Praha - Dohodu o dole Paskov, kterou v pondělí oznámil ministr financí Andrej Babiš (ANO), je třeba se společností NWR dopracovat, řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) po jednání se šéfem představenstva NWR Garethem Pennym. Pokud klesnou ceny uhlí, buď podle Mládka vzroste kompenzace státu, nebo se zkrátí těžba v dole. Babiš v pondělí oznámil, že Paskov bude fungovat do konce roku 2017 a vláda poskytne peníze na sociální programy horníků za 600 milionů Kč.
Mládek řekl, že zatím domluvená kompenzace je vyšší, než uváděl Babiš, a to 650 milionů korun. Babiš v pondělí tvrdil, že peníze z rozpočtu by měly směřovat přímo horníkům, a nikoliv do společnosti OKD, která NWR patří a důl Paskov provozuje. Stát chce dohodu s NWR dokončit do konce dubna, shodli se Mládek a Penny.
"V tuto chvíli jsme se dohodli, že firma NWR přijde s tím, jaký by měl být mechanismus změny té kompenzace, pokud by cena uhlí poklesla, protože jejich pozice je taková, že pokud cena uhlí poklesne, tak buď se musí zvýšit ta kompenzace, anebo snížit doba zaměstnávání horníků, protože to by generovalo větší ztrátu," řekl Mládek. Podle Pennyho je možné, že by se důl Paskov naopak provozoval ještě déle, pokud by ceny uhlí vzrostly.
Ministr poznamenal, že dohoda o mechanismu nebude jednoduchá, protože vláda musí mít notifikaci Evropské komise a musí předložit věrohodné schéma k výpočtu. O případné částce nechtěl Mládek spekulovat, bude to předmětem jednání expertní komise. Výsledek by měl být znám v pátek.
Ředitel odboru komunikace a marketingu ministerstva průmyslu a obchodu Milan Smutný ČTK řekl, že předpokládaná částka 650 milionů korun je určena výhradně na sociální programy související s propouštěním horníků po skončení těžby dolu Paskov, jde o odstupné a další sociální programy. Někteří budou muset absolvovat rekvalifikace. Tyto peníze budou směřovat lidem, kteří v dole Paskov skončí, nikoliv na soukromé účty firem OKD či NWR, dodal Smutný.
Dohodu s NWR by mohli podpořit lidovci. Jejich předseda a vicepremiér Pavel Bělobrádek novinářům ve Sněmovně řekl, že je pro to, aby byly peníze určeny jen na sociální programy pro horníky, a ne soukromé firmě. S návrhem ale zatím nebyli podle Bělobrádka seznámeni.
Ceny uhlí se na historické ose velmi často měnily a tak v jednu chvíli bylo uhlí takzvaně za babku druhý den mohlo být všechno jinak.
Uhlí se převážně dováželo kovářům, jenže místní obyvatelé se domnívali, že je uhelný kouř jedovatý a zabíjí lidi, takže poptávka po uhlí nebyla závratná a ceny tím pádem k dnešnímu poměru nebyly vysoké.
Psali jsme: Babiš se domluvil s NWR, důl Paskov pojede do konce roku 2017 Brali tisíce, dnes o práci nezavadí. Podívejte se na platy horníkůDokonce v roce 1316 vyl vydán královský příkaz k zákazu topení tímto uhlím. Postupem času se však obliba uhlí dostává do popředí a na začátku 15. století stoupla spotřeba uhlí a tím i jeho cena. Díky zvýšení počtu štol, a nákladů na těžbu, se i cena uhlí rapidně zvýšila a tak si jej nemohl dovolit úplně každý. V Čechách započala těžba uhlí až ke konci 15. století, ale samotné uhlí se moc nechytlo, neboť bylo dostatek lacinějšího a snáze dostupného dříví. Těžba byla znovu obnovena až v 18. století s příchodem průmyslové revoluce a využíváním Wattového parního stroje, který spotřeboval velkou dávku energie.
Tím se zvýšila potřeba a spotřeba uhlí, ceny se tak dostali na absolutní maximum té doby. Od té doby cena uhlí stoupá a to hned z několika důvodů. Hlavní důvod bude vyčerpatelnost uhlí nebo také zvýšené nároky na těžbu uhlí a plno dalších menších detailů, které zvyšují cenu uhlí. V letech 1970 – 1979 se cena uhlí u nás pohybovala průměrně na 20 Kčs za 100 kg a postupem času šla nahoru. Od roku 1979 to již bylo 31 Kčs za 100 kg, což je nárůst o několik desítek procent. V roce 2005 se průměrná cena uhlí pohybovala na 230 korunách za 100 kg a v roce 2011 se ceny uhlí, ve kterých je započtena ekologická daň a daň s přidané hodnoty, pohybovali 350 Kč za 100 kg. Cena uhlí podle odborníků bude i nadále stoupat díky náročnosti na těžbu, informuje cena-uhli.cz.
Související
Fraška, otrávená ČSSD. Z krajů se valí kritika na vedení strany, ozvali se Hašek a Mládek
Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i řadu Čechů
Jan Mládek , Důl Paskov , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 2 hodinami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák