Zklamání: Čtvrtý mobilní operátor nebude! Co se stalo?

Praha - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v pátek zrušil aukci na volné rádiové kmitočty pro dalšího mobilního operátora. ČTÚ tak rozhodl proto, že nabízená cena od čtyři zájemců stále stoupala, ale prioritou výběrového řízení byla rychlá dostupnost sítě 4G, nikoliv zisk státu, uvedl úřad ve své zprávě.

Aktuální celková nabídka za dražené kmitočty přesáhla hranici dvaceti miliard korun a stále rostla. "Již při vyhlášení podmínek v první polovině minulého roku jsme zdůrazňovali, že hlavní motivací pořádání aukce je rychlá dostupnost 4G sítí pro občany ČR a případný vstup čtvrtého operátora. Nikoliv zisk státu," řekl předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Současná výše nabídky je podle všech modelů proveditelnosti ekonomicky nereálná, tvrdí ČTÚ. "Ve svých důsledcích by již v tuto chvíli vedla k dramatické a plošné vysoké ceně za nové telekomunikační služby čtvrté generace a k zásadní časové prodlevě při uvádění sítí nové generace do komerčního provozu," dodal Dvořák. Podle něj by se navíc takto vysoké ceny vydražených frekvencí musely negativně promítnout v podobě přemrštěných sazeb rychlého mobilního internetu. "Považujeme proto za nutné zasáhnout a zabránit tak budoucím negativním důsledkům pro spotřebitele," vysvětlil Dvořák.

ČTÚ připravil podmínky výběrového řízení podle standardních parametrů obdobných aukcí realizovaných v rámci EU v době přípravy aukce a také v souladu s doporučeními poradenské firmy Grant Thornton. Ke zrušení nyní přistoupil na základě systematického monitoringu průběhu aukce a průběžného vyhodnocování aktuálních zkušeností těch států EU, kde se již aukce konaly. Například v Nizozemsku se aukce rovněž protáhla a ceny vyšplhaly na několikanásobek původních předpokladů.

Takové výsledky aukce ale vzhledem ke svým důsledkům ostře kritizuje i eurokomisařka Neelie Kroesová. Na nedávném kongresu v Barceloně uvedla, že místo aby se některé členské státy EU ohlížely na veřejný zájem a na investice do sítí, vidí aukce jako zdroj příjmů.

Účastníci takových aukcí mají velmi často problémy s profinancováním získaných licencí, což zásadním způsobem ovlivňuje následné investice do rozvoje sítí a cenovou dostupnost samotné služby pro koncové uživatele. "Může se zdát, že by vlastně bylo dobré, aby operátoři za nové frekvence platili co nejvyšší částky. Bohužel, realita je taková, že za těchto podmínek by nikdo z nových držitelů kmitočtů nebyl schopen novou technologii řádně nasadit," komentuje situaci Dvořák. "Stát by sice vydělal, ale v konečném důsledku by na to doplatil koncový zákazník," dodal.

Český telekomunikační úřad je pověřen dohledem a regulací trhů v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb. Má povinnost regulovat trh tak, aby byly zaručeny podmínky řádné hospodářské soutěže a ochráněny zájmy koncových uživatelů.

ČTÚ se už pustil do revize podmínek výběrového řízení. O dalším postupu bude úřad průběžně informovat.

Výběrové řízení na uvolněné kmitočty bylo zahájeno 12. července 2012 a účastní se ho společnosti stávající operátoři Vodafone, T-Mobile a Telefónica, a také PPF Mobile Services.

Související

Více souvisejících

mobily Český telekomunikační úřad Mobilní operátoři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy