Kauza Diag Human: Francie rozhodla ve prospěch Česka

Praha/Paříž - Francouzský nejvyšší soud ve středu definitivně rozhodl ve prospěch České republiky v jejím dlouholetém sporu s firmou Diag Human, která požadovala mnohamiliardové odškodné za zmařený obchod s krevní plazmou. Společnost má naopak českému státu ještě uhradit soudní výlohy, informoval dnes tiskový odbor českého ministerstva zdravotnictví.

Společnost Diag Human SE potvrdila, že soudní řízení ve Francii skončilo zamítnutím jejího dovolání u kasačního soudu. Jan Urban jménem právního týmu Diag Human uvedl, že "všechny stupně francouzských soudů posuzovaly věc pouze formálně, bez vztahu k mezinárodním smlouvám, zavazujícím Českou republiku".

Firma se nyní proto podle něj soustředí na další soudy, které již prohlásily, že je v jejich pravomoci posoudit i podstatu sporu, a to podle českého i mezinárodního práva. "Nejméně dvě taková soudní rozhodnutí lze očekávat ještě do poloviny roku 2014," uvedl v tiskové zprávě Urban.

Francouzský soud se přiklonil k právnímu názoru Prahy, že Diag Human nemůže na České republice vymáhat v exekuci více než osm miliard korun (s úroky je to o několik miliard více), které byly firmě přiznány v arbitráži z roku 2008, protože daný rozhodčí nález není pravomocný. 

"Soud poznamenává, že podle článku 5 rozhodčí smlouvy si strany vyhradily právo požádat o přezkoumání rozhodnutí rozhodčího tribunálu a že by se stalo pravomocným, pokud by nebyla podána žádost o jeho přezkum v rámci dohodnuté doby," uvedl k svému rozhodnutí francouzský soud. A úřad doplnil, že výsledek arbitráže byl včasnou žádostí České republiky o jeho přezkoumání fakticky zrušen.

Spornou větu o nedůvěryhodnosti Diagu napsal v březnu 1992 v obchodní korespondenci někdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar.

Proč o firmě pochyboval? Firma (tehdy ještě pod názvem Conneco) se nejprve pokusila ze země vyvézt tuny látky, z níž lze snadno vyrobit narkotika. Úřady jasně řekly: Bylo to nezákonné.

Kromě toho firma v rozporu s rozhodnutím ministerstva obchodovala s krevní plazmou a byla zapletena do korupčního skandálu v Německu. Právě kvůli němu Němci vydali na šéfa firmy Josefa Šťávu mezinárodní zatykač. Firma si ale Bojarova slova nenechala líbit a začala se domáhat odškodnění. S argumentem, že přišla o zakázky, informovalo Aktuálně.cz.

A tehdy stát udělal jednu z klíčových chyb: nedohnal případ před soud a místo toho rozhodl, že se povede neveřejný spor v rozhodčím řízení. Stalo se to v době, kdy ministerstvu zdravotnictví šéfoval Jan Stráský (ODS) a rozhodčí smlouvu podepsal na radu svého náměstka Aleše Dvouletého.

Další chyba přišla o pár let později, kdy se za Zemanovy vlády stal ministrem Bohumil Fišer a resort nabídl Diagu smír. Tím de facto uznal, že stát způsobil firmě škodu a právě tento argument sehrál velkou roli, když rozhodci vynesli verdikt o vině státu.

"Příčinná souvislost mezi Bojarovou větou a škodou způsobenou firmě je zřejmá... Ostatně ministerstvo zdravotnictví o tom nepochybuje, když dopisem nabízí firmě Diag Human smír," napsali rozhodci.

Související

Ministerstvo financí

Česko částečně neuspělo v arbitráži s Diag Human, ministerstvo se odvolalo

Česká republika částečně neuspěla v mezinárodní arbitráži s Diag Human ohledně údajného pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Na základě výsledků arbitráže by tak Česko mělo zaplatit 15,5 miliardy korun. Vláda ale rozhodla o tom, že se Česko proti rozhodnutí odvolá.

Více souvisejících

diag human Francie soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy