Praha - Ne všichni soucítí s lidmi, kteří kvůli povodním přišli o svůj majetek. Lidé v těžké životní situaci, kteří musí obnovit své vyplavené domovy, jsou totiž také často cílem lichvářů a nejrůznější pochybných poskytovatelů půjček. Přečtěte si, na co si dát v takových případech pozor a případně i poraďte svým známým.
Přírodní katastrofy sebou samozřejmě následně přinášejí i poptávku lidí po nejrůznějších půjčkách. Mnozí totiž nemají dostatečnou peněžní rezervu, aby mohli své domovy dát do pořádku a pomoc obcí a státu má své limity. Celá řada lidí zasažených povodní tak musí sáhnout po bankovní či nebankovní půjčce.
Vzniká tak ale i prostor pro nejrůznější lichváře, které neodradí ani to, že v době živelné katastrofy je prokázaná lichva trestána zákonem mnohem přísněji. Příkladem může být osud pana Vlastimila ze Zálezlic na Mělnicku. Jeho obec kompletně povodně vytopily už v roce 2002 a lichváři a nejrůznější pochybní poskytovatelé půjček se na nešťastné lidi slétli ze všech stran.
Ani on v nelehké situaci půjčce neodolal. Ač si ale půjčil pouze několik desítek tisíc korun, nyní dluží téměř milion a hrozí mu, že příjde o všechno.
Na co si dát hned od začátku pozor?
Mnoha potížím se dá už v zárodku vyhnout. Informovanost je při výběru úvěrové společnosti zcela zásadní podmínkou! Než cokoli podepíšete, prověřte si subjekt od kterého si půjčujete v obchodním rejstříku. Důležitým vodítkem také je, zda je poskytovatel půjčky členem České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Pokud není, zbystřete.
Stejně tak je potřeba se mít na pozoru před těmi, kteří poskytují půjčky pouze do výše 5 tisíc korun. A to i v případě, že takových půjček nabídnou několik naráz a součet tak dává už pěknou částku. Hranice 5 tisíc totiž není dána vaší schopností splácet, ale tím, že taková půjčka nepodléhá zákonu o spotřebitelském úvěru. Jde o jeden ze základních poznávacích znaků novodobých lichvářů, kteří jsou následně schopni na základě takové mikropůjčky vyždímat z lidí mnohem více peněz na nejrůznějších sankcích a poplatcích.
Kdy volat Českou obchodní inspekci
Poměrně nedávno začala ale účinkovat novela zákona, který postavení lidí proti lichvářům výrazně zlepšila. Ta reaguje na některé oblíbené triky lichvářů a pochybných poskytovatelů půjček. Pokud se s nimi člověk setká, měl by nejlépe kontaktovat Českou obchodní inspekci. A o co konkrétně jde?
Směnky
Ještě minulý rok bylo jednou z nejoblíbenějších praktik přinutit člověka podepsat směnku, která má úvěr zajišťovat. Lidé ji přitom podepisují s vědomím, že jde jen o jakousi pojistku pro případ nesplácení a nikdy na ni de facto nedojde. Jenomže novodobí lichváři v takovém případě číhají na moment, kdy se například opozdí splátka, a následně na základě neuvěřitelně vysokých sankcí směnku uplatní.
Vysoké jištění
Dalším případem, který je už v současnosti nelegální, je požadavek na mnohem vyšší zajištění, než je výše úvěru. Lidé bývali nuceni například ručit za malou částku svou nemovitostí. Snahou lichvářů v takovém případě nebylo, aby člověk půjčku splatil, ale naopak aby získali nemovitost, kterou za ni ručí.
Půjčky pro každého
Dalším signálem, že se nejedná o poctivého obchodníka, je ochota poskytnout půjčku komukoliv. Spotřebitelský úvěr je totiž nově možné poskytnout jen tehdy, pokud "bude po posouzení úvěruschopnosti spotřebitele s odbornou péčí zřejmé, že spotřebitel bude schopen spotřebitelský úvěr splácet". Pokud vám nebo někomu z blízkých nechce žádná renomovaná společnost či banka půjčit a najednou se objeví někdo, kdo ano, je to podezřelé.
Telefonní linky
Nově také nesmí být tyto úvěry sjednávány na placených telefonních linkách. Těch bylo ještě nedávno v provozu velké množství, od platnosti nového zákona jich ale výrazně ubylo. Jejich smyslem přitom nebylo dojednat s někým úvěr, ale získat peníze ze samotného telefonátu, který byl vysoce zpoplatněn. Šlo hlavně o linky začínající "devítkou".
Související
Půjčka 10 tisíc se může šeredně vymstít. Kolik nakonec zaplatíte?
Vláda odmítla návrhy SPD a KSČM proti lichvě. Důvod?
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák