Pozor na Vánoce, půjčky lákají. Jak vypadá typický dlužník?

Praha - Češi se i nadále zadlužují jako na běžícím páse. S příchodem Vánoc se navíc banky a úvěrové společnosti mohou těšit na další nápor klientů, kteří si chtějí udělat hezčí Štědrý večer, než na kolik se zrovna cítí jejich peněženka. Nabízíme proto nejen náhled na profil klasického dlužníka, ale také jejich srovnání podle krajů a rady, jak se z dluhů dostat.

Statistiky společnosti KRUK, která spravuje pohledávky nejen bank a pojišťoven, ale také telefonních operátorů nebo distributorů energií a dalších služeb, ukazují, že průměrnému dlužníkovi je 35 až 44 let, jedná se o muže z Moravskoslezského kraje a jeho nesplacené dluhy se pohybují kolem 10 až 20 tisíc korun.

Kde je dluhová situace nejhorší a kde nejlepší?

Vítězem pomyslné soutěže o nejméně zadlužené občany vyhrává Plzeňsko, kde připadá na každého obyvatele dluh 46 214 korun. Proti tomu na nešťastném druhém konci žebříčku skončilo Liberecko s dlužnou částkou 62 176 korun na člověka. Celorepublikový průměr přitom činí 54 231 korun.

„Podíváme-li se na zadlužené osoby z pohledu poměru mužů a žen, zjistíme, že jsou to z 55 procent muži. Ženy si také častěji půjčují menší obnosy, které pak zvládají lépe splácet. Navíc, pokud už se dostanou do problémů, jsou také v porovnání s muži ochotnější se domluvit na splátkovém kalendáři a způsobu řešení svých dluhů," říká ke statistice Vítězslav Kus, obchodní ředitel KRUK Česká a Slovenská republika.

Nejmenším průměrným dluhem (40 249 korun) se mohou pochlubit ženy z Liberecka, následují obyvatelky Královéhradeckého a Plzeňského kraje. Nejméně se naopak v tomto ohledu daří ženám v Praze (52 493 korun), z Jihočeského regionu a z Ústecka. U mužů je nejlepší situace na Plzeňsku (47 742 korun), nejhorší na Liberecku (68 903 korun).

Kde žije nejvíce dlužníků v Česku?

Největší počet dlužníků má trvalé bydliště v Moravskoslezském kraji (14,2 procenta), následuje kraj Středočeský (13 procent) a Ústecko (11,2 procenta). Proti tomu nejméně občanů s nesplacenými závazky bychom našli na Karlovarsku (3,96 procenta), Zlínsku (3,94 procenta) a na Vysočině (3,49 procenta).

„Z našich průzkumů je zřejmé, že většina zadlužených osob ze svých dluhů obviňuje jen sama sebe. Uvědomují si, že je to jejich problém a chtějí dluhy splatit – jen občas nevědí jak, protože jim přerostly přes hlavu," říká Vítězslav Nezval s tím, že nejdůležitější je neobracet se zády ke své zodpovědnosti.

Jak správně řešit své dluhy?

Zatímco zmiňované splátkové kalendáře nastupují často až jako poslední záchrana před exekutorem, další možností, jak včas zredukovat své půjčky, je jejich vhodná konsolidace (sloučení). Kdo by o ní měl uvažovat? Tato služba je určena zejména pro lidi s trvalým zdrojem příjmů, kteří doposud neměli problémy se splácením, ale i tak by rádi ušetřili. Zajímat se o tuto možnost by se měl přitom každý, kdo má alespoň jeden z těchto úvěrů – dluh na kreditní kartě (měsíčně se splácí pouze část zůstatku), kontokorent (účet je trvale v minusu), spotřebitelský úvěr, případně hotovostní úvěr.

Riziko konsolidace zůstává v tom, že snížením splátek nebo jejich počtu se cítí klient svobodněji, což ho láká k pořizování si dalších, mnohdy i nepotřebných půjček.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  
Moře, ilustrační fotografie. Komentář

Cesta na dovolenou, anebo do pasti? Češi si na léto dál vesele půjčují

Letošní dovolenková sezóna téměř vrcholí a letní školní prázdniny se brzy přehoupnou do své druhé poloviny. Aby bylo jasno, to není názor, to jsou holá fakta. Ale hledat fakta, proč si každý rok na dovolenou půjčuje v Česku skoro 600 tisíc lidí, je o něčem jiném. Zjistit důvody proč, je opravdu jako snaha nalézt pověstnou jehlu v kupce sena. Můžete namítnout, že co je vám do toho, jestli si někdo půjčuje na dovolenou nebo ne. Ať si každý dělá, co chce a co se mu líbí. Jenže, věc tak jednoduchá zase není.

Více souvisejících

dluhy půjčky

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy