Praha - Ne všichni soucítí s lidmi, kteří kvůli povodním přišli o svůj majetek. Lidé v těžké životní situaci, kteří musí obnovit své vyplavené domovy, jsou totiž také často cílem lichvářů a nejrůznější pochybných poskytovatelů půjček. Přečtěte si, na co si dát v takových případech pozor a případně i poraďte svým známým.
Přírodní katastrofy sebou samozřejmě následně přinášejí i poptávku lidí po nejrůznějších půjčkách. Mnozí totiž nemají dostatečnou peněžní rezervu, aby mohli své domovy dát do pořádku a pomoc obcí a státu má své limity. Celá řada lidí zasažených povodní tak musí sáhnout po bankovní či nebankovní půjčce.
Vzniká tak ale i prostor pro nejrůznější lichváře, které neodradí ani to, že v době živelné katastrofy je prokázaná lichva trestána zákonem mnohem přísněji. Příkladem může být osud pana Vlastimila ze Zálezlic na Mělnicku. Jeho obec kompletně povodně vytopily už v roce 2002 a lichváři a nejrůznější pochybní poskytovatelé půjček se na nešťastné lidi slétli ze všech stran.
Ani on v nelehké situaci půjčce neodolal. Ač si ale půjčil pouze několik desítek tisíc korun, nyní dluží téměř milion a hrozí mu, že příjde o všechno.
Na co si dát hned od začátku pozor?
Mnoha potížím se dá už v zárodku vyhnout. Informovanost je při výběru úvěrové společnosti zcela zásadní podmínkou! Než cokoli podepíšete, prověřte si subjekt od kterého si půjčujete v obchodním rejstříku. Důležitým vodítkem také je, zda je poskytovatel půjčky členem České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Pokud není, zbystřete.
Stejně tak je potřeba se mít na pozoru před těmi, kteří poskytují půjčky pouze do výše 5 tisíc korun. A to i v případě, že takových půjček nabídnou několik naráz a součet tak dává už pěknou částku. Hranice 5 tisíc totiž není dána vaší schopností splácet, ale tím, že taková půjčka nepodléhá zákonu o spotřebitelském úvěru. Jde o jeden ze základních poznávacích znaků novodobých lichvářů, kteří jsou následně schopni na základě takové mikropůjčky vyždímat z lidí mnohem více peněz na nejrůznějších sankcích a poplatcích.
Kdy volat Českou obchodní inspekci
Poměrně nedávno začala ale účinkovat novela zákona, který postavení lidí proti lichvářům výrazně zlepšila. Ta reaguje na některé oblíbené triky lichvářů a pochybných poskytovatelů půjček. Pokud se s nimi člověk setká, měl by nejlépe kontaktovat Českou obchodní inspekci. A o co konkrétně jde?
Směnky
Ještě minulý rok bylo jednou z nejoblíbenějších praktik přinutit člověka podepsat směnku, která má úvěr zajišťovat. Lidé ji přitom podepisují s vědomím, že jde jen o jakousi pojistku pro případ nesplácení a nikdy na ni de facto nedojde. Jenomže novodobí lichváři v takovém případě číhají na moment, kdy se například opozdí splátka, a následně na základě neuvěřitelně vysokých sankcí směnku uplatní.
Vysoké jištění
Dalším případem, který je už v současnosti nelegální, je požadavek na mnohem vyšší zajištění, než je výše úvěru. Lidé bývali nuceni například ručit za malou částku svou nemovitostí. Snahou lichvářů v takovém případě nebylo, aby člověk půjčku splatil, ale naopak aby získali nemovitost, kterou za ni ručí.
Půjčky pro každého
Dalším signálem, že se nejedná o poctivého obchodníka, je ochota poskytnout půjčku komukoliv. Spotřebitelský úvěr je totiž nově možné poskytnout jen tehdy, pokud "bude po posouzení úvěruschopnosti spotřebitele s odbornou péčí zřejmé, že spotřebitel bude schopen spotřebitelský úvěr splácet". Pokud vám nebo někomu z blízkých nechce žádná renomovaná společnost či banka půjčit a najednou se objeví někdo, kdo ano, je to podezřelé.
Telefonní linky
Nově také nesmí být tyto úvěry sjednávány na placených telefonních linkách. Těch bylo ještě nedávno v provozu velké množství, od platnosti nového zákona jich ale výrazně ubylo. Jejich smyslem přitom nebylo dojednat s někým úvěr, ale získat peníze ze samotného telefonátu, který byl vysoce zpoplatněn. Šlo hlavně o linky začínající "devítkou".
Související
Půjčka 10 tisíc se může šeredně vymstít. Kolik nakonec zaplatíte?
Vláda odmítla návrhy SPD a KSČM proti lichvě. Důvod?
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek