Pozor na lichváře! Lidé v zatopených oblastech jsou snadnou kořistí

Praha - Ne všichni soucítí s lidmi, kteří kvůli povodním přišli o svůj majetek. Lidé v těžké životní situaci, kteří musí obnovit své vyplavené domovy, jsou totiž také často cílem lichvářů a nejrůznější pochybných poskytovatelů půjček. Přečtěte si, na co si dát v takových případech pozor a případně i poraďte svým známým.

Přírodní katastrofy sebou samozřejmě následně přinášejí i poptávku lidí po nejrůznějších půjčkách. Mnozí totiž nemají dostatečnou peněžní rezervu, aby mohli své domovy dát do pořádku a pomoc obcí a státu má své limity. Celá řada lidí zasažených povodní tak musí sáhnout po bankovní či nebankovní půjčce.

Vzniká tak ale i prostor pro nejrůznější lichváře, které neodradí ani to, že v době živelné katastrofy je prokázaná lichva trestána zákonem mnohem přísněji. Příkladem může být osud pana Vlastimila ze Zálezlic na Mělnicku. Jeho obec kompletně povodně vytopily už v roce 2002 a lichváři a nejrůznější pochybní poskytovatelé půjček se na nešťastné lidi slétli ze všech stran.

Ani on v nelehké situaci půjčce neodolal. Ač si ale půjčil pouze několik desítek tisíc korun, nyní dluží téměř milion a hrozí mu, že příjde o všechno.

Na co si dát hned od začátku pozor?

Mnoha potížím se dá už v zárodku vyhnout. Informovanost je při výběru úvěrové společnosti zcela zásadní podmínkou! Než cokoli podepíšete, prověřte si subjekt od kterého si půjčujete v obchodním rejstříku. Důležitým vodítkem také je, zda je poskytovatel půjčky členem České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Pokud není, zbystřete.

Stejně tak je potřeba se mít na pozoru před těmi, kteří poskytují půjčky pouze do výše 5 tisíc korun. A to i v případě, že takových půjček nabídnou několik naráz a součet tak dává už pěknou částku. Hranice 5 tisíc totiž není dána vaší schopností splácet, ale tím, že taková půjčka nepodléhá zákonu o spotřebitelském úvěru. Jde o jeden ze základních poznávacích znaků novodobých lichvářů, kteří jsou následně schopni na základě takové mikropůjčky vyždímat z lidí mnohem více peněz na nejrůznějších sankcích a poplatcích.

Kdy volat Českou obchodní inspekci

Poměrně nedávno začala ale účinkovat novela zákona, který postavení lidí proti lichvářům výrazně zlepšila. Ta reaguje na některé oblíbené triky lichvářů a pochybných poskytovatelů půjček. Pokud se s nimi člověk setká, měl by nejlépe kontaktovat Českou obchodní inspekci. A o co konkrétně jde?

Směnky

Ještě minulý rok bylo jednou z nejoblíbenějších praktik přinutit člověka podepsat směnku, která má úvěr zajišťovat. Lidé ji přitom podepisují s vědomím, že jde jen o jakousi pojistku pro případ nesplácení a nikdy na ni de facto nedojde. Jenomže novodobí lichváři v takovém případě číhají na moment, kdy se například opozdí splátka, a následně na základě neuvěřitelně vysokých sankcí směnku uplatní.

Vysoké jištění

Dalším případem, který je už v současnosti nelegální, je požadavek na mnohem vyšší zajištění, než je výše úvěru. Lidé bývali nuceni například ručit za malou částku svou nemovitostí. Snahou lichvářů v takovém případě nebylo, aby člověk půjčku splatil, ale naopak aby získali nemovitost, kterou za ni ručí.

Půjčky pro každého

Dalším signálem, že se nejedná o poctivého obchodníka, je ochota poskytnout půjčku komukoliv. Spotřebitelský úvěr je totiž nově možné poskytnout jen tehdy, pokud "bude po posouzení úvěruschopnosti spotřebitele s odbornou péčí zřejmé, že spotřebitel bude schopen spotřebitelský úvěr splácet". Pokud vám nebo někomu z blízkých nechce žádná renomovaná společnost či banka půjčit a najednou se objeví někdo, kdo ano, je to podezřelé.

Telefonní linky

Nově také nesmí být tyto úvěry sjednávány na placených telefonních linkách. Těch bylo ještě nedávno v provozu velké množství, od platnosti nového zákona jich ale výrazně ubylo. Jejich smyslem přitom nebylo dojednat s někým úvěr, ale získat peníze ze samotného telefonátu, který byl vysoce zpoplatněn. Šlo hlavně o linky začínající "devítkou".

Související

Ilustrační foto Analýza

Půjčka 10 tisíc se může šeredně vymstít. Kolik nakonec zaplatíte?

Za měsíční půjčku 10.000 korun mohou lidé zaplatit až o 4500 korun víc, než si půjčili. Dalších až 30.700 korun je pak může stát, když se dostanou do půlročních potíží se splácením. Ukázala to analýza 41 bank a nebankovních společností, které mají povolení půjčky poskytovat.
Vláda ČR

Vláda odmítla návrhy SPD a KSČM proti lichvě. Důvod?

Vláda odmítla návrhy zákonů proti lichvě z dílny SPD a KSČM. Oblast úvěrů poskytovaných nebankovními subjekty dostatečně řeší nynější zákony, problematiku lichvářských půjček v šedé ekonomice by poslanecké návrhy nevyřešily, řekla na tiskovém konferenci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Obě normy i přes nesouhlasné stanovisko vlády posoudí Sněmovna.

Více souvisejících

lichva půjčky

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 39 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 47 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy