Viceguvernér ČNB: Na konci eura se dá dobře vydělat

Praha - V otázce Řecka se zde šíří zbytečná panika. Tak by se dalo shrnout dnešní vystoupení Mojmíra Hampla, viceguvernéra České národní banky. Hampl byl hostem pořadu Hyde park na České televizi.

Odstoupením Řecka od eura by naopak tuto měnu posílilo. Odešel by totiž nejslabší článek. Dokonce, i kdyby se celá eurozóna rozhodla opustit politiku společné měny, na jednotlivé ekonomiky by to velký vliv nemělo. Pouze by se dnešní hodnota eura přepočítala na jednotlivé národní měny. Historie je podle viceguvernéra ČNB plná vzniků a zániků měnových unií. Česká republika taky takovéto změny zažila například při vzniku První republiky nebo při rozpadu Československa. Na zrušení společné evropské měny by Česká republika mohla paradoxně vydělat, pokud by dobře rozložila své devizové rezervy.Devizové rezervy jsou investice držené centrální bankou. Většinou mají podobu cenných papírů emitovaných jednotlivými zeměmi. ČR má devizové rezervy z 60 procent v eurech. Z nich největší podíl mají německé. „Německa máme hodně, Řecka máme nula,“ řekl doslova. Celkově se ČNB snaží ze svého portfolia odstranit i další cenné papíry ze zemí PIIGS. Takto se označují státy Evropské unie s velkými ekonomickými problémy. Jsou jimi Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko a Španělsko.Proč se česká ekonomika v době růstu německé ekonomiky propadá, Hampl prohlásil, že pět různých ekonomů na to dá pět různých vysvětlení. Nikdo nezná správnou odpověď. V době před krizí byla český ekonomický růst mnohem více provázaný s tím německým.Proč ČNB prodala značnou část svých zlatých rezerv, odpověděl viceguvernér této banky, že již není tak důležité držet zlato ve svém portfoliu. V době zlatého standardu byly bankovky odvislé od množství zlata drženého centrální bankou. Dnes zlatý standard neplatí a bankovky se tisknou nekryté. Navíc držet zlato nese s sebou náklady na uskladnění a ochranu. Naopak cenné papíry na sebe vydělávají v podobě úroku. „Moc nerozumím, proč státy opět nakupují zlato,“ řekl Hampl a dodal proč by někdo měl držet něco, co nenese úrok.Dalším tématem pořadu bylo, z jakého důvodu nenatiskne ČNB peníze a nevypustí je do ekonomiky, aby se pokryly státní dluhy. Důvod je ten, že by vypuštěním velkého množství peněz do oběhu narostla inflace a odnesli by to občané. Proto je centrální banka nezávislá na vládě a o tištění peněz rozhoduje bez zásahu zvenčí. Zda tuto nezávislost centrální banky ve světě udrží, je hlavní otázka současné ekonomické krize. Vždy totiž existovaly politické tlaky na přivlastnění si onoho monopolu na tisk peněz.

Související

Ilustrační fotografie.

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, řekl Hampl

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl dnes v Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Nesouhlasí proto se snahou České národní banky (ČNB) zanechat úrokovou sazbu na současných sedmi procentech. Měla by ji zvýšit, ale nedělá nic, doplnil. 
Ilustrační foto

Program Antivirus patrně vláda prodlouží. Kurzarbeit bude od nového roku, řekla Maláčová

Program Antivirus zřejmě vláda prodlouží o dva měsíce nebo až do konce roku. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Program nyní pokrývá období od 12. března do konce srpna, zaměstnavatelé a odbory požadují jeho prodloužení, někteří ekonomové ale byli pro jeho co nejdřívější ukončení.

Více souvisejících

Mojmír Hampl

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo

Princ William reprezentoval britskou monarchii během minulého víkendu na znovuotevření katedrály Notre-Dame. V Paříži se při té příležitosti setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který si obsah jejich rozhovoru nenechal jen pro sebe. Pro jedno z amerických médií prozradil, o čem se s budoucím králem bavil. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu

Česko v tomto týdnu vyděsily záběry z nádraží v Zábřehu na Moravě, kde rodina s dětmi přecházela koleje tam, kde neměla, když se po jedné z nich řítilo Pendolino. Případu se ujala i policie, která dospěla k závěru, že došlo k přestupku. Podle Správy železnic jsou cestující na zmíněné stanici dostatečně výrazně upozorněni, aby použili podchod. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů

Prosincové důchody jsou těmi posledními, které se vyplácí v současné výši. V lednu proběhne pravidelná valorizace, která zvýší penze v průměru o nižší stovky korun. Důchodci, kteří o tom ještě neví, by o tom měli být informováni během nadcházejících dnů a týdnů. 

včera

Vratislav Mynář

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Nečekanou rezignaci podali v úterý všichni členové Etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) mající na starost vyšetřování nejrůznějších fotbalových kauz, které se týkají třeba i fotbalových funkcionářů. Učinili tak kvůli střetu s Odvolací komisí FAČR, která často jejich původní tresty buďto rušila, snižovala či vracela k novému projednání.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Syrští rebelové v Aleppu

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident

Vládní důchodová reforma, která například postupně zvýší věk odchodu do důchodu až na 67 let, může začít platit. V pátek ji totiž podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Pražský hrad. Novelu zákona už předtím schválily obě komory parlamentu. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie

Německo-italská spolupráce v oblasti obrany se stává klíčovým krokem k vybudování sjednocené evropské obranné průmyslové základny, která je strategickou odpovědí na rostoucí globální napětí a požadavky na posílení kolektivní bezpečnosti. Ruská invaze na Ukrajinu znovu upozornila na zranitelnosti evropské obranné politiky a zdůraznila nutnost přehodnotit evropský přístup k obraně, včetně výrobních a akvizičních kapacit.

včera

včera

včera

François Bayrou

Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou

Francouzská politická scéna zažila další významný zvrat. François Bayrou byl jmenován novým premiérem Francie poté, co Michel Barnier podal demisi. Třiasedmdesátiletý centrista je dlouholetým politickým hráčem a klíčovým partnerem prezidenta Emmanuela Macrona, jehož centristická aliance nyní usiluje o stabilizaci politické situace, uvedl server SkyNews.

včera

včera

Tomáš Řepa

Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa

Ukrajinci pomohli svrhnout syrský režim Bašára Asada minimálně nasazením svých zkušených operátorů dronů nebo předáním informací. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekl bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany. „Ovlivňovat dění za hranicemi dnes už lze i bez statutu velmoci a myslím, že kdyby nebylo války na Ukrajině, tak žádné takové ambice zapojovat se i do konfliktů mimo region by Ukrajinci určitě neměli,“ říká.

včera

včera

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl potichu evakuován do Moskvy poté, co povstalecké síly obsadily Damašek. Úniková operace, organizovaná ruskými tajnými službami, byla provázena přísným utajením – dokonce i Asadův bratr údajně nebyl informován. Zatímco Moskva dříve Asadovu režimu poskytovala vojenskou podporu, nyní mu zajistila útočiště, které se však pravděpodobně stane místem jeho politického zapomnění. Uvedl to server The Guardian.

včera

Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý

Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy