Povodně zvýší ceny zeleniny. Které druhy podraží nejvíce?

Praha - Lusky, z nichž se vybírají kuličky hrachu, patří v Česku mezi nejoblíbenější zeleninu. Letošní povodně úrodu zničily, špatná je situace u chřestu, cibule a zelí, řekl v pondělí prezident Agrární komory Jan Veleba. Záplavy podle něj uvedenou zeleninu výrazně zdraží.

Největší zaplavené plochy jsou u hrachu (228 ha), u zelí je to 147 hektarů, u cibule 93 hektarů a u chřestu 40 hektarů. U chřestu je pod vodou polovina úrody.

"Soběstačnost pěstování zeleniny je v České republice nízká, necelých 40 procent. Tímto dostane zelinářské odvětví významnou ránu a nepochybně se to projeví i na cenách," řekl na dotaz Mediafaxu Veleba.

Velká voda letos zničila 12 procent ploch zeleniny, což je 982 hektarů. Škody se zatím odhadují na částku ve výši 190 milionů korun. Záplava, v případě zeleniny, znamená likvidaci celé úrody, protože ta je kontaminovaná.

Trochu jiná situace je u obilí, které začínalo teprve růst. To se snad nebude muset zaorávat. Celkové škody na zemědělském sektoru odhaduje Agrární komora na 1,8 miliardy korun, a to bez ztrát, které pocítí rybáři. Těm velká voda často odnesla ryby na vedlejší pole, kde pomřely. S rybáři půjde podle Veleby o částku ve výši dvou miliard korun, a do toho nezapočítává náklady na uvedení půdy do původního stavu nebo na sanaci budov a zatopených ploch.

Podle Jaroslava Zemana, předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy, neporostou ceny progresivně, obchodní řetězce budou bojovat o zákazníky a kvůli tomu nepovolí jeho výrazné zdražení.

Zelináři jsou podle předsedy většinou pojištění proti kroupám, ale proti záplavám již ne. "Ani největší pesimisté nepočítali s dalšími záplavami v tak krátkém intervalu," vysvětlil Zeman. Unie se tak nyní bude snažit přesvědčit ministerstvo zemědělství, aby škody alespoň částečně kompenzovalo.

I když je letošní úroda zeleniny ve vyplavených oblastech totálně zničená, příští roky by ovlivněné být nemusely. Hodně bude ale záležet na rychlosti, s jakou se voda stáhne, aby nedošlo k vylouhování živin.

Agrární komora je přesvědčená, že by se povodním mohlo předcházet jinou skladbou pěstovaných rostlin. Za posledních 20 let výrazně ubylo například pícnin, naopak farmáři sází na kukuřici a řepku, které nemají tak velké retenční schopnosti.

Dalším důvodem, proč se voda při prudkých deštích nevsakuje, je nedostatečné sekání luk a snižování jejich výměry. "Louky, a to se moc neví, jsou přírodní vodní pumpy," tvrdí Veleba. Na jednu tunu zelené hmoty spotřebuje louka 600 litrů vody. Kdysi se louky sekaly až třikrát ročně, nyní se podle něj často stává, že co na jaře vyroste, to na louce zůstane, což také snižuje retenční schopnosti krajiny.

Související

Česká pošta

Česká pošta zdražuje čtyřikrát rychleji, než jaká je inflace

Státní podnik Česká pošta pořádně přidal na tempu zdražování svých služeb. Obyčejný dopis vyšel ještě v říjnu na 19 korun, od února to již bude 23 korun. Pokud by tímto tempem Česká poštu zdražovala i nadále, za rok se daná cena zvedne o přibližně 63 procent, což odpovídá čtyřnásobku celoroční průměrně inflace v roce 2022.
Zdražení vody či tepla v Moravskoslezském kraji bude větší než obvykle

Zdražení vody či tepla v Moravskoslezském kraji bude větší než obvykle

Lidé v Moravskoslezském kraji od Nového roku zaplatí více za vodu i teplo. Jejich ceny se zvedají každoročně, tentokrát bude ale zdražení kvůli růstu nákladů ve všech firmách podstatně větší než obvykle. Města se snaží lidem pomoci tím, že nezvedají poplatky za odpad či cenu jízdného v hromadné dopravě, zjistila ČTK.

Více souvisejících

zdražování Jan Veleba potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy