíří zbytečná panika. Tak by se dalo shrnout dnešní vystoupení Mojmíra Hampla, viceguvernéra České národní banky. Hampl byl hostem pořadu Hyde park na České televizi.
Odstoupením Řecka od eura by naopak tuto měnu posílilo. Odešel by totiž nejslabší článek. Dokonce, i kdyby se celá eurozóna rozhodla opustit politiku společné měny, na jednotlivé ekonomiky by to velký vliv nemělo. Pouze by se dnešní hodnota eura přepočítala na jednotlivé národní měny. Historie je podle viceguvernéra ČNB plná vzniků a zániků měnových unií. Česká republika taky takovéto změny zažila například při vzniku První republiky nebo při rozpadu Československa. Na zrušení společné evropské měny by Česká republika mohla paradoxně vydělat, pokud by dobře rozložila své devizové rezervy.Devizové rezervy jsou investice držené centrální bankou. Většinou mají podobu cenných papírů emitovaných jednotlivými zeměmi. ČR má devizové rezervy z 60 procent v eurech. Z nich největší podíl mají německé. „Německa máme hodně, Řecka máme nula,“ řekl doslova. Celkově se ČNB snaží ze svého portfolia odstranit i další cenné papíry ze zemí PIIGS. Takto se označují státy Evropské unie s velkými ekonomickými problémy. Jsou jimi Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko a Španělsko.Proč se česká ekonomika v době růstu německé ekonomiky propadá, Hampl prohlásil, že pět různých ekonomů na to dá pět různých vysvětlení. Nikdo nezná správnou odpověď. V době před krizí byla český ekonomický růst mnohem více provázaný s tím německým.Proč ČNB prodala značnou část svých zlatých rezerv, odpověděl viceguvernér této banky, že již není tak důležité držet zlato ve svém portfoliu. V době zlatého standardu byly bankovky odvislé od množství zlata drženého centrální bankou. Dnes zlatý standard neplatí a bankovky se tisknou nekryté. Navíc držet zlato nese s sebou náklady na uskladnění a ochranu. Naopak cenné papíry na sebe vydělávají v podobě úroku. „Moc nerozumím, proč státy opět nakupují zlato,“ řekl Hampl a dodal proč by někdo měl držet něco, co nenese úrok.Dalším tématem pořadu bylo, z jakého důvodu nenatiskne ČNB peníze a nevypustí je do ekonomiky, aby se pokryly státní dluhy. Důvod je ten, že by vypuštěním velkého množství peněz do oběhu narostla inflace a odnesli by to občané. Proto je centrální banka nezávislá na vládě a o tištění peněz rozhoduje bez zásahu zvenčí. Zda tuto nezávislost centrální banky ve světě udrží, je hlavní otázka současné ekonomické krize. Vždy totiž existovaly politické tlaky na přivlastnění si onoho monopolu na tisk peněz.
Související
Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, řekl Hampl
Program Antivirus patrně vláda prodlouží. Kurzarbeit bude od nového roku, řekla Maláčová
Aktuálně se děje
včera
Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo
včera
Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu
včera
Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů
včera
Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi
včera
Ženu z Rychnovska viní i z druhé vraždy miminka. Tělo ukryla už před lety
včera
Česko čeká každoroční revoluce na železnici. Začne platit nový jízdní řád
včera
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
včera
Počasí o Vánocích je v nejistotě. Meteorologové řekli, co bude svátkům předcházet
včera
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
včera
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
včera
Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident
včera
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
včera
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
včera
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
včera
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
včera
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
včera
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
včera
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
včera
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
včera
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo.
Zdroj: Libor Novák