Praha - Nezaměstnanosti se nyní obávají dvě třetiny ekonomicky aktivních lidí. Obavy z nezaměstnanosti jsou tradičně častější u méně vzdělaných lidí, u žen a dělnických profesí. Letos mírně ubylo lidí, kteří by byli ochotni v případě hrozby ztráty místa se stěhovat za prací, ale i těch, kteří by byli ochotni pracovat za nižší mzdu. Nízká mobilita pracovní síly je u nás dlouhodobě velkou překážkou v řešení nezaměstnanosti.
V Česku bylo letos v dubnu podle nejnovějších statistik zhruba 560 tisíc osob bez práce. Z pohledu evropských čísel je Česká republika stále mezi zeměmi s relativně nízkou nezaměstnaností, ale hrozba ztráty práce je u nás trvale řazena mezi nejzávažnější problémy. V květnu se nezaměstnanosti obávaly zhruba dvě třetiny lidí v produktivním věku, zjistil průzkum agentury STEM.
Rozdíly mezi mírou obav v různých sociodemografických skupinách populace se v porovnání s předchozími průzkumy nezměnily – nadále platí, že ženy v produktivním věku se obávají nezaměstnanosti víc než muži (66 % proti 60 %), lidé s nižším vzděláním více než lidé s maturitou a vysokou školou (68 % obav u lidí se základním vzděláním, 66 % u vyučených proti 44 % u absolventů vysokých škol), zaměstnanci v dělnických profesích více než odborní pracovníci (76 % proti 53 %).
Co by byli lidé ochotni dělat, kdyby jim hrozila ztráta zaměstnání? V aktuálním průzkumu bylo 89 % ekonomicky aktivních respondentů ochotno pracovat mimo svou kvalifikaci, 76 % z této skupiny lidí by pracovalo i za nižší mzdu, ale pouze 40 % uvedlo, že v případě hrozby ztráty zaměstnání by byli ochotni se za prací přestěhovat do jiného kraje.
Strategie lidí se za poslední desetiletí příliš nemění. V květnu mírně ubylo lidí, kteří by byli ochotni pracovat i za nižší mzdu, aby si zaměstnání udrželi a ubylo i lidí ochotných přestěhovat se za prací. Z dlouhodobého pohledu je patrná poměrně velká ochota lidí pracovat mimo svůj obor případně za nižší mzdu, velkou překážkou však zůstává nízká mobilita pracovní síly, tedy ochota stěhovat se za prací.
Jednou z nejsilnějších příčin, proč Češi – přes silné obavy z nezaměstnanosti – nejsou ochotní jít za prací, je patrně vazba k rodinnému nemovitému vlastnictví. Svou roli hraje asi i širší zázemí, posilující se zejména po založení rodiny (přátelé, školky, školy apod.).
Přestěhovat se za prací do jiného města či obce v jiném kraji naší republiky je únosnější pro muže než pro ženy (ekonomicky aktivní muži 45 %, ženy 35 %). Odhodlanější se stěhovat za prací jsou mladí lidé pod 30 let, s přibývajícím věkem ochota přestěhovat se za odpovídajícím zaměstnáním klesá (56 % ekonomicky aktivních ve věku 18-29 let, 28 % ve věku 45-59 let).
Častější ochotu přestěhovat se tam, kde je více pracovních příležitostí, deklarují lidé, kteří se považují za velmi dobře nebo solidně materiálně zajištěné (ochotu k případnému přestěhování jsme zaznamenali u poloviny z nich).
Lidé, kteří se obávají nezaměstnanosti, v porovnání s těmi, kteří strach z práce nemají, jsou sice odhodlanější pracovat mimo svůj obor či za nižší mzdu, ale jejich ochota či spíše schopnost hledat místo ve větší vzdálenosti od bydliště je omezená. Míra ochoty stěhovat se za prací je přibližně stejná u lidí, kteří ze zaměstnanosti obavy mají, i u těch, kteří se ztráty zaměstnání nebojí.
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Související
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
průzkumy , nezaměstnanost / nezaměstnaní , práce
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
před 2 hodinami
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
před 3 hodinami
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
před 4 hodinami
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
před 4 hodinami
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
Aktualizováno před 5 hodinami
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 5 hodinami
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
před 6 hodinami
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
před 6 hodinami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 7 hodinami
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 8 hodinami
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 8 hodinami
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 9 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 11 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 13 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.
Zdroj: David Holub