Praha - Senát dnes podle očekávání schválil vládní novelu, která omezuje podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Návrh zákona ukončuje podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu od 1. ledna příštího roku. Příjemci dotací také budou muset odkrývat své vlastníky. Snižuje i příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který spotřebitelé platí v ceně elektřiny.
Účelem novely je omezit dopady podpory obnovitelných zdrojů na spotřebitele i na státní rozpočet. V letošním roce jde na tuto podporu kolem 45 miliard korun, z toho téměř 12 miliard jde ze státního rozpočtu a zbytek platí lidé a firmy v cenách elektřiny.
Především podniky si stěžují na vysoké náklady na elektřinu s tím, že to poškozuje jejich konkurenceschopnost. Podle náměstka ministra průmyslu Pavla Šolce platí tuzemské domácnosti druhé nejvyšší poplatky za obnovitelné zdroje v Evropě a tuzemský průmysl dokonce nejvyšší poplatky.
Návrh zákona obsahuje přechodné období, které se vztahuje na ty, kteří ke dni účinnosti zákona budou mít stavební povolení i autorizaci a podaří se jim jejich elektrárny uvést do provozu do konce roku 2015. Pak se na ně bude vztahovat podpora podle dosavadního znění zákona.
Novela také stanovuje horní hranici příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů ve výši 495 korun za megawatthodinu, zatímco letos lidí platí 583 korun.
Podvody se slunečním svitem?
Někteří majitelé solárních elektráren údajně dodávají do sítě více energie, než jsou schopni vyrobit. Podle energetického regulačního úřadu manipulují s měřidly svých elektráren, aby tak dosáhli na vyšší dotace od státu.
Podvodů se údajně dopouští více než 1500 majitelů solárních elektráren. Buďto manipulují s měřidly nebo se napojí na energii z běžné sítě. Tam stojí jedna kilowatthodina necelých pět korun, obratem ji ale prodají jako solární za 13 korun, píše rozhlas.cz. Jen za rok 2011 stát tímto způsobem přišel o více než sto milionů. Za rok 2012 bude podle mluvčího Energetického regulačního úřadu Jana Chvojky škoda ještě vyšší.
Energetický regulační úřad (ERÚ) se také domnívá, že někteří majitelé solárních elektráren manipulovali s údaji o výrobě proudu, aby dostali větší příspěvky od státu. Uvedla to Česká televize. Prověrka podle ČT odhalila elektrárny, které udávaly takovou dobu slunečního záření, jež v Česku není možná. Pro inspektory je podle ČT klíčová hodnota 1200 hodin slunečního svitu ročně. Nad tímto limitem je prý 1574 výrobců.
"Energetický regulační úřad vytvořil nejspíše naprosto fiktivní kauzu s překročením doby slunečního svitu v roce. Přitom snadným dotazem na Českém hydrometeorologickém ústavu lze zjistit, že běžný počet slunečních hodin podle místa umístěni elektrárny leží v intervalu 1200 až 1800 hodin za rok," sdělil ředitel AliES Martin Sedlák.
Také vedoucí klimatologie na Českém hydrometeorologickém ústavu Luboš Němec pro iHned.cz potvrdil, že alespoň 1200 hodin slunečního svitu v Česku ročně je běžné a nejde o žádnou hranici. "Vždy ale záleží na tom, jaká intenzita slunečního svitu se měří," dodal Němec.
K dokreslení situace je dobré si uvědomit ještě dvě skutečnosti, které většině laické veřejnosti nejsou známé, informují solarninovinky.cz. Solární panel vyrábí elektřinu i při zatažené obloze bez slunečního svitu, a to díky využití takzvaně difuzního světla.Navíc, všechny distribuční společnosti (E.ON, ČEZ, PRE), které vyrobenou elektřinu z FVE odebírají, měří výrobu nezávisle na výrobci a mají své systémy propojeny se systémem operátora trhu (OTE), který takto výkazy výrobců křížově kontroluje.
Související
Austrálie vybuduje obří solární elektrárnu. Bude největší na světě
Ministři skupiny G7 se dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.
Zdroj: Libor Novák