OECD: Posílení veřejných financí je klíčový úkol příští české vlády

Praha - Posílení veřejných financí je klíčovým úkolem příští české vlády, vyplývá ze zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Právě tu v úterý prezentoval generální tajemník OECD Angel Gurría během jednání s českým premiérem Janem Fischerem.

Pro podporu střednědobého růstu by měla nová vláda podle OECD zlepšit regulaci v podnikání, snížit administrativní zátěž a zjednodušit daňový systém.

„Ekonomika ukázala značnou odolnost tváří v tvář mimořádné situaci. Úřady nyní musí vytvořit základy pro silnější výkon hospodářství v dlouhodobém hledisku. To znamená posílení veřejných financí a vytvořit podnikatelské prostředí, které bude více nakloněno růstu,“ prohlásil Gurría.

Podle zprávy OECD by měla být konsolidace veřejných financí ambiciózní. Snížení veřejného deficitu z předpokládaných 5,6 procenta hrubého domácího produktu v roce 2010 pod tříprocentní maastrichtskou hranici bude podle OECD důležitým milníkem, ale nová vláda by měla jít dále s cílem dosáhnout deficitu blízko nule, čímž by zemi připravila na další možné problémy, jako je stárnutí populace. Vytvořením prostoru pro fiskální výdaje by zároveň umožnila reakci na případně budoucí ekonomické šoky.

Nová vláda by se měla podle OECD soustředit na kontrolu rozpočtových výdajů za podpory zlepšení procesu přípravy státního rozpočtu, zvýšením efektivity veřejných výdajů.

"Česká republika zastavila proces zhoršování veřejných financí, a to i navzdory možnému negativnímu růstu, nicméně je třeba, abyste se nyní zaměřili na další zlepšení. Musíte se podívat na sociální dávky, penze, pravidla, pro odchod do důchodu, a tím se zabývat – tyto výdaje totiž tvoří výraznou část rozpočtu. Je rovněž třeba dalších pobídek, aby se lidé vraceli do pracovního procesu a aby se vymanily z pasti nečinnosti," uvedl Gurría.

Pro zlepšení střednědobého ekonomického růstu a posílení české ekonomiky tak, aby mohla lépe reagovat na vývoj ve světě, zpráva OECD doporučuje přesunutí daňové zátěže na spotřebu, životní prostředí a majetkové daně a snížit daňovou zátěž na práci a příjem.

Zpráva také uvádí, že lze udělat více k posílení konkurenceschopnosti, zvláště v oblasti energetických sítí a zajistit se proti možnému zneužívání dominance na trhu s energiemi dominantními hráči. Podobně podle OECD v Česku funguje i protisoutěžní legislativa v oblasti maloobchodního prodeje potravin.

Vzhledem k otevřenosti české ekonomiky bude podle OECD obnova hospodářství záviset hlavně na růstu světového obchodu. Domácí poptávka podle zprávy organizace zůstane z krátkodobého hlediska na slabé úrovni kvůli snížení výdajů domácností způsobeného rostoucí nezaměstnaností a „utažení“ veřejných rozpočtů.

Podle zprávy se české banky dostaly z krize v poměrně dobré pozici, čemuž napomohl opatrný ekonomický management bank, omezené půjčování finančních prostředků v cizích měnách a neochota investovat do tzv. toxických aktiv. Dalším důvodem je to, že půjčky byly financovány úsporami domácností.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Více souvisejících

veřejné finance

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy