Otroci v Česku? Jsou mezi nimi Bulhaři, Rumuni, ale i Češi

Praha - V Čechách stále existují novodobé formy otroctví, kdy se pracovně i za účelem prostituce vykořisťují lidé. Nárůst evidujeme zejména u Rumunů a Bulharů, ale známe i případy, kdy se otroky stali Češi zejména ze slabých sociálních komunit, uvedla Irena Ferčíková Konečná z organizace La Strada.

Během posledních let narostl zejména počet lidí z východní části Evropy, kteří přicházejí stále ve větších skupinách. "Momentálně řešíme několik kauz, kdy byla větší skupina lidí vykořisťována například v lesnictví nebo v zemědělství," doplnila Ferčíková.

Lidé v těchto případech nepracují za těch podmínek, které jim byly přislíbené. "Často jim je pouze vydávána záloha a ti lidé jsou stále v takovém napětí, že nemají peníze na to, aby se vrátili nebo odešli. Zůstanou tak závislí na svých otrokářích," uvedla Irena Frenčíková Konečná. Zaměstnavatelé také velmi často své "pracovníky" rozvezou po různých místech republiky a ti pak zůstávají naprosto izolovaní.

Terčem otrokářů jsou čeští bezdomovci

"Evidujeme případy, kdy se kolem míst, kde se rozdávaly polévky nebo potravinové balíčky, pohybovaly osoby, které se snažily cíleně rekrutovat na otrocké práce," říká Ferčíková Konečná. Lidé, kteří jsou sociálně v ČR vyloučení, se podle ní neumí bránit. "Takové nešťastníky otrokáři nalákají na pohádkový život v zahraničí například ve Velké Británii. Slíbí jim, jak si budou žít na sociálních dávkách a jaké úžasné výhody je tam čekají. Pak se dostanou do země, ve které se nemohou domluvit, a jsou nuceni pracovat za jídlo a střechu nad hlavou," popsala jeden z příkladů.

Otrokáři už nevyužívají násilí, ale psychické vydírání

V České republice se situace s otroctvím od roku 2008 změnila celkem zásadním způsobem. Lidé, kteří vykořisťují, používají mnohem rafinovanější způsoby, jak někoho donutit k novodobé podobě otroctví. Využívají tísnivého postavení lidí, kteří shánějí práci a jejichž problémem je jazyková a kulturní bariéra. Je pak velmi těžké prokázat, že se jedná o trestný čin. Situace se zhoršila od roku 2008 kvůli ekonomické recesi, která zasáhla svět a Evropu. Vyšší nezaměstnanost vede k větší poptávce na trhu místa, a lidé stále častěji "kývnou" na horší podmínky práce.

V Evropské unii je evidována více než polovina novodobých otroků (62 procent) v oblasti sexuálního vykořisťování a dvacet procent v oblasti pracovního vykořisťování. "To dokazuje, jak velký problém je vůbec odhalit u nás i v celé Evropě otrokářství," uvedla Ferčíková Konečná s tím, že globální údaje jsou totiž úplně opačné. Mezinárodní organizace práce globálně identifikovala 68 procent nuceného pracovního vykořisťování oproti 22 procentům nucené prostituce.

Momentálně české soudy vydaly tři pravomocné rozsudky, kdy byli pachatelé odsouzeni za novodobé formy otroctví. "Pro nás je velmi obtížné odhadnout, kdy je případ ještě v mezích pracovně- právních vztahů a kdy se už jedná o otroctví. Ta hranice je často velice tenká. Případy, o kterých víme, jsou pouze špičkou ledovce," dodala na závěr.

Související

Ilustrační foto

Rybářské lodi s moderními otroky se chovají na moři jinak, odhalila data ze satelitů

Rybářské lodi, které využívají oběti nucené práce, se na moři systematicky chovají jinak než ostatní plavidla. Tvrdí to nová studie, podle níž takové posádky obvykle plují dále od přístavů a pobřeží, ryby loví více hodin denně než ostatní a podnikají méně výprav, které ovšem trvají déle. Riziková plavidla podle ní využívají převážně přístavy v Africe, Asii a Jižní Americe, ačkoliv někdy plují i do Kanady, na Nový Zéland, USA a některých evropských zemí.

Více souvisejících

otroctví práce Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy