Noví šmejdi v Česku? Pozor na prodejce vodních filtrů, šíří paniku

Praha - Pardubické vodárny zvažují právní kroky, aby se mohly bránit proti prodejcům filtrů na vodu, kteří se vydávají za jejich zaměstnance. Na obchodní zástupce firmu upozornili obyvatelé města. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák.

"Objevili se tu nějací zástupci, kteří se vydávají za naše zaměstnance. Pustí u lidí doma vodu, něco do ní hodí, řeknou, že je zakalená a co prý teda lidi pijí. Propagují vodní filtry," řekl Fedák. Dále konstatoval, že do podniku teď volají lidé a ptají se, proč jim zaměstnanci filtry nabízejí. Někteří dokonce přišli se vzorky vody a chtěli si je nechat zkontrolovat.

Ředitel uvedl, že voda v Pardubicích je zdravotně nezávadná, pravidelně se kontroluje a ve všech ohledech splňuje potřebné parametry. Filtrační zařízení už domácnosti proto rozhodně nepotřebují. "Nás to poškozuje. Je to nekalá činnost. Poradíme se, jak postupovat dál, jestli i právní cestou," řekl Fedák.

Zdaleka nejde o první stížnosti na prodejce zbytečných a drahých vodních filtrů. 

"Máme technika s měřícím zařízením dvacet minut od vás. Zrovna poblíž vás jsme zaznamenali závady v kvalitě vody a z toho mohou vzniknout nemoci a alergie," postrašila operátorka z neexistující společnosti Centrum služeb Karlovy Vary třeba Marii Královou ze Sokolova. Zvláštní telefonát zažily už desítky lidí v kraji. Vodohospodářská společnost Sokolov, jež zásobuje téměř celý okres, nestíhá uklidňovat znepokojené klienty, napsal před časem server iDnes.cz.

V Teplicích dokonce dealerka ukazovala klientům i obrázky lidských vnitřností, aby dokumentovala, jak mají zanesený organismus. Jediným řešením je prý filtr za 52 tisíc korun. Podobnou zkušenost má i společnost Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, v poslední době zaznamenaly několik podobných případů v Chodově a ve Staré Chodovské, dříve třeba na Toužimsku. Společnost proto vydala prohlášení, ve kterém varuje před firmami, které lidem nabízejí měření kvality vody.

Ani balená voda není zárukou kvality

Výsledky detailních analýz více než 60 kritérií nepotvrdily obecně nižší kvalitu kohoutkové vody odebrané v Ostravě, Brně, Plzni, Praze a Liberci. Pouze chloroform v pitné vodě z ostravského kohoutku převýšil český limit, byl ale hluboko pod požadavkem evropské směrnice. Nadlimitní množství železa obsahovala pitná voda z Plzně.

U balených vod bylo zjištěno nedostatků více, mj. nedovolený výskyt cizorodých organických látek (chloroformu, benzo(a)pyrenu, dichlormethanu), nadlimitní obsah dusitanů a zvýšený počet organotrofních bakterií.

Přes výrazná reklamní tvrzení některých výrobců balených vod spotřebitel nezískává vždy „dokonalou čistotu a zdraví", informuje dTest.

Například organotrofní bakterie u pramenitých balených vod na rozdíl od vody kohoutkové nepatří k povinně sledovaným kritériím. Studie dTestu ukázala, že u balených vod skladovaných na slunci při vyšší teplotě, může dojít k výraznému nárůstu jejich počtu. U balené vody tedy nemá zákazník vždy jistotu, že dostává produkt, který je čerstvý a vinou špatného skladování nedošlo ke snížení jeho kvality.

Pokud budou zákazníci pít vodu z vodovodu nejsou ochuzeni ani o minerální látky. Voda z vodovodu potřebu minerálů pokryje (společně s vyváženou stravou). Vyhláška pro kvalitu pitné vody uvádí optimální koncentraci jak vápníku, tak hořčíku.

Proč tedy pít vodu z vodovodu:

- jedna z nejkontrolovanějších potravin- jeden litr vody z vodovodu stojí 6 haléřů (a to včetně odvedení a vyčištění odpadní vody) - čtyřčlenná rodina návratem k tradičnímu vodovodnímu kohoutku ušetří minimálně jedenáct set korun měsíčně- okamžitá dostupnost v jakémkoliv množství, 24 hodin denně a bez námahy- voda je vždy čerstvá - zákazník při koupi balené vody neví, co se s vodou dělo, než přišla na pult- neprodukuji žádný odpad – PET láhve – škodlivá jak jejich výroba, tak likvidace – dvě třetiny končí na skládkách či ve spalovnách

Související

Více souvisejících

vodovody a kanalizace Voda

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 44 minutami

Aktualizováno před 53 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy