Na každého Čecha vloni připadalo téměř 300 vypitých piv

Praha - Průměrná spotřeba piva v České republice vloni stagnovala, během sledovaného období připadalo na každého občana 144 litrů vypitého piva, v průměru tedy každý z nás včetně kojenců vypil 288 velkých piv, uvedl ve čtvrtek Český svaz pivovarů a sladoven.

Taková čísla nám podle vyjádření výkonného ředitele ČSPS Jana Veselého stále bohatě stačí na celosvětově první příčku. Na dalších místech už byl však souboj o něco zajímavější, když vůbec poprvé v historii získalo pomyslnou stříbrnou medaili Rakousko (108 litrů) před Německem (107 litrů).

"Trendem roku 2012 byly především pivní mixy, jejichž spotřeba činila 434 tisíc hektolitrů. Proti tomu konzumace ostatních druhů piv vloni stagnovala. Stále přitom přetrvává rostoucí obliba piv v PET lahvích a plechovkách na úkor chmelového pokladu ze sudu či skleněných lahví," uvedl předseda ČSPS František Šámal.

Nové pivní mixy jsou podle výkonného ředitele ČSPS Jana Veselého dobrou zprávou pro celé odvětví. "Konzumenti takzvaných ovocných piv totiž nejčastěji uvádějí, že normální pivo by si asi nedali, ale ovocné ano. Takže si nový produkt nijak výrazně nekonkuruje s pivem výčepním nebo s ležáky, což je skvělá zpráva," vysvětlil.

Češi si stále raději otevřou pivo doma v křesle

Výrazným způsobem se v posledních letech také zvětšuje propast mezi počtem piv vypitých v restauračních zařízeních a počtem piv vypitých v pohodlí domova, kde nadále vzrůstá podíl domácí spotřeby. Největší oblibě se stále těší piva výčepní, která tvoří 55 procent z celkové spotřeby. Následují ležáky s více než třetinovým podílem.

"Proti přesvědčení veřejnosti musíme rovněž konstatovat, že prohibice vyhlášená ministerstvem zdravotnictví pivovarům nijak nepomohla, naopak. Lidé, kteří byli zvyklí pít tvrdý alkohol do sebe 20 piv, jak se říká, nenalámou a raději zůstávali doma," komentoval podzimní dění na trhu s alkoholem Šámal.

České pivovary prohlubují expanzi do Evropy

Přestože celkový výstav piv v loňském roce mírně vzrostl o 2,75 procenta (18 milionů hektolitrů piva), výroba tradičních druhů poklesla. Nárůst totiž způsobil především zvýšený objem exportu o devět procent na tři miliony hektolitrů piva do více než 60 zemích z celého světa, zejména do Německa, na Slovensko a do Polska.

Pokud jde o příspěvek pivovarského průmyslu k českému hospodářství, statistika ukázala, že pivovary během loňského roku přispěly do státní kasičky na daních částkou ve výši 11,2 miliardy korun.

Co bude dál?

"V letošním roce bude pokračovat trend obalových a produktových inovací. Vidíme značný potenciál v kategorii pivních mixů, kde máme v porovnání se sousedními zeměmi stále rezervu. Například v Německu je jejich podíl 10 procent a v Rakousku sedm procent. Díky tomu zůstáváme mírnými optimisty a očekáváme celkové zvýšení výstavu v roce 2013 v jednotkách procentních bodů," zakončil Šámal.

Související

Pivo

Ceny piva opět porostou. Pivovary během podzimu zdraží

Velké pivovary připravují podzimní zdražení, a to o zhruba jednu korunu za půl litru piva. Tento krok by měl být následován zvýšením cen v restauracích, což bude mít negativní dopad na hospodský průmysl. Uvedla to Česká televize s tím, že situaci komplikuje i plánované zvýšení DPH na čepované pivo.

Více souvisejících

Pivo pivovary

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy