Jste zavaleni reklamními letáky? Čtěte, co s nimi Češi provádějí

Praha - Skoro polovina reklamních letáků, kterými se obchodníci snaží nalákat spotřebitele do svých obchodů, má nakonec jiné než plánované využití. Nejčastěji končí ve sběru, jako podložka při škrábání brambor nebo pro sušení hub. Vyplývá to z průzkumu vyhledávače slev Skrz.cz.

V roce 2013 dostali Češi do schránek rekordní čtyři miliardy letáků. Dle průzkumu 58 procent lidí letáky používá, nejčastěji k hledání výhodných nabídek. 42 procent Čechů s letáky častěji naloží jinak.

"Pro devět procent Čechů pak letáky plní hlavně funkci podložky při škrábání brambor. Letáky slouží ale dobře i k vysoušení bot, jako podložka při obalování řízků či při sušení hub. Užitečným pomocníkem do domácnosti se stávají často i při roztápění ohně v krbu," uvedl k průzkumu Petr Kováčik ze Skrz.cz.

Zatímco v tištěných akčních letácích listují Češi podle průzkumu jednoznačně nejčastěji večer po příchodu z práce domů (69 pct dotázaných), o prohlížení letáků na internetu je nejvyšší zájem ve všední dny mezi devátou a desátou hodinou, tedy v pracovní době. Nejoblíbenějším dnem je pak pátek.

Z průzkumu také vyplývá, že Čechy nejčastěji přiměje k nákupu sleva ve výši alespoň 30 procent. "Naopak pouze zanedbatelnou část lidí zaujme sleva do deseti procent, stejně tak ale i sleva nad 70 procent. Vůbec nejvíc dotázaných (57 pct) se nechalo slyšet, že jim nezáleží ani tak na samotné výši slevy, ale spíš na výsledné ceně a druhu zboží," dodal Kováčik.

Pozor na triky a výmluvy

Často se objevují falešné slevy, kdy prodejce cenu výrobku vlastně vůbec nesníží a slovo sleva použije jen jako magické zaklínadlo k nalákání nepozorného spotřebitele k nákupu, popisuje oblíbený trik vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený.

Nebo se stává, že některé obchody naopak ceny na čas zvýší, aby je pak mohly snížit na původní hladinu a vydávat tento rozdíl za slevu. Všechny podobné případy naplňují znaky klamavých obchodních praktik, a jsou tedy v rozporu se zákonem.

Určitě si dejte pozor na formulace typu slevy až 70 procent. Jejich hlavním cílem je totiž dostat vás do obchodu. Tam se však většinou ukáže, že maximální sleva se vztahuje pouze na pár kousků zboží, zatímco velká část sortimentu zůstává nezlevněna.

Můžete se také setkat s tvrzením, že na zlevněný sortiment neplatí záruka, případně je omezená. Nic takového není možné, i na zboží zakoupené ve slevě platí zákonná záruka 24 měsíců. Výjimku tvoří sleva, která byla poskytnuta pro vadu výrobku. Pro takovou vadu pak zboží reklamovat nelze, na všechny ostatní vady daného zboží záruka platí, vysvětluje Lukáš Zelený a dodává, že o důvodu takové slevy musí být zákazník při nákupu informován a tato skutečnost by měla být potvrzena i na dokladu o koupi. Nelze však poskytnout slevu pro vady, které v budoucnu teprve vzniknou. To je obcházení zákona.

Nejednejte impulsivně a vždy si ověřte, zda je zboží opravdu zlevněné, a že takovým nákupem skutečně ušetříte.

Související

Slevy, ilustrační fotografie

Není sleva jako sleva. Na co si dát pozor

K nalákání zákazníků obchodníci stále raději využívají permanentních slevových akcí a výprodejů, které navíc neváhají okořenit řadou bombastických přívlastků. Lákavě znějící sleva se však při bližším zkoumání nezřídka ukazuje pouze jako nepatrné snížení ceny, případně se cena nijak zásadně neliší od běžné nabídky na trhu. Od 6. ledna 2023 by však měl být falešným cenám konec. 

Více souvisejících

slevy průzkumy

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy