Exšéf Sazky Hušák v maléru. Dojde si pro něj policie?

Praha - Pražská policie se podle informací ČTK zajímá o bývalého ředitele loterijní společnosti Sazka Aleše Hušáka. Kriminalisté prověřují, zda se šestapadesátiletý právník nepokusil podvodně vylákat z podnikatelů Martina Ulčáka a Marka Dospivy 50 milionů korun. Vyjádření Hušáka ČTK shání.

"Úkony trestního řízení jsou zahájené pro podezření ze spáchání trestného činu pokusu podvodu, nicméně případ je stále ve stádiu prověřování," řekla dnes mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

O případ se kriminalisté začali zajímat poté, co se na ně s trestním oznámením obrátili bývalý Hušákův blízký přítel Ulčák a šéf investiční skupiny Penta Dospiva. Podnikatelům se nelíbilo, že se po nich Hušák domáhá zaplacení směnky na 50 milionů, jejíž platnost podle nich dávno vypršela.

Směnku Hušák uplatnil u soudu vůči podnikatelům v březnu tohoto roku. Městský soud v Praze proto vydal směnečný platební rozkaz, proti kterému se ohradil jak Ulčák, tak Dospiva, který na směnce figuruje jako ručitel. Při následném líčení se soud postavil na stranu stranu podnikatelů a žalobu někdejšího šéfa Sazky na zaplacení milionů zamítl.

Hušák byl generálním ředitelem Sazky od roku 1995. První Hušákovy televizní záběry pocházejí z roku 1989, tehdy ještě jen v roli funkcionáře ČSTV. Do čela Sazky vstoupil o 6 let později a vládľ jí tvrdou rukou, přímo diktátorskou. Například sportovní svazy ovládl naprosto. Úplně tak zanikl fakt, že Hušák je jen najatý manažer a sportovci jeho nadřízení. Sport na té situaci ale vydělával stovky milionů korun ročně. Jenže pak se Aleš Hušák rozhodl postavit si pomník. 

Problémy v Sazce souvisejí právě s Hušákovým dítětem, vysočanskou O2 arenou – halou, kterou měl Česku závidět celý svět. Závěrečnou fázi výstavby arény poznamenal otevřený spor mezi Hušákem a tehdejším předsedou vlády Vladimírem Špidlou. Ten vyvrcholil v momentu, kdy Hušák nepozval Špidlu na slavnostní otevření arény. A důvod? Vláda Vladimíra Špidly mu tehdy odmítla ručit za úvěr, protože se bála, že ho v případě platební neschopnosti Sazky zaplatí občané. Hušák neúčast Špidly tehdy komentoval slovy, že do obýváku si také nezve toho, koho nemá rád, napsal web CT24.

Po dostavbě haly se začaly kupit potíže. Dluhy za ni se vyšplhaly do miliard a Sazka je nezvládá splácet. Závazky spojené s financováním haly (výstavba přišla podle Sazky na 7,2 miliardy korun) tak negativně ovlivnily hospodaření loterijní firmy, výrazně se kvůli nim redukovaly i příspěvky, které Sazka odvádí svým akcionářům, sportovním svazům. Největší věřitel, miliardář Radovan Vítek, nakonec nevydržel a Sazku na jaře 2011 poslal do insolvence. 

Související

Hušák, Aleš

Česká unie sportu prohrála spor s Hušákem, Ústavní soud stížnost odmítl

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost České unie sportu (ČUS, dříve ČSTV), která neúspěšně žádala omluvu a odškodnění za poškození dobrého jména od Aleše Hušáka, někdejšího šéfa společnosti Sazka. Spor tak definitivně končí. Důvody odmítnutí stížnosti jsou formální - advokát nedoložil plnou moc k zastupování. ČTK to řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Více souvisejících

Aleš Hušák Policie ČR

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

před 42 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy