Češi mohou slavit: Je Den daňové svobody, odteď vyděláváme na sebe

Praha - Do včerejšího dne šly všechny vydělané peníze Čechů do státní kasy. Ode dne daňové svobody, který každoročně vypočítává Liberální institut, jde už veškerá mzda na konto občana.

„Den daňové svobody je ukazatelem toho, jak si stát v daném roce při utrácení našich daňových prostředků vede. Stát nemá žádné jiné peníze než ty, které vybere na daních, anebo ty, které si půjčí a my je budeme muset splatit spolu s úroky v budoucnu," říká pro Rozhlas.cz mluvčí centra ekonomických a tržních analýz Aleš Rod.

Čeští daňoví poplatníci tak ze svých příjmů odevzdají státu zhruba třetinu. Procento ze mzdy, které lidé měsíčně platí, patří k evropskému průměru. Nejdříve den daňové svobody slaví v Jižní Koreji, tento rok již 22. dubna. Z Evropy pracovali na stát nejkratší dobu Švýcaři, a to do 4. května. Nejdéle naopak na stát vydělávají skandinávské země, konkrétně Dánsko (do 30. července) a Finsko (do 3. srpna).

Zatím nejhorší výsledek byl zaznamenán v roce 2010, kdy Den daňové svobody nastal v Česku až 18. června. Tehdy Češi vydělávali pro stát 168 dní. Naopak nejkratší dobu (158 dní) platili daně v roce 2008, kdy "svátek" připadl na 7. června.

„Lepší situace v mnohých státech je dána tím, že tam mají méně úřadů, to znamená méně úředníků, byrokracie a regulace, kterou je třeba živit. Často jsme v těchto regulacích napřed ve srovnání se státy Evropské unie, a to právě generuje další a další výdaje," vysvětluje Rod.

Člověk s platem 24 806 Kč ročně na daních státu zaplatí přes 90 tisíc korun. Aby lidé pro stát nemuseli pracovat tolik dní, měl by stát omezit veřejné výdaje.

„Všichni chceme nějaký rozsah veřejných služeb. Kvalita školství je dlouho diskutované téma, chceme jezdit po dobře opravených dálnicích, silnicích, a to všechno něco stojí. Je potřeba vybalancovat obě dvě strany, jak příjmovou, tak výdajovou. Je potřeba najít zlatou střední cestu a nehledat extrémy," říká hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Den daňové svobody počítá také společnost Patria Finance. Na rozdíl od Liberálního institutu však používá jinou metodiku Konkrétně dělí rok na dvě části v poměru odpovídajícímu podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Rozdíl oproti Liberálnímu institutu je tedy ten, že Patria Finance bere v potaz příjmy státu, zatímco Liberální institut výdaje státu. Podle výpočtů Patria Finance vychází letošní den daňové svobody na 27. června, tedy na stejný den jako vloni, uvedl Podnikatel.cz.

Jak ukazují statistiky OECD, ve složené daňové kvótě se Česko pohybuje spíše v horní polovině (tedy má vyšší zdanění). Podíl daňových příjmů na HDP činil v roce 2012 celkem 35,5 %. Vysoké máme zdanění práce, a to hlavně u bezdětných vydělávajících, kteří nedosahují průměrný příjmů. Plány a návrhy vlády naznačují, že se v tomto ohledu nezmění nic ani do budoucna.

Související

Kancelář

Na stát pracujeme stále víc. Den daňové svobody v ČR je letos nejpozději za 20 let

Den daňové svobody nastane letos podle odhadů Liberálního institutu ve všech zemích OECD později. V Česku připadá právě na dnešek, což je kvůli pandemii koronaviru sice nejpozději za 20 let, v mnoha dalších zemích však bude ještě později. Například Francouzi si letos daňovou svobodu užijí zřejmě až v září, Finové a Belgičané asi v polovině srpna. K premiantům bude opět zřejmě patřit Jižní Korea, uvedl institut.
Daně, ilustrační foto

Den daňové svobody? Letos budou Češi na stát pracovat déle než loni

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 28. května, loni to bylo 22. května. Češi tak budou na stát letos pracovat 148 dní. Za meziročním zhoršením je především zpomalení hospodářského růstu, informoval dnes v tiskové zprávě institut. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

Více souvisejících

Den daňové svobody Daně CZK

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy