Praha - Stále více a více lidí začíná používat kryptoměnu, jako například bitcoin, tím pádem roste i počet organizací, které tuto měnu přijímají. Rostoucí popularita ovšem přitahuje i pozornost kyberzločinců. Společnost Check Point Software Technologies se proto podívala na tuto problematiku z pohledu bezpečnosti.
Kryptoměna je digitální měna. Není fyzická (žádné mince nebo bankovky) a je generována pomocí počítačů vykonávajících složité matematické výpočty. Bitcoin je asi nejznámější digitální měna, která je v současné době k dispozici. Ale existuje i spousta dalších měn, například dogecoin, mazacoin, megacoin nebo solarcoin.
Hodnota digitálních měn kolísá, ale během posledních několika měsíců hodnota bitcoinu neustále roste. Proto si řada lidí myslí, že by se mohlo jednat o životaschopnou alternativu k „všemohoucím" měnám, jako je dolar, euro a podobně. Je to přirozený vývoj. Větší publicita znamená více nákupů, tím pádem bitcoin akceptuje více organizací a měna je atraktivní i pro kyberzločince. Je velmi důležité dbát na bezpečnost, protože bitcoiny jsou podobné jako hotovost, jakmile vám jednou někdo peníze ukradne, už je většinou nedostanete zpět.
Bezpečnostní obavy spojené s bitcoiny
Podle nedávné studie Dell SecureWorks existuje již více než 100 unikátních malwarových rodin, které mohou sloužit ke krádeži digitální měny. Seznam obsahuje nově vytvořený i modifikovaný malware. Děsivé na této zprávě je především skutečnost, že většina škodlivého kódu zaměřeného na krádeže digitální měny není příliš sofistikovaná. Vytvořit takový malware zvládne i někdo se základními znalostmi programování.
Například pokud je již trojský kůň navržen pro krádeže přihlašovacích údajů z on-line bankovních stránek, není příliš obtížné jej modifikovat pro zachytávání uživatelských přihlašovacích údaje od bitcoinových peněženek nebo směnáren digitální měny. Malware monitoruje činnost uživatele a spustí sledování stisknutých kláves pouze tehdy, když se uživatel pokusí o přístup ke své cloudové peněžence nebo se chce přihlásit na webové stránky směnárny pro výběr a vklad bitcoinů. Přihlašovací údaje jsou zachyceny a odeslány útočníkovi, který pak můžete použít přihlašovací údaje a vyprázdnit účty.
Pro zločince není těžké koupit si malwarovou sadu z různých ilegálních fór a použít ji ke krádeži bitcoinů.
Chraňte své bitcoiny Nejběžnější typ škodlivého kódu, který se používá ke krádežím kryptoměny, se zaměřuje na peněženky uložené v počítači. Malware hledá soubor „wallet.dat" nebo jiný běžně používaný název souboru a adresáře, pak nahraje celou peněženku na vzdálený server, takže útočníci mohou získat klíč a převést finanční prostředky z peněženky na jiný účet. Po dokončení transakce už nejde útočníka vystopovat. To je důvod, proč je tak důležité se ujistit, že bezpečnostní software v počítači je kvalitní a také pravidelně aktualizovaný.
Narůstající obliba digitální měny přináší i zvýšený zájem zločinců. Domníváme se, že jedním z největších problémů s on-line podvody je, že peníze jsou po převedení ukradené částky ihned utraceny. To ovšem není případ bitcoinů. Žádná jména, žádné identifikační údaje a žádný způsob, jak sledovat pohyb peněz. A právě proto musí být uživatelé ještě více ostražití.
Pokud se rozhodnete investovat do bitcoinu nebo jiné kryptoměny, ujistěte se, že máte správné bezpečnostní návyky. Dávejte si pozor, co stahujete, pravidelně aktualizujte své bezpečnostní řešení a dávejte si pozor na podvodné e-maily, který zkouší ukrást přihlašovací údaje k vaší virtuální peněžence. Chraňte své e-mailové účty a dbejte na to, aby se útočníci nemohli dostat k vašim datům a penězům hrubou silou.
Vypadá to, že krádeže bitcoinů a obecně kryptoměny mohou být pro zločince lukrativnější než běžné krádeže kreditních karet nebo bankovní loupeže. Ale i ve virtuálním světě se můžete zabezpečit, jen je potřeba rizika nepodceňovat.
Související
Kdo máte kryptoměny pozor. Po íránském útoku na Izrael padl Bitcoin nejvíc za rok. Zdraží ropa či zlato?
Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák