Spoříte si na stáří? Průzkum odhalil alarmující fakt

Praha - Polovina Čechů (49,9 procenta) si odkládá část peněz na stáří formou penzijního připojištění. Vysokou popularitu si však nadále udržuje i stavební spoření (45,8 procenta), těsně následované investicemi do vlastního bydlení (44,1 procenta). Vyplývá to ze Swiss Life penzijního barometru, který pravidelně mapuje způsoby zajištění na penzi. Průzkum uskutečnila výzkumná agentura STEM/MARK ve čtvrtém čtvrtletí 2013.

Ženy jsou v zajištění na penzi výrazně odpovědnější než muži, výhradně na státní důchod jich spoléhá pouze 26,4 procenta. Muži si o něco častěji sjednávají pouze investiční životní pojištění (30 procent) a častěji než ženy své volné peníze a úspory ukládají také do cenných papírů, komodit či podílových fondů (10,1 procenta).

"Investice se stávají velkým trendem dnešní doby a jsou zatím opravdu doménou převážně mužů. Jejich ochota jít do rizika s cílem vyššího zhodnocení je jim v porovnání s ženskou populací vlastní nejen v běžném životě, ale i v případě investic," komentoval investiční chování hlavní analytik Swiss Life Select Tomáš Rampula.

Česku patří, jak pro server penize.cz uvedl hlavní ekonom ČSOB Tomáš Sedláček, jeden nezáviděníhodný primát. Při přípravě materiálů k penzijní reformě vyšlo najevo, že více než 94 procent příjmů důchodců pochází od státu. Na důchod si sice střádá či investuje více než polovina české populace, často ale až ve věku kolem 50 let, kdy již jim penze zvolna klepe na dveře. Češi přitom v průměru vydají každý měsíc na důchod necelých tisíc korun, což zdaleka nestačí.

Omnibusové šetření společnosti Factum Invenio pro ČSOB, z něhož Hutla vychází, přineslo poněkud rozporuplné výsledky. Nadpoloviční většina Čechů (FI zkoumalo reprezentativní vzorek 739 respondentů od 18 do 60 let) se sice sama zabezpečuje na důchod , 55 procent z nich je ale zároveň přesvědčeno, že se o ně má ve stáří postarat stát. Že musí pro udržení své životní úrovně něco udělat oni sami, si uvědomuje necelá třetina lidí. Šest procent čeká, že se o ně postará rodina, další čtyři procenta, že to budou vlastní děti.

Na stáří nejméně spoří, a to kvůli nedostatku peněz, mladí, obyvatelé vesnic a lidé s příjmy do 15 tisíc korun. Ti bohatší zase raději šetří na něco jiného než je důchod, oproti ostatním si chtějí co nejvíc užít života, dokud to jde.

Alarmující fakt

Podíl lidí, kteří si sami aktivně nespoří žádným způsobem, výrazně neklesá ani s nižším věkem a pohybuje se konstantně okolo 30 procent populace. Jediným faktorem, který pozitivně ovlivňuje přípravu na penzi, je vzdělání. Vysokoškoláci se na ni připravují výrazně aktivněji (79,8 procenta nespoléhá na státní důchod) ve srovnání s lidmi se základním nebo učňovským vzděláním (40,3 procenta spoléhá pouze na státní důchod).

Prioritou číslo dvě je z pohledu většiny Čechů zajištění vlastního bydlení nebo rekonstrukce toho stávajícího tak, aby ve stáří umožnilo důstojný život bez přehnaně vysokých nákladů, které by si z pouhé penze nemohli dovolit.

V Česku nadále zůstává silná skupina lidí, kteří otázku vlastního bydlení stále vyřešenou nemají. "Očekávám proto silný zájem o hypotéky i v příštích letech, a to i v případě, že aktuálně nízké sazby hypoték začnou znovu stoupat," uvedl analytik Swiss Life Jiří Sýkora.

Související

Kuchyně, ilustrační fotografie.

Jak šetřit při vaření? To věděla již před více než sto lety Anuše Kejřová

Jméno Anuše Kejřové není tak známé jako třeba Magdaleny Dobromily Rettigové. Také ona však byla skvělou kuchařkou a k vaření vedla i další generace. Zaměřila se především na tzv. úspornou kuchyni, což nás dnes může inspirovat. Anuše Kejřová učila již před více než sto lety ženy při vaření šetřit čas i peníze, jejími radami je možné se řídit i dnes.

Více souvisejících

úspory důchody průzkumy

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 5 hodinami

před 12 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

Zemědělci chystají další masivní protesty. Chtějí ucpat Prahu ještě tento měsíc

Zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací se dnes ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku dohodli na dalších zemědělských protestech, které se uskuteční 22. května v Praze.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy