Bezpečná dovolená v éře koronaviru: Na jachty letos míří daleko více Čechů

Na jachty, coby formu bezpečné dovolené v době koronaviru, letos míří poprvé o 15 procent Čechů více než v předchozích letech. Nováčci si nejčastěji pronajímají loď s kapitánem. Ani movitější jachtaři letos nevyrážejí na Seychely nebo do Karibiku, ale vybírají si bližší Chorvatsko. V sezoně tam za týdenní pronájem lodi zaplatí v průměru 50.000 korun.

ČTK to řekl výkonný ředitel největšího vyhledávače jachet Boataround.com Pavel Přibiš. Zájem o plavby se podle plavebního úřadu projevil na vyšším počtu žadatelů o kapitánské zkoušky.

Češi podle Přibiše letos hledají levnou a bezpečnou dovolenou, zvýšily se proto rezervace jachet. V předchozích letech byl podíl nováčků u Boataround.com pět procent, letos stoupl na 20. "Na jachtu je třeba kapitánský průkaz a nováčci by si nestihli udělat zkoušky, berou si nejčastěji jachtu s kapitánem," dodal.

Zvýšený zájem se projevil i na počtu žadatelů o kapitánské zkoušky. Státní plavební správa ročně vydává nováčkům v průměru okolo 3500 až 4000 průkazů k vedení malého a rekreačního lodí, letos ovšem kvůli velkého zájmu navýšila kapacity zkoušek o dalších 320 osob. Průkazy platí i v desítkách zemí v zahraničí, například v Chorvatsku nebo Řecku.

V případě, že lidé na jachtu vyrážejí do zahraničí, si nejčastěji podle Přibiše loď rezervují na týden. Nejoblíbenější destinací je Chorvatsko, kde týdenní pronájem lodi v sezoně stojí v průměru 50.000 korun, mimo sezonu 35.000 korun. Chorvatsko letos vítězí podle Přibiše i u lidí, kteří jinak jezdí na jachty do Karibiku nebo Thajska. Tam podle něj často využívají služby kapitána. "Například v Thajsku jsou služby kapitána velmi levné, kolem tisíce až 1250 korun na den s tím, že kapitán i vaří a stará se o úklid," řekl.

Češi na jachty podle Přibiše vyrážejí zpravidla v šesti až osmi lidech. "Nejsou zas tak úplně typičtí dovolenkáři. Mají rádi svoji svobodu, často zakotví loď na bojce či v zátoce. Proto jsou zvyklí mít zásobu vlastního jídla, které si na jachtě dokážou rychle připravit," uvedl dále.

V přímořských destinacích letos podle Pribiše ceny klesly zhruba o pětinu, zákazníkům jsou navíc nabízeny zdarma služby, které byly dříve zpoplatněné. Jde třeba o parkování v marině nebo wifi připojení. Naopak vnitrozemské destinace, ale také třeba Německo či Nizozemsko, jsou obsazené do konce sezony a ceny tu rostou. Majitelé podle Přibiše hlásí nejsilnější sezonu za poslední roky.

Češi nyní mohou bez omezení cestovat do většiny evropských zemí. Po návratu ze Švédska se musejí prokázat negativním testem na covid-19. Mezi bezpečné země mimo Evropu česká vláda od 1. července zařadila Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu. Bez karantény a testů mohou Češi vyrazit i do Srbska a Černé Hory, u dalších zemí mohou narazit na omezení.

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 

Více souvisejících

lodě, jachty, plavidla dovolená češi Ekonomika Chorvatsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy