Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého a jeho kolegy Borise Vostrého. Definitivně tak potvrdil tresty deset a devět let vězení za podvody s cennými papíry. ČTK to řekl mluvčí soudu Petr Knötig. Škoda způsobená Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH) přesáhla deset miliard korun. Oba pachatelé by ji měli podle pravomocného verdiktu uhradit. Kožený i Vostrý však byli souzeni jako uprchlí, žijí v zámoří.
Nejvyšší soud označil dovolání za zjevně neopodstatněné. "Pokud argumentovali tím, že vydáním daného rozsudku bylo porušeno právo na spravedlivý proces, pak tomu nelze přisvědčit," uvedl Knötig. Oba muži mají ještě možnost podat ústavní stížnost, museli by však argumentovat porušením základních práv.
Kožený s Vostrým rozsáhlými majetkovými převody cenných papírů přivedli HPH k likvidaci. Kožený byl podle justice iniciátorem tunelování, Vostrý se podílel na některých obchodech. Zároveň vedl valné hromady, kde zatajoval akcionářům informace o stavu jejich portfolií. Muži také uskutečňovali takzvaná drancovací kolečka, při kterých převáděli akcie z jedné společnosti na druhou a zpět, ale za různé ceny.
Přestože Kožený s Vostrým páchali trestnou činnost již před značnou dobou, uložily jim pražské soudy tresty na samé horní hranici trestní sazby. Důvodem je "astronomická výše škody" a mimořádně propracovaný způsob spáchání zločinu, který ovlivnil ekonomiku celého státu. Advokáti obou mužů vinu svých klientů od počátku odmítají, Kožený i Vostrý se považují za oběti politického procesu.
Pádem komunistického režimu se u nás spustila proměna, jež asi nesnesla s žádným historickým okamžikem srovnání. Před státy bývalého sovětského bloku totiž stála úloha přechodu od totalitní formy k demokracii, přičemž nezbytnou součástí byla transformace centrálně plánované ekonomiky na svobodný tržní systém.
Převod již existujících firem ze státních do soukromých rukou chtěl Jan Švejnar provést transformací podniků na akciové společnosti, načež menší část by připadla občanům a majoritní zbytek by se dražil v aukci. Občané by se tak obohatili, a navíc by subjekty získaly jasného a silného (nutno chápat spíše ve vztahu k vyjednávací síle apod.) vlastníka.
Další známý ekonom Valtr Komárek se v práci Realizace vládního programu v oblasti hospodářské politiky zase například vymezil proti tzv. šokové terapii. Podporoval tedy spíše pozvolné tempo transformace. Koncepci z prostředí federální vlády pak vytvořil tehdejší ministr financí Václav Klaus a jeho tým. A za českou vládu vznikl návrh v okolí místopředsedy vlády Františka Vlasáka.
Další návrh vzešel od ministra průmyslu z let 1990 až 1992 Jana Vrby, jenž se zaměřil na rozprodej vybraných podniků do zahraničních rukou. Cílem nebylo prodat podniky plošně, ale cíleně vhodným zahraničním subjektům. Mělo jít zejména o větší zavedené podniky v počtu zhruba tří desítek, mezi které se řadila třeba Škoda Plzeň či Tatra Kopřivnice. Tento návrh byl vládou přijat, ale dále se podle něj nejednalo. Panovaly totiž výhrady proti tomu, aby léta budované české podniky připadly zahraničním vlastníkům.
Mezi všemi návrhy nakonec převládla koncepce federální vlády o kupónové privatizaci, vzniklá v okolí týmu Václava Klause. Kupónová privatizace byla obhajována jako rychlý způsob transformace, což má být v případě zásadních změn v ekonomice a vůbec změně systému nezbytné. Zvolen byl tedy model převodu majetku na občany za pomoci investičních kupónů, přičemž ta část, co se kupónovou metodou neprodá, bude prodána domácím, respektive zahraničím majitelům napřímo, uvedl infip.cz.
Související
Podvod století? Privatizace v 90. letech dodnes budí vášně, kritice často čelí Zeman
Ekonomičtí zm*di? Já se Zemanem souhlasím, A mám pro něj jeden návrh, spustil Čunek
Aktuálně se děje
před 7 minutami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 1 hodinou
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 2 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 3 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 4 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 5 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 5 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 7 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 8 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
Vážná nehoda se zraněním se ve čtvrtek stala u Málkova na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Havaroval při ní kamion převážející krevní plazmu. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Zdroj: Jan Hrabě